اسلام و ایران در پی‌نماهای مارول و دی سی

969696

شرکت‌های بزرگ آمریکایی یعنی مارول و دی سی در راستای رسوخ دهی فرهنگ خود به سایر کشورها و بالاخص مسلمانان فعالیت‌های مختلفی را داشته‌اند که مرور این فعالیت‌ها میزان اهمیت پی نما و کارکرد فرهنگی آن را بیشتر تبیین می سازد. 

در برخی از داستان‌ها کاراکترهای مارول و دی سی برای مبارزه با جنایتکاران و تبه‌کاران به ایران سفر می‌کنند. به عنوان مثال در یکی از داستان‌های سوپرمن، این کاراکتر در جستجوی یک فرد شرور ایرانی است و به همین منظور سوپرمن به ایران سفر می‌کند تا بتواند دشمن ایرانی خود را شکست دهد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود سوپرمن به تهران سفر کرده است و در پشت زمینه، تصویر امام خمینی و شهید بهشتی که متعلق به ساختمان قوه قضاییه در خیابان سمیه است نیز مشاهده می شود.

                 80300_114r7Rn7 80300_bBPP72af 80300_Aroi11ML

در یک داستان دیگر،‌کاراکتر جوکر که یکی از منفورترین کاراکترهای شرکت  دی سی کمیکز و یکی از دشمنان بت من است به ایران سفر کرده و با حضرت امام خمینی (ره) ملاقات می‌کند. در این ملاقات امام خمینی به وی پیشنهاد می‌دهد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل برود و جوکر این پیشنهاد را می‌پذیرد و وقتی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل سخنرانی می‌کند، ضمن بیان دغدغه‌های مشترک‌اش با رهبر ایران، از طرف خودش و ایران، دنیا را تهدید می‌کند.

یکی دیگر از سیاست‌های شرکت‌های پی‌نمایی آمریکایی خلق ابرقهرمانان مسلمان به منظور الگوسازی برای مخاطبان مسلمان و ترویج الگوی اسلام آمریکایی و تغییر مسلمان معیار بوده است که می‌توان به کاراکترهای  M و Dust اشاره کرد.

شخصیت M اولین بار در سال ۱۹۹۴ در پی‌نما­های مارول معرفی شد و یک دختر بوسنی-الجزیره­ای تبار بود و در خانواده­ای ثروتمند بزرگ شد و با نیروهای جادوگرانه‌ای که خودش و برادرش و خواهرهایش داشتند به ابرقهرمانانی جهش یافته تبدیل شدند.سایمون باز شخصیت دیگری است که با اصالتی لبنانی آمریکایی­اش یک مسلمان است که در آمریکا بزرگ شده حتی روی دستش کلمه­ی “الشجاعه” حک شده است. این کاراکتر، همانطور که از لباس‌اش معلوم است از دوستان “فانوس سبز” است.

کاراکتر Dust یک زن مسلمان است که در سال ۲۰۰۲ توسط مارول طراحی و معرفی گردید. محل تولد این شخصیت افغانستان است و این توانایی را دارد که تبدیل به شن شود و خود را مخفی یا جابجا کند و در مکانی دیگر مجددا از شن تبدیل به صورت انسانی شود.

                989898 999999 979797               

مهم ترین کاراکتری که تاکنون شرکت های پی نمایی آمریکایی به آن پرداخته‌اند کاراکتری است که در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت مارول خلق شد. این کاراکتر که یک دختر نوجوان پاکستانی تبار ساکن آمریکا است کمالاخان نام دارد و تاکنون تبلیغات بسیار وسیعی بر روی این کاراکتر صورت گرفته است.

وی که گاها با اسپایدرمن نیز هم‌داستان شده است توانایی این را دارد که دست‌ها و پاهای خود را به صورت کشسان یا الاستیکی بزرگ و کوچک کند. طراحی لباس و ویژگی ابرقهرمانی این داستان بسیار مشابه کاراکتر الاستیگرل در انیمیشن The Incredibles  محصول سال ۲۰۰۴ است. این کاراکتر تاکنون بسیار موفق بوده و فروش خوبی را نصیب شرکت مارول کرده است و از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۲۲ جلد داستان از این شخصیت منتشر شده است. در تصاویر زیر مقاله‌ای از واشنگتن پست راجع به این کاراکتر دیده می شود که به بررسی علل محبوبیت فوق العاده این کاراکتر می پردازد. همچنین در تصویری دیگر که مربوط به فروشگاه اینترنتی شرکت مارول است، مجله های کمالاخان به عنوان پرفروش ترین مجله ها معرفی و ارائه شده است.

Amazing_Spider-Man_7_Preview_2 23 3232323

قابل توجه است کاراکترهایی که شرکت های آمریکایی به عنوان مسلمان مطرح می‌کنند فاقد بدیهی‌ترین مشخصه زنان مسلمان یعنی حجاب‌اند و  به عنوان مثال کاراکتر کمالاخان از مسلمان بودن فقط عدم مشروب خواری و در مسجد نماز خواندن را رعایت می‌کند. این جریان به نوعی تغییر الگوی زن مسلمان ایده‌ال در مرور زمان است که یک دختر مسلمان هم می‌تواند کاملا بی حجاب باشد و دوست پسر هم داشته باشد ولی در عین حال یک مسلمان کامل محسوب شود.

نویسنده: محمد مسعودی

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

4 thoughts on “اسلام و ایران در پی‌نماهای مارول و دی سی

  1. مثل همیشه ما ایرانی های بیچاره بلد نیستیم اسطوره های خود را تقویت کنیم درعوض داریم به اسطوره های دیگر بدنامی میکنیم!
    مارول درواقع داره با خلق شخصیت های مسلمانی دارن جواب ادم هایی که اسلامو تخریب میکنند را میدن!
    اصلا ما ها که ولش کن!این همه داریم چیز های بی ربط گیر میکنیم!الان به کجاها میرسیدیم بابا!!!! متاسفم برای شماهای بدبخت و…….

  2. چرا به جای اینکه این کمپانی های عظیم رو تخریب کنید(که هیچ نتیجه ای جز تخریب شدن خودتون ندارن) نمیاین بگین ما چندتا ابر قهرمان داریم که اینقدر معروفن
    یا اصلا ما کمیک بوک داریم که درست و حسابی باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *