به‌جای«کمیک‌استریپ»بگوییم «پی‌نما»

سعید رزاقی گفت: بهتر است به جای واژه‌ی کمیک‌استریپ، برای برخی از آثار ادبی که در آن‌ها تصویر نقش پررنگی دارد، از واژه‌ی «پی‌نما» استفاده کنیم.

این نویسنده و تصویرساز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: ما افراد علاقه‌مند و فعال این حیطه در حرکتی خودجوش تصمیم گرفته‌ایم ضمن رونق‌بخشی به این نوع آثار در کشورمان، نام «کمیک‌استریپ» را به «پی‌نما» تغییر دهیم.

139208281035019181567204

او درباره‌ی ضرورت تغییر نام «کمیک‌استریپ» به «پی‌نما» گفت: کمیک‌استریپ یعنی آثار خنده‌دار. در حالی که بسیاری از آثار در این سبک همچون «اسپایدرمن» اساسا موضوع خنده‌داری نیستند. ما در تلاش هستیم ضمن فعال کردن این نوع نوشتاری و تصویرسازی، در حوزه‌ی نام‌گذاری این آثار نیز مجدانه تلاش کنیم.

رزاقی گفت: ما فکر می‌کنیم پی‌نمایی به سبب آن‌که دربرگیرنده‌ی تصاویر پی‌درپی از موضوعی خاص است، برای این منظور مناسب‌تر است، بنابراین از اصحاب رسانه هم می‌خواهیم ما را در نهادینه کردن این نام یاری کنند.

او افزود: البته ما برای این منظور منتظر فرهنگستان زبان و ادب فارسی نمی‌شویم. اگر می‌خواستیم منتظر فرهنگستان زبان فارسی باشیم، به طور قطع باید ۱۵ سال منتظر می‌ماندیم. ما در زمینه‌ی کارهای کمیک‌استریپ یه اندازه‌ی کافی دیر عمل کرده‌ایم و اگر بنا باشد باز هم کار را به بهانه‌های مختلف به تأخیر بیندازیم، کار نفس‌گیرتر می‌شود.

رزاقی گفت: ما هیچ انجمن و اتحادیه‌ی خاصی برای خودمان نداشتیم، بنابراین بر آن شدیم تا در حرکتی خودجوش نام «کمیک‌استریپ» را به «پی‌نما» تغییر دهیم تا ضمن تولید آثار کمیک‌استریپ و رونق‌بخشی به جنبه‌های آموزشی و نظری این فن، با تغییر نام «کمیک‌استریپ» به «پی‌نما» ضمن سرعت بخشیدن به کار تولید این آثار، کار جدید دیگری را هم انجام داده باشیم.

139208281039414351567244

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *