تیتر روزنامه‌ی اوتوسان مالزیا: اغفال مسلمانان با استفاده از پی‌نما

به گزارش روزنامه‌ی «اوتوسان مالزیا» جوانان مالایی، هدف جریان غیرمسلمانی هستند که آزادانه کلمه «الله» را در پی‌نما و محصولات دیگر به کار می‌برد.

اکنون روزنامه‌ی مالایی زبان متهم می‌شود که میان مسلمانان محلی شبهه‌افکنی می‌کند. به کار بردن کلمات عربی ممکن است کشمکش دوجانبه‌ی میان مسلمانان و مسیحیان را شدت بخشد. نگرانی‌هایی از به خطر افتادن ایمان نسل جوان به دلیل استفاده‌ی غیرمسلمانان از ترجمه‌ی عربی «خدا» وجود دارد.

utusan_1812-300x225در گزارش اوتوسان مالزیا آمده: «این گروه بدون پیگرد، اسلام و مالزی را هدف قرار داده است.» البته با اشاره به این نکته که ترویج عقاید برای غیرمسلمانان در کشور مالزی کاری غیرقانونی است.

به نقل از روزنامه، ظاهراً یک جریان غیرمسلمان، متونی با تعابیر منتسب به «الله» که برگرفته از کتاب آسمانی نامعلومی هستند را نشر می‌دهد. این کتاب‌ها کلمه «الله» را به فراوانی به کار می‌برند و درباره عیسای نبی (که در شریعت اسلام از پیامبران است) نیز طبق باورهای خود صحبت می‌کنند. کتاب پی‌نمایی که این گروه در شرح زندگی عیسای نبی منتشر کرده‌اند که با متن قرآن ـ‌کتاب آسمانی مسلمانان‌ـ در تناقض است.

این روزنامه همچنین افزود: روی جلد پی‌نمای مذکور نام ناشر وجود ندارد، با این حال بخشی از متن بند ۱۱ قانون اساسی فدرال درباره‌ی آزادی مذهب روی آن نقش بسته است.

با این وجود هنوز گروه یا مذهبیونی که انتشار این اخبار به آنان منتسب شده بود، شناسایی نشده‌اند و به نقل از روزنامه مشخص است که این گروه توسط فردی اداره می‌شوند که احتمالاً شهروند ایالات متحده باشند و زبان مالایی را مانند زبان سایر زبان‌های محلی صباح کاملا روان صحبت می‌کنند.

در گزارش روزنامه چنین ادعا شده که افراد این جریان، هفته‌ی گذشته، خود را به تعدادی از جوانان شهر «شاه عالم» (پایتخت سلانگور) نزدیک نموده‌اند. آنچه مسلّم است، این گروه از اوایل سال جاری به طور فعال به دنبال رواج مذهب خود بوده‌اند.

آزادی مذهب بر اساس بند ۱۱ قانون فدرال تضمین شده است و حقوق مالزیایی‌ها را در اظهار دین و انجام مناسک مذهبی به رسمیت می‌شناسد، اما طبق قوانین ایالتی و فدرال تحت اختیارات فدرال تبلیغ سایر ادیان نزد مسلمانان می‌تواند محدود یا مشمول نظارت واقع شود.

برای مثال، قانون مذاهب غیراسلامی (کنترل تبلیغ علیه مسلمانان) مصوب سال ۱۹۸۸ که در چند ایالت از جمله سلانگور اجرا می‌شود مانع گسترش مذاهب دیگر در جامعه‌ی مسلمان می‌شود.

از زمان شروع مناقشات مذاهب این کشور بر سر حقوق غیرمسلمانان در استفاده از کلمه «الله»، این گزارش اوتوسان مالزیا، آخرین خبر در روزنامه‌های مالایی زبان در این زمینه بوده است. شایان ذکر است که برخی مسلمانان مالزی به انحصار لفظ جلاله‌ی «الله» برای اسلام موافقند.

در ماه اکتبر دادگاه استیناف طی حکمی، تصمیم وزارت کشور مبنی بر ممنوعیت استفاده از آن برای هفته‌نامه‌ی هرالد کلیسای کاتولیک را موجه دانست و اذعان نمود که کار بردن کلمه الله جزء جدایی‌ناپذیر مناسک آیین مسیحیت نیست.

این حکم -که حکم دادگاه عالی قبلی مبنی بر مغایرت «ممنوعیت» با قانون اساسی را لغو کرده بود- نگرانی‌های مداومی را حول تأثیرات این تصمیم بر حقوق مسیحیان و سایر اقلیت‌های مذهبی ایجاد کرد، بر خلاف اینکه دولت تضمین داده بود این قضاوت منحصر به نشریه‌ی هرالد باشد.

چنین حکمی منجر به افزایش شکایات مسیحیان در مناطق صباح و ساراواک شد که آن را در مغایرت با آزادی مذهبی می‌بینند؛ مانند قانونی تحت عنوان خشونت توافقی با ۱۸ تا ۲۰ بند که دو ایالت با شبه جزیره مالزیا آن را به امضا رسانده‌اند.

برای حل این مشکل مذهبی که خطوط عمیقی میان اقلیت‌های غیرمسلمان و جمعیت ۶۰ درصدی مسلمان ایجاد کرده، کلیسای کاتولیک همین هفته یک دادخواست فرجام به دادگاه عالی کشور تسلیم نموده است. با تایید دادگاه فدرال، ۲۴ فوریه سال آینده به عنوان زمان شنیدن درخواست برای رسیدگی تعیین شده است.

طبق سرشماری سال ۲۰۱۰، مسلمانان بزرگترین گروه مذهبی مالزی‌اند. جمعیت مسلمانان این کشور مالایی هستند و طبق بند ۱۶۰ قانون فدرال، مالایی‌ها کسانی هستند که دین اسلام را اظهار کنند.

 

ترجمه: خانم محمدی

منبع: malaysia-today.net

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *