آفریقای مستعمره تا ظهور دولت اسلامی در پی‌نمای «تاریخ واقعی همین جامعه»

تا-نهیسی کوتز (نویسنده و برنده جایزه ملی کتاب) از کمیک بلک پنتر بعدی خود که در شرف آماده شدن است می‌گوید. این کمیک از «تاریخ واقعی همین جامعه» از دوره آفریقای مستعمره تا ظهور دولت اسلامی، الهام گرفته است.

کوتز جایزه نوابغ بزرگ بنیاد مک‌آرتور را دریافت نموده و نویسنده پرفروش‌ترین اکتشاف نژادی در ایالات متحده یعنی «میان دنیا و من» است. سپتامبر گذشته با کمپانی مارول برای سریال کمیک جدید بلک پنتر، با عنوان “ملتی زیر چکمه‌های ما”، قرارداد امضا نمود. شخصیت اصلی بلک پنتر، تی‌چالا پادشاه ثروتمند و صاحب تکنولوژی پیشرفته، حاکم ملت آفریقایی واکانداست. هنگامی که برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ کار خود را آغاز کرد اولین ابرقهرمان مطرح سیاهپوست بود.

659

او می‌نویسد: «در بلک پنتر سوال ساده‌ای وجود دارد: یک مرد شریف می‌تواند شاه باشد و جامعه‌ای پیشرفته وجود شاه را تحمل می‌کند؟ بلک پنتری که من پیشنهاد دادم از آرشیوهای مارول و تاریخ طولانی شخصیت آن بیرون کشیده شده است. در عین حال از تاریخ همین جامعه واقعی ـ‌دوره مستعمره بودن آفریقا‌ـ درآمده است. شورشیان روستایی که اروپای ویران را به پایان قرون وسطی رساندند، جنگ داخلی امریکایی‌ها، بهار عربی و ظهور داعش را موجب شدند.»

مارول گفته که «ملتی زیر چکمه‌های ما» قرار است «تغییر مهیجی» در واکاندا باشد که بلک پنتر «برای به ثمر رساندن آن توسط مردم، به عنوان حاکم مبارزه می‌کند.»

ناشر می‌گوید: «اراده تسخیرناپذیر واکاندا، ملتی آفریقایی‌ که بخاطر ثروت فراوان، فناوری پیشرفته و سنت‌های جنگاوری‌اش مشهور است، در اراده‌ی شاهانش، بلک پنترها، تجلی یافته است. بلک پنتر معاصر یعنی تی‌چالا، آن اراده را توسط یک گروه تروریستی ابرانسانی به نام «مردم» می‌آزماید. این امر جرقه قیام خشونت‌باری را در میان شهروندان واکاندا می‌زند. تی‌چالا می‌داند کشور باید متحول شود تا پابرجا بماند. سوال اینجاست: بلک پنتر از «تغییر» جان به در می‌برد؟»

کوتز در آتلانتیک گفته است کمیک‌ها «آخرین آثار» او بودند و زمانی که برای ادامه سری بلک پنتر در حال مذاکره بود گفت: «من بیشتر از آنکه نگران ناسازگاری شخصیت‌ها باشم نگران تحقق رویاهای ۹ سالگی‌ام بودم.»

نویسنده در جایی می‌نگارد: «بعضی از بهترین روزهای زندگی‌ام را برای خواندن موبه‌موی جلدهای قدیمی مردان ایکس غیرطبیعی[۱] و مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز[۲] صرف کردم. به عنوان یک بچه معماباز دهه هشتادی اهل بالتیمور غربی، دریافتم که افسانه‌های کتاب کمیک می‌توانند راه فراری باشند. این حقیقت ضعیف و تقلیدی غالباً اشتباهات آن را به قدرتی خیالی بدل می‌نمود.

مردان ایکس غیرطبیعی ساخته کریس کلرمونت، صرفاً درباره دسته شورشی‌های خیلی باحال نبود بلکه می‌کوشید با نقش اقلیت در جامعه دست به گریبان شود. هم قدرت درونی و هم شکنجه بیرونی در آن وضعیت همراه می‌شود. و بالاخره من به بلک پنتر امیدوارم.»

این شخصیت امسال در فیلم «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» ظاهر خواهد شد و بازیگر این نقش چادویک بوزمن در «نسخه بعدی بلک پنتر» نیز بازی خواهد داشت.

منبع: http://www.theguardian.com

[۱] Uncanny X-Men

[۲] Amazing Spider-Man

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *