پی‌نمای قاهره، هنر برای اصلاح جامعه/ هنرمند پیشرو، پی‌نمای مُصلح

چندی پیش خبری با عنوان تجربه موفق “قاهره” در کشورهای اطرافمان! در سایت پی‌نمای ایران منتشر شده بود، در متن زیر به بررسی و تحلیل دقیق تر این اتفاق مهم در کشور مصر می‌پردازیم:

طراح و ایده‌پرداز اصلی این پی‌نما دختر دانشجوی مِصری است که زوایای فرهنگ عامه جامعه خود را شناخته و برای بهبود آن به روش خود اقدام کرده است. مضامین مطرح شده در تصاویر، به زعم وی معضلات اجتماعی مهمی هستند که برای زنان و دختران مصری ملموس است. جدا از رویکرد نسبتاً فمینیستی و مردستیز این اثر، شاید بتوان گفت دینا محمد به روش خلاقانه‌ای دست به اعتراض و تذکر زده است.

222

11
نکته‌ای که معمولاً در صحبت‌ طراحان خلاق عرصه پی‌نما دیده می‌شود، اذعان به قدرت رسانه‌ای «پی‌نما» است. اشخاصی که در طراحی مهارت ویژه دارند یا نویسندگان قدرتمندی هستند و یا در عرصه تولیدات تصویری فعالیت داشته‌اند، اما در دنیایی که فیلم‌ها و سریال‌ها به وسیله‌ی جلوه‌های ویژه امکان نمایش تصاویر خارق‌العاده‌ای فراهم می‌کنند -‌و حتی با وجود قالبی مانند انیمیشن- این هنرمندان اصرار به استفاده از یک قالب شبه‌سنتی دارند. تصویری غیرمتحرک، بدون صدا و کاملاً مطیع! که به مخاطبین خود آزادی دنبال کردنِ داستان یا بستن صفحه را می‌دهد. شاید آرامش بیرونی و سکوت در مطالعه پی‌نما و در عوض هیجان درونی مخاطب، بر هیاهوی سایر رسانه‌ها ترجیح دارد.

قهرمان داستان، خانم محجبه‌ای است که در نگاه اول شبیه افراد عادی جامعه خود به نظر می‌آید. او در میان مردم قدم می‌زند و در صورت لزوم با مردان مزاحم درگیر می‌شود تا امنیت اجتماعی زنان را تضمین کند. صرف‌نظر از اینکه این معضل تا چه حد در جامعه فعلی مصر جدی است، هوشمندی و توجه هنرمند به سوژه‌های اجتماعی، تحسین‌برانگیز است. از دیگر مضامین این اثر می‌توان فقر، مظلومیت مردم غزه و نادیده گرفتن زنان در جامعه مردسالار را برشمرد.

از جمله ویژگی‌های کار دینا محمد نحوه شروع و انگیزه‌ی اوست. معضلات اجتماعی از دید اکثر افراد یک جامعه پنهان نیستند اما به نظر شما چند درصد از افراد با دیدن آن به فکر گوشزد کردن این مسائل هستند؟ دینا مسائلی را مشاهده و برای بیان آن به فکر استفاده از یک ابزار مناسب می‌افتد. سپس با طرح‌های ساده‌ی خود -‌که از لحاظ گرافیکی فاصله زیادی تا آثار مرسوم کمپانی‌های شناخته شده دارند- آغاز کرده و همزمان به پارامترهای فرهنگ بومی توجه ویژه داشته است. او بدون حمایت مالی و با هزینه‌ی شخصی شروع به کار و از ابتدا اقدام به انتشار مجازی آثار خود کرده است؛ در نتیجه تولید و انتشار این مجموعه برای او و البته مخاطبین هزینه‌ی پایینی دربرداشته است. روش او در انجام حرکت فرهنگی مستقل درخور توجه است.

33حدوداً دو سال از انتشار اثر «قاهره» می‌گذرد و اخیراً در جشنواره پی‌نمای قاهره[۱]، برنده جایزه بهترین پی‌نمای دیجیتال شده است.

نویسنده: خانم محمدی

[۱] Cairo Comix

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *