مالزی، ابرقهرمان مانگای «اولترامن» را بخاطر سوءاستفاده از نام «الله» ممنوع کرد

حکومت مالزی یک پی‌نما را توقیف کرد که حول محور شخصیت اولترامن (ابرقهرمان ژاپنی) روایت می‌شود. گفته می‌شود این اثر پتانسیل برهم‌زدن نظم عمومی را دارد.

وزارت کشور که در این کشور مسلمان به سانسور متهم است در بیانیه‌ای اعلام کرد استفاده از کلمه «الله» در کمیک اولترامن ممکن است با تضعیف اخلاقیات، «جوانان مسلمان را گمراه نموده و اعتقاد آنان را سست کند».

بنگاه خبری برناما گزارش داده است پی‌نمای مذکور با عنوان «اولترامن، قدرت ماورائی» توقیف شده و برای وارد کردن یا انتشار آن، مجازات بیش از سه سال حبس تعیین شده است.

444این پی‌نما مفاهیم بحث‌انگیزی دارد؛ به عنوان مثال: «او (اولترامن) در میان اولتراقهرمانان مورد توجه و احترام است مانند الله یا روحانی اعظم کلیسا.»

سلاطین و وزرای مالزی اذعان داشته‌اند کلمه «الله» در مالزی باید فقط توسط مسلمانان استفاده شود و نه غیرمسلمانان. با وجود این مسیحیان برخی اوقات آن را در مراسم مذهبی خود به کار می‌برند.

وزیر ورزش و جوانان «خَیری جمال‌الدین» بحث را به توئیتر کشید و پرسید: «اولترامن چه اشتباهی مرتکب شد؟»

[حکومت] مالزی همچنین یک روزنامه کاتولیک را بخاطر استفاده از این کلمه در اکتبر سال گذشته در دادگاه طبق قانون انتشارات و رسانه‌های مطبوعاتی که قدرت سلطان[۱] مالزیایی را بر تمام رسانه‌های مکتوب این کشور تفوق می‌بخشد محکوم کرد.

این تصمیم در رسانه‌های اجتماعی و جوانان مالزی مورد تمسخر واقع شد، اولترامن به بالاترین ترند موضوعی مالزیایی‌ها بدل شد.

کاربری در توئیتر به شوخی نوشت: «هیچ‌وقت دولت مالزی را دست‌کم نگیرید… آنها می‌توانند از ورود یک ابرقهرمان به کشور جلوگیری کنند.»

مالزی در سال‌های اخیر به تدریج ارزش‌های اسلامی محافظه‌کارانه‌تری را در برخورد با فیلم‌ها، کتاب‌ها و موسیقی‌دان‌ها مورد توجه قرار داده و مواردی که به نظر خیلی توهین‌آمیز یا برانگیزاننده حساسیت مذهبی بودند را توقیف نموده است.

 

منبع: ibtimes.co.uk

[۱] مالزی یک حکومت سلطنتی و نظام ایالتی دارد. بالاترین مقام هر ایالت یک سلطان و در کل کشور نیز پادشاه است.

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *