علت انتخاب واژه “پی‌نما” به جای کمیک استریپ

 

تعریف واژه کمیک استریپ و معادل فارسی آن «پی‌نما»

در فرهنگ آکسفورد، واژه کمیک آمده “نقاشی‌های دنباله‌داری که کادرهایی کشیده می‌شود و یک داستان سرگرم کننده‌ای را روایت می‌کند که معمولا در روزنامه‌ها یا کتاب‌های کمیکی چاپ می‌شود” که می‌توان معادل فارسی این عبارت را “داستان مصور دنباله‌دار” در نظر گرفت. (مهربانی, ۱۳۹۳) بنابراین می‌توان معنای کلمه کمیک استریپ را به صورتی کلی‌تر، یعنی “مجموعه‌ای از نقاشی‌های متعدد با موضوع واحد” در نظر گرفت. در کتاب هنر کمیک ۱ (مک‌کلود،۹۱: ۱۷) کمیک استریپ این‌گونه تعریف شده است. تصاویر و سایر عناصر بصری کنار هم چیده شده با توالی عامدانه [۱]
959595
پی‌نما (همان کمیک استریپ) مجموعه‌ای است از نقاشی‌ها و تصاویر دنباله‌دار که یک داستان را روایت می‌کند. در این نمونه، تصاویر در کادرهای متوالی با قالب‌بندی‌های مختلفی در کنار یکدیگر می‌آیند که به درک حس حرکت در طی داستان می‌انجامد. تبحر در نوع کادربندی به انتقال مفهوم گذر زمان در پی نما نقش بسیار ویژه‌ای دارد و نوشته و ادبیات در فضاهای بالونی و ابر مانند بین تصاویر ذکر می‌شود که عموما از زبان شخصیت‌های داستان نوشته می‌شوند.

در دهه نخست تولد این هنر، موضوعات کمیک استریپ، کمدی بود ولی بعدها بسته به ذوق و سلیقه متقاضیان، موضوعات دیگری پیدا کرد که با صفت خشونت و هیجان، قابل توصیف بود. همچنین در ابتدای این هنر، تصاویر به صورت کنارهم و نواری در بالای صفحه اول یا در انتهای صفحات آخر روزنامه‌ها می‌آمد. اتخاذ واژه استریپ به معنای نواری به همین دلیل بوده است. میتوان کمیک استریپ را به صورت تحت الفظی نوار تصاویر خنده‌آور ترجمه کرد ولی، امروزه واژه کمیک استریپ، مفهوم اصلی خود به معنای نوار مضحک را از دست داده است. 

 در فارسی از بین واژه‌های پیشنهاد شده برای کمیک استریپ نظیر پی‌نما و پی‌نگار و داستان مصور دنباله‌دار و داستان تصویری فکاهی، “پی­نما ” را برمی‌گزینیم. زیرا به مفهوم امروزی آن نزدیک‌تر و همچنین کوتاه‌تر است و تلفظ ساده‌تری نیز دارد. واژه پی‌نما از ترکیب پی و نما تشکیل شده است. عبارت “پی” نماهای پی در پی را می‌رساند و عبارت ” نما”  مفهوم نماها و تصاویری که نمایش داده می‌شوند را بیان می‌کند و از نظری هم شبیه واژه سینما است که مفهوم نوعی روایت و داستان و نمایش را در خود جای داده است که این ترکیب می‌تواند به‌جای عبارت کمیک استریپ استفاده شود. لازم به ذکر است علی رغم ارسال درخواست، تاکنون معادل فارسی‌ای از طرف فرهنگستان ادب و زبان فارسی تعیین نشده است. یکی از اقدامات صحیح برای تثبیت این واژه علاوه بر تایید فرهنگستان ادب و زبان فارسی، می‌تواند ایجاد یک دسته مجزا در کتابخانه ملی به اسم پی نما باشد تا هم به سازمان یافتن کتب پی نمایی منتشر شده و به رسمیت شناخته شدن این سبک از کتب و ایجاد بانک اطلاعاتی از فعالیت‌های گذشته و حال کمک‌ای کرده باشد و هم از ترویج بیش از پیش واژه کمیک استریپ در بین فارسی زبان ها پیشگیری شود. 

 نویسنده: محمد مسعودی

[۱] Definition of comic strip in English: oxford dictionaries:A sequence of drawings in boxes that tell an amusing story, typically printed in a newspaper orcomic book

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *