تاریخچه قهرمانان ایرانی و مسلمان در کمیک‌های آمریکایی

به گزارش خانه پی نمای ایران ، مهدی مافی در مقاله ای از کمالاخان، ابر قهرمان مسلمان پاکستانی الاصل می‌نویسد:

ابرقهرمان مسلمان آمریکایی: باور کنیم؟

80300_N6odfZDg

استودیوی مارول نزدیک به دو سال است که از یک ابر قهرمان مسلمان در داستان‌هایش استفاده می‌کند. دختری پاکستانی‌الاصل با نام «کمالاخان» که قرار است بر ضد اسلام ستیزی از قدرتش استفاده کند. البته به شخصه خوشبین نیستم. این که چطور قهرمانی که حتی ظواهر اسلام و بالاخص حجاب را رعایت نمی کند می‌خواهد از دینش دفاع کند موضوع بسیار مهمی است که اساتید رسانه باید آن را بررسی کنند، اما جالب است بدانید که این اولین بار نیست که کمیک بوک‌های آمریکایی سراغ اسلام می‌روند و کمالاخان بهانه ای شد تا سری به دنیای کمیک بوک‌های آمریکایی بزنیم.

 دو سال و چند ماه پیش، دی سی، دیگر استودیوی مهم و ابر قهرمان‌ساز آمریکایی از یک ابر قهرمان مسلمان رونمایی کرده بود که حتی در مورد طراحی‌اش اعلام شد به دلیل این که رنگ مورد علاقه پیامبر مسلمانان (صلی الله علیه و آله و سلم) سبز است او را در گروه فانوس سبز قرار داده اند. اسم این قهرمان «سایمون باز» است. پسری لبنانی- آمریکایی که اگرچه نامش هیچ شباهتی به مسلمانان ندارد اما خانواده‌اش همه محجبه هستند. او یک خالکوبی روی بازوی راستش هم دارد که کلمه «شجاعت» را به زبان عربی روی آن نوشته تا بیش از پیش عرب بودن او واضح باشد. اما این کاراکتر وقتی جذابیت می یابد که از داستان زندگیش آگاه شویم. در زمان ۱۱ سپتامبر سایمون و خواهرش سیرا به همراه خانواده‌شان در میشیگان زندگی می‌کردند. بعد از وقایع ۱۱ سپتامبر او و خانواده‌اش به دلیل نژادشان بسیار اذیت شدند.

999999

سایمون در یک کارخانه کار می کرد که به دلیل مشکلات اقتصادی متروکه شد و او هم بی کار شد. او از روی ناچاری به دزدی روی می‌آورد. شبی ماشینی می دزدد و زمانی که پلیس به تعقیبش می پردازد متوجه می شود که درون ماشین بمب بزرگی قرار دارد. او به خاطر این که کسی آسیب نبیند ماشین را وارد محوطه کارخانه متروکی می کند که برایش کار می کرده اما این کار وی پلیس را به اشتباه می اندازد و او را به جرم عملیات استشهاد طلبانه بازداشت می کنند و او در بازداشت می ماند تا این که هل جوردن( فانوس سبز) و سینسترو( کاراکترهای اصلی کمیک بوک فانوس سبز) تصمیم می‌گیرند تا فانوس سبزی جدید بیابند و حلقه، سایمون را به دلیل «شجاعت»ش انتخاب می کند:. باز الان محبوبیت نسبتا خوبی پیدا کرده به طوری که قرار است در سری جدید کمیک بوک‌های کمپانی دی سی که «جنگ تثلیث» نام دارد حضور داشته باشد.

اما سایمون باز هم اولین کاراکتر مسلمان کمیک‌بوک‌های آمریکایی نبوده است. با یک گشت کوچک متوجه می‌شویم که تا به حال ابر قهرمان‌ها و بدمن‌های زیادی از خاورمیانه در دنیای کمیک‌بوک ها حاضر بوده‌اند. در این زمینه حتی پای کشورمان هم باز شده و جالب تر این که دی سی حتی ابر قهرمان ایرانی هم دارد. ابر قهرمانی که اتفاقا به یاری سوپرمن می‌رود. برای این که این ابر‌قهرمان را معرفی کنیم باید بیشتر به عمق کمیک‌بوک‌ها برویم. به سال ۲۰۰۶ می رویم. سالی که کمیک بوک‌های استودیوی دی سی از یکی از دشمنان کمتر شناخته شده سوپرمن پرده برداری کرد. دشمنی که به «خیبر» معروف است و نام اصلی آن «حسن صباح» است! به دلیل این که او رهبر گروهی تروریستی به نام حشاشین است و با کمک آنها می خواهد حملاتی سایبری انجام دهد با سوپرمن درگیری هایی دارد. «آریون» – پیشگو و جادوگری که فرزند دو الهه یونان باستان است- هم نگرانی هایی را از سرزمین ایران دارد که آنها را به سوپرمن گزارش می دهد و به این دلایل ابر قهرمان معروف آمریکایی به ایران می آید.

   80300_D2eqXLTK 80300_vi5CIk6m

او در تهران جوانی را می بیند که با گروهی از خلافکاران مبارزه می کند. این جوان به «سیروکو» معروف است- سیروکو در لغت به باد گرم مدیترانه ای و نوعی طوطی نیوزیلندی اطلاق می شود.که البته وجه تسمیه این کاراکتر معنای نخست کلمه سیروکو است. دلیل شهرت این ابر قهرمان ایرانی به سیروکو این است که او قدرتی دارد که می تواند به باد فرمان دهد و آن را تحت کنترل خود گیرد. او همین طور سرعت بسیار زیادی دارد و می تواند ۱۰۰ کیلومتر را در ۴ ثانیه بدود.سیروکو فنا ناپذیر هم هست و تا زمانی که خیبر زنده است می تواند جراحات خودش را به صورت طبیعی بر طرف کند- برگردیم به داستان:

سوپرمن متوجه می شود که سیروکو از دشمنان خیبر است و از او در مورد دشمن مشترکشان سوالاتی می پرسد که ابر قهرمان ایرانی به وی اطمینان خاطر می دهد که خیبر را کشته است. تصاویر جالبی از حضور بت‌من در تهران و ملاقات با سیروکو موجود است. در یکی از این تصاویر پشت سوپرمن و سیروکو یک نقاشی دیواری قرار گرفته که تصاویری شبیه به چهره های شهید بهشتی و امام خمینی (رحمه الله علیهم اجمعین) روی آن به وضوح معلوم است که متعلق به ساختمان قوه قضاییه در خیابان سمیه می‌باشد.

  80300_bBPP72af80300_fzZ3LRHd80300_RV2L59dX

خود سیروکو هم لباس جالبی دارد و با چفیه چهره پوشانده است. نام اصلی او هم البته خالد است و لقب اصلی اش هم الدبران بوده که سوپرمن سیروکو را به وی پیشنهاد می دهد و دلیل این موضوع هم این است که آمریکایی ها فکر می کنند که ما عرب هستیم. این موضوع چیز جدیدی هم نیست و حتی در کمیک های دهه هشتاد هم آن را مشاهده می کنیم.

80300_Aroi11ML 80300_114r7Rn7  دهه هشتاد میلادی، پس از انقلاب اسلامی ایران و جنگ اعراب و اسرائیل مجموعه کمیک دیگری منتشر شد که باز هم ایران در آن نقش اصلی بود. در آن مجموعه جوکر به خاورمیانه سفر می کند تا کشور های عربی را برای مقابله با اسرائیل به بمب هسته ای مجهز کند. طراحان این کمیک بوک پا را حتی فراتر از خیال پردازی های معمول ضد ایرانی گذاشتند و امام خمینی (ره) را مورد بی احترامی مستقیم قرار دادند: جوکر به ایران پناهنده می شود، چرا که رهبر ایران پیشنهادی برای او دارد: حضور در صحن سازمان ملل متحد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران. جوکر پیشنهاد را می پذیرد و با لباسی عربی در صحن سازمان ملل حاضر می شود و از مصونیت دیپلماتیک‌اش استفاده می کند و به سخنرانی می پردازد.

80300_HB1sPfvB80300_eGo8CNW5

بعدا البته استودیوی دی سی عنوان کرد که در این مجموعه جوکر نماینده کشور خیالی قوراک بوده اما تصویر امام خمینی از این مجموعه پاک نشد. همین طور در این مجموعه ایرانی ها عربی صحبت می کنند و لبنانی‌ها فارسی! و شاید این حربه ای باشد برای حاشا کردن این همه بی احترامی!  

(جالب است که در هر دو تصویر نام خلیج جنوبی کشورمان خلیج فارس درج شده است. چه در دهه ۱۹۸۰ و چه در ۲۰۰۶)

همان طور که می بینید حضور یک ابر قهرمان مسلمان چیز جدیدی نیست. حضور ابر قهرمان ها و بدمن های ایرانی که حتی نخ نما تر از قبلی هم هستند و همه این ها نشان می دهد چرا به یک ابر قهرمان مسلمان آمریکایی نمی توان خوش بین بود. مطلبم را با جمله خردمندانه حضرت امام ختم می کنم که فرمودند:«اگر امریکا و اسرائیل «لا اله الاّ اللّه‏» بگویند، ما قبول نداریم؛ چرا که آنها می‏خواهند سرِ ما کلاه بگذارند.»

80300_5Seed8MN

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

One thought on “تاریخچه قهرمانان ایرانی و مسلمان در کمیک‌های آمریکایی

  1. ولی بگذریم.
    چرا کمیک یا پی نما در ایران که این همه شخصیت داره و بسطر هاشم داره تولید نمیشه؟
    و اصلا به نظر من ریشه ی پی نما از ایرانه ببینید در تخت جمشید و بیستون و خیلی جاهای دیگه وقایاع جنگ رو با تصویر روایا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *