قهرمانان ترجمه ای

در روزگاری به سر می بریم که وقتی نام قهرمان به میان می آید اولین اسم هایی که به ذهن هرکسی خطور میکند، مرد عنکبوتی، بت من و … است و فرقی نمی کند که این فرد پیر باشد یا جوان. در این روزگار در سرزمین خودمان ایران کمتر کسی را پیدا می کنید که مرد عنکبوتی را نشناسد و کمتر نوجوانی را پیدا می کنید که به مرد عنکبوتی عشق نورزد و حداقل یکبار خودش راجای او قرار نداده باشد.

pi

وقتی کمی دقیق تر به این قضیه نگاه می کنیم به همین موضوع بیش از پیش پی می بریم و نگران می شویم که نتیجه بزرگ شدن کودک و نوجوان ما با قهرمانان غربی و سبک زندگی غربیچه میشود؟ و باکمی تفکر به این نتیجه خواهیم رسید که ما هم مثل خیلی از کشورهای دنیا که به فکر فرهنگ خود هستند (مثل ژاپن و …) نیازمند قهرمانی بومی هستیم. قهرمانی ایرانیاسلامی برای نوجوان ایرانی…

کشورهای مختلف هم مناسب با نیازهای فرهنگی خود اقداماتی انجام داده اند. مثلا شرکت tamashi  که مردعنکبوتی را برای ژاپن تبدیل به مرد عنکبوتی سامورایی با المان های فرهنگی ژاپنی کرده است تا بتواند برای ژاپن قهرمانی بومی تولید کرده باشد.

pic

یا عربستان که به جای ورود اصل باربی به بازارهایش، باربی محجبه را جایگزین آن کرد و روسری و چادر سر باربی کرد تا بتواند از هجوم فرهنگی آن جلوگیری کند و الگویی اسلامی به کودکانخود ارائه دهد.

شاید اولین ایده ای هم که به نظر ما برسد همین باشد. ما هم جای لباس قرمز و اندامی مرد عنکبوتی یک لباس ایرانی با نماد پرچم ایران تن آن بکنیم و وسط آن یک آرم” الله” بکشیم و آن راتبدیل به یک قهرمان ایرانی بکنیم. قهرمانی که برای نجات افراد “یاعلی”میگوید.

اما آیا واقعا این کار اثر گزار است؟ آیا واقعا نوجوان ایرانی این شخصیت را الگو خود قرار می دهد؟ یا با آن زندگی میکند؟

این ایده بسیار شبیه ایده هایی است که امروزه در صنعت خودروسازی و خیلی جاهای دیگر رواج دارد. ایده ای که شبیه به تولید ماشین های ایرانی است که ماشین خارجی را می آورند، اسم آن را عوض می کنند، کمی هم ظاهر آن را. و به اسم تولید ملی روانه بازار می کنند. اما آیا این ماشین واقعا تولید ملی است؟ و آیا واقعا نتیجه بخش است. به خصوص این که ما داریم پیرامونفرهنگ و کاراکتر مهمی به نام الگوی زندگی و سبک زندگی بحث میکنیم نه صنعت ماشین.

شاید این روش در این وانفسا که هیچ سوپرقهرمان ایرانی وجود ندارد مرهمی بر زخم آن باشد ولی درمان واقعی نیست و از طرف دیگر مگر ما خودمان قهرمان نداریم. قهرمانانی مانند رستم،شهدا و … که همین الان آماده معرفی به نوجوانان ما هستند.

در این جا توجه به نکته ای بسیار مهم است و آن اینکه ما تنها یک قهرمان ایرانی نمی خواهیم بلکه ما نیاز به قهرمان ایرانی اسلامی داریم و هنگامی که پای اسلام به میان می آید باید به نکات ظریفی توجه بکینم. این که اصلا قهرمانانی مثل مرد عنکبوتی یا حتی رستم دارای المان های اسلامی هستند و اصلا نظر اسلام پیرامون قهرمان چیست؟ آیا با یک “یاعلی” گفتن و یک لباسایرانی قهرمان اسلامی میشود؟ 

این موارد نشانگر این مهم هستند که برای تولید یک قهرمان نیاز به تحقیق و مطالعه و تلاش زیادی داریم و نباید مانند خیلی کارهای دیگرمان بی گدار به آب بزنیم. و اگر قرار است دست به کپیکاری بزنیم همان بهتر که عطایش را به لقایش ببخشیم.

نویسنده:محمد مهدی جلالیان

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *