پخش فیلم سینمایی «ددپول» در چین ممنوع شد!

deadpool1

پخش فیلم سینمایی «Deadpool» در چین ممنوع شد!

فیلم سینمایی «Deadpool»  که یکی از ساخته­‌های اخیر هالیوود در دسته فیلم‌های ابرقهرمانی است علی­رغم فروش موفقی که در خاک آمریکا داشته مجوز نمایش در چین را به دست نیاورد. اهمیت این موضوع از آن جهت است که سینمای چین دومین بازار بزرگ فروش فیلم در دنیا محسوب شده و دست نیافتن یک فیلم به بازار این کشور به گونه­‌ای شکست گیشه و بازار را برای این فیلم به ارمغان خواهد داشت. البته این فیلم با فروش موفق در خاک آمریکا و دیگر کشورها تا حد زیادی توقعات مورد انتظار را برآورده کرد ولی قطعا سازندگان فیلم به خاطر از دست دادن سود بالقوه­‌ی قابل توجهی که از فروش در چین انتظار می­‌رفت چندان خوشحال نیستند، خصوصا که ساخت قسمت دوم این فیلم نیز در دستور کار قرار دارد و بر فرض که موانع نمایش این فیلم در قسمت دوم برطرف شود عدم نمایش قسمت اول این فیلم در چین قطعا بر حجم فروش قسمت دوم تاثیر انکارناپذیری خواهد داشت.

deadpool2

اما دلیل ممنوعیت پخش این فیلم چه بوده است؟ این موضوعی است که باید از منظر شاخص­‌های درجه‌بندی به آن نگریست. قبل از آن شاید لازم باشد این توضیح داده شود که در بسیاری از کشورهای دنیا از سیستمی برای درجه‌بندی فیلم­های گوناگون بهره می­‌برند که این درجه‌بندی در مجوز نمایش فیلم تاثیر مستقیم دارد. مثلا ممکن است فیلمی به دلیل محتوای نمایش داده شده در صحنه­‌هایش برای برخی از گروه­‌های سنی ممنوع باشد و یا اینکه از خانواده­‌ها خواسته شود که بر حضور نوجوانان در سینما نظارت کرده و در تصمیم­‌گیری آنها را یاری دهند. این دسته‌بندی نیز از شاخص­‌های مختلفی بهره می­‌برد که درجه­‌ی نمایش محتوای غیراخلاقی، میزان استفاده از لغات رکیک، میزان خشونت نمایش داده شده و برخی ملاک­های دیگر از جمله این شاخص­‌ها می­‌باشند. چیزی که این فیلم را در چین زمین‌گیر کرده این است که سینمای چین بر خلاف روال بسیاری از کشورها سیستم درجه­‌بندی ندارد و نمی­‌تواند محدودیت­‌های گروهی برای دیدن فیلم وضع کند، بلکه مدیریت سانسور فیلم‌ها در این کشور تنها می­‌تواند اجازه­‌ی پخش فیلم را بدهد یا به طور کل آن را ممنوع اعلام کند. البته نکته­‌ی جالب این است که به دلیل اهمیت سینمای چین برای فیلم‌های هالیوودی اکثر فیلم‌هایی که در چین به نمایش در می­‌آید به سفارش این کشور در استودیوی سازنده­‌ی فیلم مورد سانسورهای لازم قرار گرفته و نسخه­‌ی ویژه­‌ی این کشور در چین به نمایش در می‌آید. اما این بار برای فیلم «دِدپول» این اتفاق نیفتاد و این به این دلیل بود که سازنده معتقد بود با سانسورهای مورد نظر چینی­‌ها روند داستان فیلم صدمه می­‌بیند و از این‌رو ترجیح داد تن به تغییرات مدنظر چینی­‌ها ندهد.

deadpool3گذشته از اثرات عدم نمایش این فیلم در چین، چیزی که برای آشنایان پی­‌نما می­‌تواند مهم باشد همان علت عدم نمایش آن است که پیش­تر مورد بررسی قرار گرفت. فیلم «Deadpool» به دلیل حجم زیاد صحنه­‌های تحریک کننده، لغات رکیک و خشونت از حضور در سینمای چین محروم شد و این در حالی است که رسانه­‌های آمریکایی وجود این محتواها را ذاتی صنعت پی­‌نما و فیلم­‌های ساخته شده بر اساس پی­‌نما می­‌دانند. البته پی­‌نما نیز مانند بسیاری از رسانه­‌های دیگر ظرفی برای انتقال برخی مفاهیم است که می­‌تواند در اختیار هر سبک از عقیده و فکر قرار گیرد ولی آن­چه مسلم است این است که این صنعت در آمریکا رساننده­‌ی محتوای مناسب و پرورش‌دهنده‌­ای نیست و این موضوع اهمیت پرداختن به این صنعت را با هدف تربیت جامعه و به­‌خصوص تربیت نوجوانان و کودکان و با نگاه فرهنگ بومی بیشتر نمایان می­‌سازد.

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *