آشنایی با کمیک استریپ عربی

امروزه کمتر کسی را در غرب می توان یافت که با کتاب های کمیک آشنایی نداشته باشد و دوران کودکی خود را با دلاوری های یکی از ابرقهرمان های مقیم این کتاب ها سپری نکرده باشد. البته این کالاهای پرزرق و برق فقط مختص غرب نیستند و سال هاست که نمونه های شرقی آن ها هم که در اصطلاح به مانگا معروف شده اند بازارها را به تسخیر خود درآورده اند. 


Nayef

درواقع مانگا ها نسخه های شرقی شده همان ابر قهرمان های غربی هستند که در خشونت و خونریزی توفیر چندانی با آن ها ندارند و درمواردی گوی سبقت را هم از آن ها ربوده اند! 
در این بین چند وقتی است که برادرزاده ها و خواهرزاده های دیگری هم برای این خانواده پیدا شده که برخلاف رسم معمول، نه تنها خشن و بی رحم نیستند، بلکه بنا به گفته خالق آن با توجه به آموزه های اسلامی بسیار رعوف و مهربان هستند
! 

البته این موضوع به آن معنی نیست که این قهرمان ها هیچگونه خطایی ندارند و در یک حالت قدیس وار فقط پند و اندرز می دهند. بلکه آن ها هم مثل همه قهرمان های غربی گاهی دچار لغزش هایی می شوند و خطا می کنند، اما خیلی سریع به اشتباهاتشان پی می برند و درصدد جبران آن برمی آیند. 
درواقع این شخصیت ها بیشتر با فرهنگ و آیین مرسوم مسلمان ها سازگار هستند تا فرهنگ غربی ها و به همین دلیل هم برای بچه های مسلمان ملموس تر و باورپذیرتر هستند.

 

 

Ramziخالق این مجموعه کمیک که ۹۹ (The 99) نام دارد، نویسنده ای کویتی به نام “نایف الموتاوا” است که بیشتر عمر خود را در آمریکا سپری کرده و دارای مدرک دکترای روانشناسی بالینی از دانشگاه کلمبیاست. 
او درمورد کتاب کمیک ۹۹ و کیفیت رفتاری شخصیت های آن اینطور می گوید:
این کتاب با محوریت ۵ شخصیت یا قهرمان اصلی که دو نفر از آن ها به نام های “نورا” و “مومیتا” (زن) هستند، به رشته تحریر درآمده است. ۹۹، داستان تعدادی ابر قهرمان است که از سراسر جهان گرد هم‌ می‌آیند تا از نیروهای فوق‌العاده خود در جهت نابودی شیطان استفاده کنند. 
اگرچه شخصیت‌‌های این داستان پایبندی جدی به شریعت اسلام ندارند! اما هر کدام از شخصیت‌های این کمیک، نمود یکی از ۹۹ صفت ویژه‌ی الهی هستند. به گونه‌ای که با کنار هم قرار دادن فضایل و ارزش‌های هر شخصیت، از عقل و تدبیر گرفته تا سخاوت و بخشندگی، قدرتی به نمایش درخواهد آمد که نهایتا تعبیر و تفسیری از قدرت الهی و قدرت خدا را ارایه می‌دهد.

 


    : Arabالموتاوا در جایی دیگر گفته است
– شخصیت‌های کتاب کمیک ۹۹ ، افراطی های مذهبی نیستند؛ ولی در تلاشند تا ارزش‌هایی جهانی چون عشق و خوبی را در زندگی ترویج کنند. البته باید بگویم که هریک از این ابر قهرمانان .تجسم ۹۹ صفتی هستند که مسلمانان درمورد خدا به کار می‌گیرند
:به طور حتم دوران کودکی الموتاوا در شکلگیری این مجموعه کمیک نقش به سزایی داشته است. چرا که در جایی خود او به این موضوع اعتراف کرده و گفته است
– من در کودکی علاقه زیادی به کتاب های کمیک داشتم، اما همیشه یک چیز در این کتاب ها مرا آزار می داد… هميشه مردم فرهنگ من، افرادی بد و شيطان صفت نشان داده می شدند كه .فقط كارهاي بد و دردسر ساز انجام مي‌دادند. اما من همیشه دلم می خواست روزی فرا رسد که مر
دم فرهنگ من هم در کتاب های کمیک قهرمان باشند، نه خلافکار
او با چنین طرز فکر و ایده ای به سراغ داستان های کمیک رفت و بالاخره توانست پس از سال ها، آرزوی خودش را تحقق بخشد. حالا دیگر مسلمانان هم در داستان های کمیک قهرمان .هستند، نه تروریست و قاتل

آیا مسلمانان قهرمان می خواهند؟

پیش از این در مقاله “قهرمان علیه پهلوان” یادآور شدم که تفاوت های فاحشی میان دو الگوی قهرمان و پهلوان وجود دارد و اصولا جوامعی با پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی نظیر ایران، نیازی به قهرمان پروری و الگوهای اینچنینی ندارند و سراسر فرهنگ آن ها مالامال از پهلوانان جاویدانی است که می توانند هر یک در حکم الگویی برای جوانان سراسر جهان معرفی شوند. 

Screen_1از طرفی، در فرهنگ ناب اسلامی نیز روشی از زندگی به ما معرفی می شود که درواقع کلیاتی از همان زندگی بر اساس مرامنامه های پهلوانی است، با این تفاوت که این مرامنامه با اصل دیگری به نام جوانمردی دینی نیز در هم آمیخته شده و ضمن ارتقای الگوی پهلوانی، به الگویی جدید و کامل برای بشر تبدیل شده است. به گونه ای که به جرات می توان جوانمردی را تکمیل شده الگوی پهلوانی و ارایه دهنده بهترین و پاک ترین منش های اخلاقی ایجاد شده توسط دین دانست. به عنوان مثال به شخصیت امیرالمومنین (ع) توجه کنید، الگویی کامل و جامع از مرام پهلوانی و جوانمردی که در یک انسان به کمال و اوج خود رسیده است. 

حال سوال این است که آیا با وجود چنین الگوی جامع و کاملی، آیا جوامع اسلامی برای رقابت با جوامع غربی و نمایش اقتدار و توامندی خود، نیازی به قهرمان پروری دارند؟ آن هم قهرمان هایی که همانند همتایان غربی خود دچار لغزش های بیشمارند (گاهی این لغزش ها به گناهان کبیره طعنه می زنند) و در عین حال اسماء الله را به عنوان نام و مرامنامه رفتاری خود یدک می کشند؟ آیا ساخت چنین شخصیت هایی واقعا در جهت حفظ ارزش های مقدس اسلام و شناساندن صحیح آن به غرب گام بر می دارد و یا خود تاییدی بر ادعاهای غرب، علیه مسلمانان و الگوهای رفتاری آن ها است؟

 

Widadبه این عبارت توجه کنید:
” شخصیت‌‌های این داستان پایبندی جدی به شریعت اسلام ندارند!”
اگر قرار نیست این شخصیت ها پایبندی جدی به شریعت اسلام داشته باشند، چه نیازی وجود دارد که مسلمان نامیده شوند؟ چرا آن ها را مانند همتایان غربی و شرقی خود، فرا ملیتی و فرا مذهبی طراحی نکرده اند؟ (فرا ملیتی و فرا مذهبی ادعایی کذبی است که تولید کنندگان کتاب های کمیک غربی اصرار به بیان آن دارند). چرا در معرفی این کمیک، نام اسلام و ۹۹ صفت خدا پر رنگ می شود، درحالیکه هیچ رنگ و بویی از اسلام و خدا در آن دیده نمی شود؟

 

 

Screen_3در جای دیگر خالق این اثر در مورد شخصیت های کتاب خود اینطور شرح می دهد که:
آن ها افراطی های مذهبی نیستند…”
به شخصیت های معروف کتاب های کمیک غربی توجه کنید، کدام یک از این شخصیت های افراطی مذهبی هستند؟ سوپر من، بتمن، مرد عنکبوتی… هیچیک از این شخصیت ها اصلا هیچگونه وابستگی مذهبی ندارند که بخواهند در آن افراط هم بکنند!! البته شاید در موارد بسیار نادر و خاصی آن ها دم از دین و خدا بزنند، اما تفکر قالب و حاکم بر سازندگان این شخصیت ها، تفکر بی دینی، گرایش به مکاتب خرافی و انحرافی و یا استوار بر اسطوره گرایی است. شما بگویید که چه تفاوتی میان شخصیت های کمیک ۹۹ و شخصیت های کمیک غربی وجود دارد؟ آیا تنها تفاوت آن ها ظاهر آسیایی و زبان گفتاری نیست؟ آیا قرار نیست که اینبار آموزه های اسلام به دست خود مسلمانان (مسلمانان فریب خورده و شیفتگان غرب) تحریف شود، تا ردپای غرب در شکلگیری این جریان به طور مشهود دیده نشود؟

Screen_4حالا می توان به وضوح دریافت که چرا غرب تا این حد اصرار دارد که در فیلم ها و بازی های رایانه ای و… اسلام و مسلمانان (به ویژه اعراب) را تروریست و آدمکش معرفی نماید. تا با القای این تفکر در ذهن مسلمانان، که” شما از دید جهان مطرود و خطرناک هستید”، آن ها را وادار به عکس العمل های احساسی و غیر منطقی نماید و مسلمان غرب زده و شیفته برای فرار از اینگونه تهمت ها، اقدام به خلق آثاری نماید که در آن ها، فرد مسلمان به دور از باورها و الگوهای کامل دینی خود تبدیل به انسانی شود که سال ها مدل آن از طرق مختلف به عنوان الگوی برتر غربی به کشورهای اسلامی معرفی شده است. این است حاصل سرخورگی اجتماعی و پیامد جنگ نرم؛ این است پیامد سطحی نگری و عدم شناخت دین و الگوهای دینی

فقط کافی است تا مسلمانان جهان کمی به مبانی دینی خود رجوع کنند تا ببینند که آیا واقعا مسلمانان، با فرهنگ غنی جوانمردی که دین اسلام به آن ها هدیه کرده، نیازی به قهرمان سازی شبیه به قهرمانان غربی و شرقی دارند؟ هیچکس با ورود به مقوله های هنری و سرگرمی جدید مشکلی ندارد، ولی سوال مهم این است که آیا زمان آن فرا نرسیده که مسلمان سراسر دنیا (به ویژه اعراب) دست از شیفتگی بی منطق خود نسبت به غرب و الگوهای غربی بردارند و با نگاهی منصفانه به فرهنگ غنی دینی خود، الگوهای والای اسلامی را به عنوان الگوهای برتر مورد نیاز جهان بحران زده امروز، به سراسر دنیا عرضه نمایند؟ جهانی که امروز، بیش از هر زمان دیگر آماده و تشنه پذیرش الگویی والا و بی نقص است.

معرفی چند تن از شخصیت های کمیک ۹۹

پیش از شروع بحث لازم است که ابتدا با ۹۹ صفت خداوند که در قرآن کریم ذکر شده اند آشنا شویم و بعد به معرفی و تحلیل برخی از شخصیت های کمیک بپردازیم و ببینیم که این شخصیت ها تا چه حد به این صفت ها نزدیک هستند:

صفات ۹۹ گانه خداوند:
الله، الواحد، الاحد، الصمد، الاول، الاخر، السميع، البصير، القدير، القاهر، العلى، الاعلى، الباقى، البديع، البارى، الاكرم، الظاهر، الباطن، الحى، الكريم، الحكيم، العليم، الحفيظ، الحق، الحسيب، الحميد، الحفى، الرب، الرحمن، الرحيم، الذارى، الرازق، الرقيب، الروف، الرائى، السلام، المومن، المهيمن، العزيز، الجبار، المتكبر، السيد، السبوح، الشهيد، الصادق، الصانع، الطاهر، العدل، العفو، الغفور، الغنى، الغياث، الفاطر، الفرد، الفتاح، الفالق، القديم، الملك، القدوس، القوى، القريب، القيوم، القابض، الباسط، القاضى، المجيد، المولى، المنان، المحيط، المبين، المقيت، المصور، الكبير، الكافى، كاشف ، الضر، الوتر، النور، الوهاب، الناصر، الواسع، الودود، الهادى، الوفى، الوكيل، الوارث، البر، الباعث، التواب، الجليل، الجواد، الخبير، الخالق، خير الناصرين، الديان، الشكور، العظيم ، اللطيف، الشافى.

۱- الله

اسمي است خاص که به ذات پاك پروردگار و جامع و صفات الوهيت و حيات ازليت و علم و قدرت او اشاره دارد.. جمهور علماء، اسم اعظم را الله مي‌دانند.

۲- الرَّحْمنُ جَلَّ جَلالُهْ

به معنی این است که بخشايش پروردگار بي حد و حصر است و سجود براي اوست. «أُسجُدُوا لِلرَّحْمنِ».

۳- الرَّحيمُ جَلَّ جَلالُهْ

به معنی بسيار مهربان است. دو اسم «الرحمن» و «الرحيم» در يك صد و چهارده جا به شماره سوره‌هاي قرآن آمده است و در چهار آيه، اين دو نام باهم آمده است.

۴- اَلْمَلِكُ

به معنی پادشاه و دارنده‌ هستي‌هاست. ملك و ملكوت در يد قدرت او هستند و مرگ و زندگي و رستاخيز و شفاعت و نفع و ضرر و رزق و روزي و دل و سمع و بصر و بقاء و فنای همه كائنات نیز در دست اوست.
اَنا الْمَلِكُ فَاَينَ مُلُوكُ الأرضِِ 
منم پادشاه. كجا هستند پادشاهان زمين؟

۵- اَلْقـُدّوسِ:

به معني بسيار پاك و منزه از هر عيب و نقص و جامع صفات كمال و ستوده شده به پاك و فضايل و انواع احسان.
سُبُّوحٌ قُدُوسٌ رُبُّ الْمَلائِكـَةِ وَالرُّوحِ.

۶- اَلسَّلامُ جَلَّ جَلالـُهْ

یعنی اوست كه ذات و صفات و افعالش به سلامت و پاك است و مبرا است از آنچه شايسته كمال او نيست.
اَللّهُمَّ اَنْتَ السَّلامُ وَ مِنكَ السَّلامُ تَبارَكتَ وَ تَعالَيْتَ وَ ذَالْجَلالِ وَالاِكْرَامِ.

۷- اَلْمؤمِنُ

به معني ايمن بخش است. (اَلْمؤمِنُ) آن خدايي است كه افراد ترسان و بيمناك رو به درگاه او نهند و او آن ها را ايمني و امان دهد و اگر امان نباشد از هيچ‌كس و هيچ‌جا ايمني نيابند.

۸- اَلْمُهَيمِنُ

به معني مراقب و گواه بر خلق و چيره بر همه به توانايي و نگهداري و ايستادگي كننده به حفظ اعمال و ارزاق و آجال همه است. در قرآن اشاره به آيه ۲۳ ، سوره حشر.

۹- اَلْغَزيرُ

به معني چيره و غالب بر همه در عزت و شكوهمندي است. (اَلْعَزيزُ جَلَّ جَلالُهْ)
در قرآن اشاره به اسم العزيز در ۶۲ مورد شده است.

۱۰- اَلْجَبّارُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني جبران کننده‌ شكسته‌ها است. مؤمنان دل شكسته را به مهر و عطوفتش جبران می کند و فرمان خود را بر همه‌ كائنات نافذ می گرداند و همه به قبول فرمان او مجبورند.

۱۱- اَلْمُتَكَبِّرُ جَلَّ جَلالـُهْ

به معني تنها در كبريا و عظمت است.
اَلكِبرِيَاءُ رَدَائِي وَالْعَظَمَة‌ ُ إزَارِي فَمَن نَازَعَنِي وَاحِداً مِنهُمَا قَذَفتُهُ فِي‌النّارِ.
بزرگي و عظمت به من اختصاص دارد، كسي كه بخواهد در بزرگي و يا عظمت خود را شريك من سازد او را به آتش اندازم.
اشاره به اين اسم در سوره حشر، آيه ۲۳ .

۱۲- اَلخَالِقُ جَلَّ جَلالُهْ:

يعني آفريننده‌اي كه همه چيز را از تقدير و تدبير و علم و توانايي از نيست به هست تبدیل كرد.
روايتی از امام احمد و صحيح مسلم به نقل از جناب عايشه وجود دارد كه رسول خدا فرمود: 
خَلَقَ اللهُ المَلائِكَةَ مِن نُورٍ وَ خَلََقَ الجَانَّ مِن‌ مَارِجٍ مِن نارٍ وَ خَلَقَ آدَمَ مِمَّا وَصَفَ لَكُم.
خدا فرشتگان را از نور و جنّيان را از شعله آتش و آدم را از آنچه براي شما وصف فرمود آفريد.

۱۳- أَلبَارِيءُ جَلَّ جَلالُهُ

الباريءُ : به معني پاك كنندة خلقت از نقص است.
در قرآن باريء همراه با خالق ( ابتدا كنندة خلقت) و المصور (صورت‌بندي كردن) آمده است.

۱۴- اَلْغَفـّارُ جَلَّ جَلالـُهُ

به معني آمرزگاری كه بارها آمرزش نصيب بندگان فرمايد و باري بعد از بار ديگر بيامرزد و عيب بندگان را بپوشد و رسوا نگرداند تا در روز حساب شرمنده نباشند.
مثنوي: لطـف حـق با تو مداراها كـند چون كه از حد بگذرد رسوا كند
اَلْغَفّارُ: پنج بار در قرآن ذكر شده است.

۱۵- اَلْقَهّارُ جَلَّ جَلالـُهْ

به معني بسيار چيره بر برندگانش است. كمر جباران را مي‌شكند و گردن فرعونان را خرد مي‌كند. او تماما يكتاست و كسي نيست كه بتواند از قهر او بيرون رود.
قرآن: ذكر القهار ۶ بار در قرآن كريم همراه با اسم الواحد آمده است.

۱۶- اَلْوَهّابُ جَلَّ جَلالـُهْ

به معني بسيار بخشنده است. كرم و احسان او همه كائنات را در بر گرفته است. عطاي او هميشه و براي همه است.
قرآن: رُبَّنَا لا تُزغ قُلُوبَنَا بَعدَ إذ هَدَيْتَنَا وَهَب لَنَا مِن لَذُنكَ رَحمَةً اِنَّكَ اَنْتَ الوَهَّابُ. 
در قرآن سه بار ذكر شده است.

۱۷- اَلرَّزّاقُ جَلَّ جَلالـُهْ

به معني بسيار روزي دهنده است. روزي همه كس را كفايت فرموده و هر موجود زنده‌اي را روزي مي‌رساند. «روزي خودتان و فرزندانتان براست»
قرآن: (خطاب به پدران): نَحنُ نَرزُقُكُم و اِيَّاهُم وَ نَحنُ نَرزُقُهُمْ وَ اِيَّاكُم.
قرآن: (خطاب به دام‌اران) وَ كَأَيٍّ مِن دابَّةِ لا تُحمِلُ رِ‍زقُهَا اللهُ يَرزُقُهَا وَاِيَّاكُم.
چه بسيار جنبنده و جانور كه خود حامل روزي خود نيست و خدا روز آن ها شما را مي‌رساند.

۱۸- الفتّاحُ جَلَّ جَلالُهُ

به معني بسيار گشايشگر است. درهاي رحمت و روزي را بر برندگان خود بگشايد و ديده دل ها را بر ديدن حق و قبول آن بگشاد.
در قرآن: يك بار در سوره بسا آيه ۲۶ با اسم العليم آمده است.

۱۹- اَلعَلِيمُ جَلّ جَلالُهُ

به معني عليم، يعني دانا است. ولي اين اسم در مورد خداوند يعني بسيار دانا. علم او بر همه چيز احاطه دارد و هيچ‌ چيز بر او پوشيده نمي‌باشد.
قرآن ۳۲ بار با اسم‌هاي اَلْحَكِيمُ، اَلسَّمِيعُ، اَلخََلاَّقُ، اَلعَزِيزُ، اَلْقَدِيرُ، اَلخَبِيرُ وَ اَلفَتَّاحُ ذكر شده است.

۲۰- اَلقَابِِض جَلَّ جَلالُهُ

به معني گيرنده و تنگ فرماينده روزي در برابر الباسطُ به معني فراخ فرمايندة روز و به معني قبض ارواح و گرفتن جان ها و به معني اينكه همه چيز در قبض و قدرت اوست. 
قرآن: خداوند وقتي بنده‌اي را دوست مي‌دارد دنيا را آزاد مي‌گيرد و او را متوجه آخرت مي‌سازد.

۲۱- اَلْباسِطُ جَلَّ جَلالُهُ

به معني خدايي است كه روزي بنده و فضل و رحمتش را فراخ مي‌گرداند و بر همه نيروهاي آنان (جسمي – مالي – علمي) مي‌افزايد.
يَدَاهُ مَبسُوطَتَانِ يُنفِقُ كَيفَ يَشاءُ. 
دو دست پروردگار گشاده‌اند. خدا انفاق مي‌كند و مصرف مي‌نمايد آنچه مي‌خواهد.

۲۲- اَلخَافِضُ جَلَّ جَلالُهُ

به معني فرود آورنده ای که بار سنگين گناهكار را به مغفرتش فرود می آورد و سختي محنت زده را فرو نشاند و گشايش می فرمايد.
حديث: ترازو در دست اوست. كسي را كه خواهد بالا برد و كسي را كه خواهد پايين آورد.

۲۴- اَلرَّافِعُ جَلَّ جَلالُهُ

به معني بالا برنده – شايسته مدح و ثنا – بلند مرتبه‌ها و بالابرندة درجه‌هاست.
آيه ۱۵، سوره غافر- رفيع‌الدرجات ذوالعرش 
بسيار بلد مرتبه كه صفات عظمت و بزرگي او به تصوير نيايد.

۲۵- اَلمُذِلّ ُجَلَّ جَلالُهْ

اَلمُعِزُّ: به معني عزت دهنده است. 
به معني خواري دهنده است. عزت و ذلت همه در دست اوست. 
آل عمران ۲۲
وَ تُعِزُّ مَنْ تَشَآءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشَآءُ بِِِيَدِكَ الْخَيْرُ اِنَّكَ عَلََي كُلِّ شَيءٍ قَديرٌ. 
و عزت مي‌دهد هر كسي را كه خواهد و ذلت مي‌دهد هر كسي را كه خواهد. در دست توست همه خوبي‌ها، حقاً كه تو بر همه چيز توانايي.

۲۶- السَّميعُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني بسيار شنوا است. بلند و آهسته و آهسته‌ترين را به يكسان مي‌شنود.
قرآن: ۲۰ بار در قرآن ذكر شده است.

۲۷- البَحيرُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني بسيار بينا است. در برابر ديدار تعالي هيچ حجابي وجود ندارد و در تاريكي‌هاي خشكي و دريا و آنچه براي آدمي ممكن‌الرؤيه يا نا ممكن است، همه را مي‌بيند.
سوره الحاقه ۳۸ و ۳۹ 
فلا انتُم بِما تبصرونَ و مالا تبصرونَ.

۲۸- اَلْحَكَمُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني داور است. حكم و داوري براي اوست و داوري و حكم اوست كه برگشت ندارد. در روز قيامت حكم و داوري براي اوست و در دنيا مردم را به عدالت داوري دستور داده. 
چنان كه در آيه ۵۸ سوره‌ نساء آمده.
وَ اِذا حَكََمْتُم بَينَ النّاسِ اَن تَحكُمُوا بِالعَدلِ. 
و موقعي كه ميان مردم داوري كنيد داوري به عدل كنيد.

۲۹- اَلْعدلُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني دادگر است. داوري او و گفتار او و كردار او همه بر حق است. چنان كه در سوره‌ الانفطار آيه «۷» ذکر شده است. 
خَلَقَكَ فَسَوَّاك فَعَدَلَكَ
تو را آفريد و راست كرد و در وجود تو عدالت برقرار كرد.

۳۰- اللّطيفُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني پر لطف و مهر است. لطف و رحمت خود را در همه مخلوقات خود به كار بندد. از جايي كه بدانند يا ندانند و در قرآن اللَّطيف در دو جا همراه با الغبير آمده است. 
چنان كه در آيه «۱۰۰» سوره‌ي يوسف، آمده 
اِنَّ ربّي لطيفٌ لِمَا يَشَآءُ
محققاً پروردگارم بسيار لطيف فرماينده است به نسبت آنچه بخواهد.

۳۱- اَلْخَبيرُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني بسيار آگاه است. ظاهر و باطن هيچ خبري از او پوشيده نیست. نه در آسمان ها و نه در زمين و به ظاهر باطن همه چيز همه كس آگاه است. اين اسم در قرآن شش بار آمده است.

۳۲- اَلْحَليمُ

به معني بسيار بردبار است. داراي گذشت است و با همه توانايي باز هم به عقوبت عاصيان نمي‌شتابد. آنان را مهلت مي‌دهد به مجرد ناداني و عصيان بندگان، رحمتش را از آنان قطع نمي‌فرمايد. روزي‌شان را مي‌رساند و مهلت‌شان مي‌دهد تا به خود آيند و دست از عصيان بردارند. مهلت مي‌دهد ولي اهمال نمي‌كند و اگر كساني عصيان را به طغيان رسانيدند آنگاه است كه عقوبت مي‌دهد، حلم و بردباري از صفات خداوند است.

۳۳- اَلْعَظيمُ

به معني پر عظمت و بسيار با شكوه و پرهيبت است. همانطور كه در آية الكرسي آمده:
وَ هُوَ العَليِّ‌ ُ العَظيمُ 
و اوست خداي يكتاي بسيار بلند مرتبه پر عظمت.

۳۴- اَلْغَفُورُ

به معني بسيار آمرزنده و بسيار گذشت کننده است. هر بار كه بنده از روي صدق رو به درگاه او آورد و طلب آمرزش كند، او را بيامرزند، عيب بندگان را بپوشاند تا در روز حساب رسوا نشوند. 
اللهُ يَدعُو اِليَ الجَنَّةِ وَالمَغْفِرَةِ
و خدا به سوي بهشت و طلب آمرزش از او دعوت مي‌فرمايد.

۳۵- اَلشَّكُورُ

به معني بسيار سپاسگزار است. خداي يكتاي توانايي كه اندك طاعت را به ثواب بسيار پاداش می دهد و نعمتهاي بي‌شمار ارزاني می دارد و سپاس بنده را مايه‌ ازدياد نعمت بر او قرار می دهد. همانطور كه در آيه ۳ سوره‌ي اسراء آمده است: 
اِنَّهُ كانَ عَبداً شَكُوراً
مؤمناني كه به عمل خود آخرت خواهند سعي‌شان را مورد سپاس قرار داد.

۳۶- اَلْعَليّ ُ

به معني بسيار بلند مرتبه است. شايسته‌ همة مدح و ثنا العليُّ الاَعْلَي: خداي يكتايي كه در مقام رفيع خود برتر از آن است كه بتوان آنچنان كه شايسته‌ عظمت اوست ثناي او گفتن. او آنچنان است كه خود را ستود.

۳۷- اَلْكَبيرُ

به معني بسيار بزرگوار است و بزرگي به او اختصاص دارد. برتري در عظمت براي اوست. همه در برابر بزرگي او در بندگي به خاك نهاده‌اند و در برابر بزرگواري او بزرگي را از سر برون كرده‌اند. برتر و بالاتر از آن است كه خلق بتواند با او همانندي كنند.
كآنَ رَسُولُ اللهِ يُعَلَّمُهُم مِنَ الحُمّي وَالأوجَاعِ كُلَّها اَن يَقُولُوا: بِاسمِ بِاللهِ الكَبِيرِ اَعُوذ بِاللهِ العَظِيمِ مِن شَرِّ كُلِّ عِرقِ نَعَارٍ وَ شَرِّ حَرِّ النَّارِ.
رسول الله به ايشان مي‌آموخت تا از شب و همة دردها بگويند. به نام خداي يكتاي بسيار بزرگوار پناه مي‌برم به خداي بزرگ از شر هر رگ زننده و از شر گرمي آتش. اسم الكبير در قرآن پنج بار آمده است.

۳۸- اَلْحَفيظُ

به معني بسيار نگهدارنده است. كه نگهداري می کند از آسمانها و زمين و آنچه در آن ها است. و نگهداري می کند از اقوال و اعمال عباد در كتابي محفوظ تا در روز شما بر وفق آن ها ثواب و عقاب بيابید و نگهداري نظم در ميان كاينات تا مدتي كه مقرر داشت، همه از حفظ و نگهداري توانايي او است.
يوَمَ نَطوِي السَّمَآءَ كََطَيَّ السََّجِلَّ لِلكُتُبِ.
و براي همه‌ي كاينات نگهبان قرار داد.

۳۹- اَلْمُقِيتُ

به معني رساننده‌ قوت، به هر موجود و نگهدارنده‌ هر موجود به آنچه قوام حيات و وسيله‌ بقای او باشد. آيه ۸۵ ، سوره‌ي نساء. 
وَ كََانَ اللهُ عَلي كُلِّ شيءٍ مُقِيتاً.
هميشه خدا بر همه چيز تواناست. به رسانيدن قوت هر چيز و قوام حيات آن و به سبب بقاي آن كه مقيت به عني مقتدر باشد و مقيت به معني حافظ و نگهدار و به معني شاهد و گواه بر او.

۴۰- اَلْحَسيبُ

به معني بسيار حساب گيرنده است. حساب همه در دست او است و به معني بسيار كفايت كننده است. 
آيه ۸۶، سوره‌ي نساء
إنَّ الله كَانَ عَلَي كُلِّ شَيءٍ حَسِيباً 
حقاً كه هميشه حساب همه چيز نزد خداست.

۴۱- اَلْجَلِيلُ

به معني بسيار شكوهمند است. او جلال و عظمت و صفات كمال را جامع است.

۴۲- اَلْكَريمُ

به معني بسيار كرم‌دار، بسيار گشاده دست، به معني دائم‌المعروف، هميشه احسان فرماينده و بي‌شمار عطا و دهش است. از اين رو كه نعمت‌هاي او از شمار بيرون است و خزائن و گنجينة نعمتها نزد اوست، انفاق مي‌كند هرگونه كه بخواهد تا بندگان رو به درگاه او آورند. 
وَ إن تَعُدُّوا نِِعمَةَ‌ َ اللهِ لا تُحصُوها 
اگر بخواهيد نعمتهاي خدا را بشماريد نتوان شمردن.

۴۳- اَلرَّقيبُ

به معني بسيار مراقب و نگهبان است. بدين معني كه هيچگاه بندگان خود را فراموش نفرمايد و هيچ كارشان بر او پنهان نماند. بندگان و كارهايشان را زير نظر دارد و همه را مي‌بيند و نگه‌ مي‌دارد.
و كَانَ اللهُ عَلَي كُلِّ شَيءٍ رَقيِباً.
خدا هميشه بر همه چيز نگبان است. همه چيز زير نظر اوست.

۴۴- اَلْمُجيبُ

به معني به اجابت رساننده‌ دعاي دعا كننده، شنوندة دعاي دعا كننده و دهنده خواهش است. 
دعا از سه حال بيرون نيست: يا اجابت شود، يا ثواب آن براي آخرت دعا كننده ذخيره شود، یا بلايي از او دفع شود. 
آيه ۱۸۶ سورة بقره
وَ اِذَا سَأَلَكَ عبَاديِ عَنِّ فَاِنّي قَريبٌ اُجيِبُ دَعوَة الدَّاعِ اِذَا دَعَانِ. 
من به بندگانم نزديك هستم. دعاي دعا كننده را به اجابت رسانم.

۴۵- اَلْواسِعُ

به معني خدايي است كه پهناور است. فضل او و مغفرتش بيكران است. فضل او نامتناهي است و علم او به همه چيز احاطه دارد. 
آيه ۲۵۵ سوره بقره 
اِنَّ اللهَ وَاسِعٌ عَليِمٌ
خداي يكتا محققاً پهناور است. فاضل و دانا است به كسي كه مستحق رحمت و فضل اوست.

۴۶- اَلْحَكيمُ

به معني پر حكمت است. علم ازلي او به گذشته و آينده محيط است و بر همه چيز آگاه است و كارا را به حكمت به انجام مي‌رساند و حكم و فرمان او برگشت ندارد.

۴۷- اَلْوَحود

به معني بسيار دوست دارنده است. اهل طاعتش را دوست دارند و رضايت از آنان دارد و آنان را بستايد و ميانشان مهر و محبت برقرار گرداند. 
الودود: به معني بسيار دوست داشته شده است. اسم الودود يك بار در قرآن آمده است.
آیه ۹۶ سورة مریم
اِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجعَلُ لَهُمُ الرَّحمنُ وُدّاً. 
وعده فرمود كه مردمي كه ايمان آورده عمل كنند آنان را محبوب گرداند.

۴۸- اَلْمَجيد

به معني داراي مجد و عظمت است. شرف ذات و جمال فعل و حسن خصال و كرم بي‌پايان و مناعت فرمان كه هيچ‌كس نتواند فرمان او را خلاف كند و استحقاق كامل صفات مجد و عظمت همه را جمع فرمود باشد و بني‌آدم نافرماني مي‌كند در آنچه اختيار فعل و ترك آن به او سپرده باشد و در همين نافرماني هم عقوبتي كه ملازم نافرماني او است نافرماني او را به هيچ مي‌سازد.
وَ هُوَ الغَفُورُ الوَدوُدُ ذُوالعَرشِ المَجيِد.
و اوست آمرزگار بسيار دوست دارنده اهل طاعتش را صاحب عرش، او است داراي مجد و عظمت.

۵۰- اَلْْبَاعِثُ

به معني فرستنده‌‌ پيغمبران است تا مردم را به سوي ايمان به خداي يكتا دعوت كند و زنده كننده مردگان و بيرون آورنده‌ آن ها از قبرهاي‌شان است. خدايي كه زندگي داد و پس از زندگي مرگ داد پس از مرگ هم دوباره زندگي مي‌دهد.

۵۱- اَلشَهيدُ

به معني حاضر و گواه و آگاه است. هيچ چيز بر او پنهان نمي‌ماند، بر سر همه حاضر است بر كار همه آگاه است و گفتار همه را مي‌شنود. 
آيه ۴ سوره الحديد.
وَ هُوَ مَعَكُم اَينَمَا كُنتُم وَ اللهُ بِمَا تَعمَلونَ بَصِيرٌ. 
و او تعالي با شما است هر جا كه باشيد و به آنچه مي‌كنيد بينا است.

۵۲- اَلْحَقّ ُ

به معني پاينده و پايدار است. هيچگاه نابودي به آن درگاه راه نيابد، در مقابل باطل كه نابود و ناپايدار است. 
آيه ۲۲ سوره‌ي يونس
فَذلِكُمُ اللهُ رَبُّكُمُ الحَقُّ
آن است پروردگار شما حق تعالي، بعد از حق چيست به جز گمراهي.

۵۳- اَلْوَكيلُ

به معني واگذار كردن كار همه بندگان به او است. به تدبير مصالح‌شان قيام فرموده و روزي همه را تكفل نموده و به حال همه آگاه است. به بندگان دستور داد كه به فرمان او عمل كنند و كارهاي خود را به او واگذارند كه نعمت و فضل با آنان همراه مي‌دارد و از رسيدن به ايشان نگهداريشان فرمايد.

۵۴- اَلقَوِيّ ُ

به معني توانايي است كه تمام قوت‌ها براي اوست.
و هُوَ اَلْقَويّ‌ ُ اَلْعزيزُ
كه قدرت و عزت همه‌اش براي اوست.

۵۵- اَلْمَتينُ

به معني بسيار قوي است. هيچ‌گاه عجز و سستي به كار او راه نيابد. 
در قرآن مجيد اسم‌المتين يك بار آمده. 
آيه ۵۸ سوره‌ي ذاريات 
اِنَّ اللهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُوالقُوَّةِ المَتينُ.
حقاً كه خداي يكتا است، كه او است بسيار روزي رسان و صاحب قوه و قدرت و او است بسيار محكم كار و بسيار قوي كه هيچگاه ضعيف و زبوني به كار او راه نيايد، آفرينش اين همه كاينات نه بر وي سنگين آمد و نه او را خستگي دست داد.

۵۶- اَلْوَلِيّ ُ

به معني دارنده تدبير كائنات و متوالي امور عباد و رحمت آورنده و سر رشته‌دار امور كائنات و ياري دهنده‌ دوستان و مورد مهر و رحمت قرار دهنده‌شان است.
آيه ۹ سوره شوري:
اَمِ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ اَوليَآءَ فَاللهُ هُوَ الوَلِِِيُّ وَ هُوَ يُحيِ المَوتَي وَ هُوَ عَلَي كُلَّ شِيءٍ قَدِيرٌ.
آيا غير از خدا دوستاني براي ياري دادن و رحمت آوردن گرفته‌اند، غير از خدا نه مالك رحمت است و نه تدبير امور عباد به دست دارد. الله است كه او ياري دهنده و رحمت آورنده و متولي امور عبادت است و او است كه مردگان را زنده مي‌كند و او بر همه چيز توانا است.

۵۷- اَلْحَميدُ

به معني شايسته‌ همه‌ ستايش‌ها است. صفات جلال و جمال و كمال همه شايسته او است و كسي را ياراي ستايش ذات پروردگار نبود. اگر نه اين بود كه خود بندگان را بر آن داشت. 
لَهُ مَا فِي‌السَّمَواتِ وَ مَا فِي الاَرضِ وَ اِنَّ اللهَ لَهُوَ الغَنِيُّ الحَمِيدُ.

۵۸- اَلْمُحصي

به معني دانا به مقادير حوادث و به احوال كاينات است. آنچه خلق از آن آگهي دارند و آنچه از آن آگاهي ندارند به شمار نفس و حساب روزي كاينات دانا است. گواه است بر گذشته و آينده، مخلوقات را بر شمرد و شمار اعمال‌شان را در كتابي كه هيچ خرد و بزرگي را ترك نمي‌كند ثبت نمود و در روز قيامت آن كتاب را پديدار كند تا بدكاران به را سزاي بدي‌شان رساند و نیكوكاران را به بهشت پاداش دهد. 
آيه ۶ سوره المجادله
اَحصَاهُ اللهُ و نَسُوهُ 
خدا همه‌ اعمالشان را بر شمرد و ثبت فرمود.

۵۹- اَلْمُبِديءُ جَلَّ جَلالُهْ

خدا به قدرت خود كاينات را آغاز داد و از نيست به هست تبدیل كرد و به وجود آورد. زمين و آسمان را آفريد و پيش از آن دو، ما را آفريد و عرش را بر ما نهاد و قلم آفريد تا بنويسد آنچه را كه ارادة به وجود آوردن آن فرمود، ملائكه را از نور آفريد و جن را از شعلة آتش آفريد و آدمي را از خاك آفريد. 
اَلْمُبِِديءُ: « كانَ اللهُ و لَمْ يَكُنْ شيءٌ غَيرُهُ»
خدا بود و هيچ چيز ديگري نبود

۶۰- اَلْمُعيدُ

به معني برگرداننده به حالت قبل است. بعد از زندگي به مرگ رساند و بعد از مرگ دوباره به زندگي جاويد رساند. 
آيه ۲۸ سوره‌ي بقره 
كَيفَ تَكفُرُونَ بِاللهِ وَ كُنتُم اَمواتاً فَأَحيَاكُم ثُمَّ يُمِيتُكُم ثُمَّ إلَيهِ تُرجَعُونَ
چگونه كفر مي‌آوريد به خداي يكتا و مرده بوديد و او شما را زنده كرد پس از آن شما را مرگ دهد پس از آن شما را زنده كند پس از زنده شدن‌تان به سوي خدا بازگشت داده مي‌شويد.

۶۱- اَلْمُحيِ

به معني زنده گرداننده است. جسد را به دميدن روح در آن زنده گرداند. زمين را به فرو ريختن باران زنده گرداند تا روزي بروياند، دلها را به نور ايمان زنده گرداند.

۶۲- اَلْمُمِيتُ

به معني مرگ دهنده است. زندگي را از زنده بگيرد تا جسمي بيجان و بي‌حركت گردد. از زمين زندگي را مي‌گيرد تا خاكي خشك و بي‌گياه بماند و دل هاي بد انديش را از نور تهي مي‌سازد تا سنگدل و يا سخت‌تر از سنگ شد. حيات را او مي‌دهد و مرگ را هم او مي‌دهد و پس از مرگ، نيز زندگي دهد. 
آيه ۲ سوره الملك 
خَلَقَ المَوتَ وَ‌الحَيَاةَ لِيَبلُوَكُم أَيُّكُم اَحسَنُ عَمَلاً. 
خداي يكتا آفريد مرگ و زندگي را تا شما را بيازمايد كدام يك از شما نكوتر است در كردار

۶۳- اَلْحَيّ ُ

به معني هميشه زنده و بيدار است. نه می میرد، نه به خواب می رود و نه چرت می زند.

۶۴- اَلْقَيّومُ

به معني ايستادگي کردن به تدبير است. ملك و ملكوت و كاينات همه به تدبير او است. 
اَللهُ لا اِلهَ اِلاََ هُوَالحَيُّ القَيُّومُ لاَ تأخُذُهُ سِنَة ٌ وَ لاَ نَومٌ.
خدا يكتا است و نيست معبودي به حق مگر از خداي يكتاي هميشه زنده و دائم‌البقا و هميشه ايستادگي کننده به تدبير كاينات نه چرت زدن او را دست مي‌دهد و نه خواب او را ست مي‌دهد.

۶۵- اَلْواجِدُ

به معني يابنده، مالك و دارندة همه چیز است. او دانا بر هر موجود است و همه چيز در دسترس اوست. بي‌نياز است از همه آنچه در صفحة وجد است.

۶۶- اَلْمَاجِدُ

به معني داراي مجد و عظمت است. الماجد و المجد هر دو دلالت بر مجد و عظمت و بخشايشگري مي‌كنند كه كرم بسيار و فضل عضيم دارد. كسي مي‌تواند از مجد و عظمت بهره‌اي بيابد كه خداي يكتا به او عنايت فرمايد.

۶۷- اَلْواحِدُ

به معني يكتا در ذات و يكتا در صفات است. او تعالي الواحِدُ الاَحَد ( يكتاي يكتا) است. نه زاد و زاده نشد و همتاي او كسي نبود. 
لَمْ يَلِد وَ لَم يُولَد وَ لَم يَكُن لَهُ كُفُواً اَحَدٌ.

۶۸- اَلْصَّمَدُ

يعني خدايي كه مقصود همه است. همه در حاجات و سختي ها رو به درگاه او آورند و چارة كار خود از او خواهند. اوست كه همة صفات جلال و كمال در او جمع شده است و نياز همه به او است و چاره ساز همه او است. آنچه به دعا و نيايش از او خواهند عطا فرمايد. 
سوره اخلاص
قُلْ هُوَاللهُ اَحَدٌ اللهُ الصَّمدُ.

۶۹- اَلْقادِرُ

به معني دارنده توانايي است. او توانا بر همه چيز است.

۷۰- اَلْمُقتَدِرُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني نشان دهنده‌ قدرت و توانايي و انجام دهنده‌ آن چیزی است که به تقدير آن از روي حكمت و دانايي بخواهد.

۷۱- اَلْمُقَدَّمُ

در لغت به معنای به جلو اندازنده است. در آفرينش آنچه را كه به حكمت مقدم داشت. اوليا و مقربين را به اطاعت خود مقدم داشت.

۷۲- اَلْمؤَخَّرُ

در لغت به معنای به دنبال اندازنده است. در آفرينش آنچه را كه حكمت در تأخير آن دانست مؤخر ساخت و شهوت پرستان را از مقامات مقربين مؤخر ساخت و جلو انداختن و به دنبال انداختن همه در دست او است.

۷۳- اَلاوَّلُ

به معني هميشگي و پيش از همه چيز است. براي او ابتدا و آغازي نبوده است و او پيش از همه بوده و هميشه بوده است.

۷۴- اَلآخِرُ

به معني هميشگي و بعد از همه چيز است. براي او پایاني نيست. همه چيز را فنا دست مي‌دهد و او سبحان باقي و برقرار وارث همه است.

۷۵- اَلظَّاهِرُ

به معني آشكار و بالاي همه چيز به قدرت و تواناييش است. آناني كه ديده و بينش دارند هرچه را كه ببينند قدرت آفريده در آفرينش آن را آشكار بينند و هر ذره‌اي از ذرات وجود دلالت مي‌دهد بر وجود خداي احد الاحد موجود كل موجد.

۷۷- الوَالِي – جَلَّ جَلالُهُ

به معني كسي كه سر رشته‌ي امور خلق در دست اوست. او مخلوقات را آفريد و سر رشته داراي امور آنان را به دست گرفت و هرگونه تصرفي در آن ها بخواهد انجام مي‌دهد. 
بقره، ۲۵۷
اَللهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنُوا 
خداوند متولي امور مردم با ايمان است.

۷۸- اَلْمُتعالي – جَلَّ جَلالُهُ

به معنی در منتهاي رفعت و علو است. فهم رفعت و علو او از تصور بشر بيرون است، نه چشم را توانايي احاطه به او است و نه عقل را ياراي ادراك حقيقت او است.
آيه ۹ سوره رعد. 
عَالِمُ الغَيبِ وَ‌الشَّهَادَةِ الكَبِيرُ المُتَعَالِ.

۷۹- اَلْبِرّ ُجَلَّ جَلالُهُ

به معنی بسيار نيكوكار به بندگانش است. احسان او همه‌ بندگان را فرا گرفته، و از فضل و احسان او است كه خوبي را يك به ده نوشت و بدي را يك به يك.
آيه ۲۸ (طور). 
اِنَّا كُنَّا مِن قَبلُ نَدعُوهُ هُوَ البَرُّ الرَّحيمُ.

۸۰- اَلتَّوّابُ جَلَّ جَلالُهْ

به معنی بسيار قبول کننده‌ توبه های توبه‌ كنندگان. خداي متعال مي‌داند كه غير او كسي نيست كه توبه بندگان را بپذيرد. 
آيه ۲۲۲ سوره بقره
اِنَّ اللهَ يُحبُّ التَّوّابينَ وَ يُحبُّ الْمُطَهَّريِنَ.

۸۱- اَلْمُنتَقِمُ جَلَّ جَلالُهُ

به معنی انتقام گيرنده است. بدين معني كه كمر جباران و گردنكشان را بشكند. وقتي كه آنان را مهلت داد و به وسيله‌ي پيغمبران و مصلحان آنان را از ادامه‌ي ظلم و كفر و عصيان برحذر داشت و نشنيدند آنگاه است كه آنان را دچار عقوبتي كمر شكن مي‌كند. 
آيه ۳۷، سوره زمر
أَلَيسَ اللهُ بِعَزيزٍ ذِي انتِقَامٍ.

۸۲- اَلْعَفُوّ ُُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی بسيار گذشت کننده است. بدي‌هاي بندگان را محو مي‌فرمايد و از گناهانشان گذشت مي‌فرمايد. 
آيه ۲۱۹ سوره بقره 
يَسْألُونَكَ ماذَا يُنفِقُونَ قُل العَفْوَ.

۸۳- اَلْرَّؤُفُ جَلَّ جَلالُهُ

به معنی پر رأفت و بسيار نكوكار است. بسيار مهربان كه رحمت او همه خلق را فرا گرفته و احسان او همه را در بر گرفته است.

۸۴- مَالِكُ‌الْمُلْكِ جَلَّ جَلالُهُ

به معنی دارنده هستي‌هاست. یعنی از ملك و ملوك و هرچه هست، همه مملك و مخلوق اوست. 
مالِكِ يومِ الدّْينِ.

۸۵- ذوالجلالِ والاِكرامِِ جَلَّ جَلالُهْ

به معنی دارنده شكوه و بزرگواري و دارنده عظمت و كبريايي است. جلال و عظمت و كبريا و هيبت و نفوذ فرمان، همه براي اوست.
رسول خدا: در دعاي خود يا ذي‌الجَلالِ والاِكْرامْ را ترك نكنيد.

۸۶- اَلْمُقسِطُ ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی خداي دادگر است. به حق و عدالت فرمان مي‌راند و حق مظلوم را از ظالم باز می ستاند. 
آيه ۸۵، سوده هود. 
وَ يَا قَومِ المِكيَالَ وَ المِيزَانَ بِالقِسطِ.

۸۷- اَلْجامِع ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی جمع آورنده‌ مردم در روز قيامت است. جمع كننده ميان اشياء مختلف چنان كه در آسمان و زمين و آنچه در آن دو هست و در ميان هوا و آب را در بر می گیرد.

۸۸- اَلْغََنيّ ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی غني به ذات و صفاتش بي نياز از هر چيز ديگر غير اوست. هر چه هست نيازمند به اوست و او بي‌نياز است از همه.
فإنَّ اللهَ غَنِيٌ حَمِيدٌ – فَإنَّ اللهَ لَغَنِيٌ حَمِيدٌ – فإنَّ ربّي غَنِيٌ كَرِيمٌ.

« آيه ۸ ، ابراهيم» « آيه ۹۷، ال عمران» «آيه ۴۰، سوره النمل».

۸۹- اَلْمُغْني جَلَّ جَلالُهُ

به معنی بي‌نياز و توانگر است. خداي يكتا و بي‌همتا كه از جود و كرم و فضل خود بنده را توانگر گرداند. 
آيه ۹ – الحشر. 
وَ وجَدَكَ عَائِلاً فَأَغنَي.

۹۰- اَلْمانع ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی حامي و نجات دهنده و ياري كنند و بازدارنده است.
آيه ۱۲- القلم. 
مَنَّاعٍ لِلْخَيرِ مُعتَدٍ أَثِيمٍ.

۹۱- اَلضَّارُ جَلَّ جَلالُهْ

به معنی ضرر رسان و نفع رسان است. اگر به وجود كائنات نظر شود نفع و ضرر در آن ها – والله اعلم – باهم‌اند.

۹۳- اَلنّورُ جَلَّ جَلالُهْ

صفت ذات خداي يكتا است كه به ضد آن متصف نشود.
آيه ۳۵- النور. 
اللهٌ نُورُ السَّمواتِ وَالاَرضِ.

۹۴- اَلْهادي ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی خداي يكتايي است كه بندگانش را به سوي عبادت خویش راهنايي فرمود.
آيه ۱۳ سوره الشورا. 
اللهُ يَجتَبِي إلَيْهِ مَن يَشآءُ وَ يَهْدِيَ إِلَيهِ مَن يُنِيبُ.

۹۵- اَلبَِّديعُ جَلَّ جَلالُهْ

به معني پديد آورنده همه چيزها بدون اينكه نمونه‌اي از آن ها پيش از این بوده باشد.

۹۶- اَلْباقي ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی هميشه زنده و هميشه برقرار است. مر گ به سوي او راه ندارد و موجود به ذات خود است.

۹۷- اَلْوارِث ُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی خداي يكتايي است كه ميراث بر آسمان ها و زمين دارد.

۹۸- اَلرَّشيدُ جَلَّ جَلالُهْ
به معنی خداي يكتايي است كه همه اقوال و افعال او پر حكمت است. (رَشَدَ يَرْشُدُ رُشْداً).

۹۹- اَلصَّبورُُجَلَّ جَلالُهْ

به معنی بسيار بردبار و پر صبر است. خداي يكتايي كه به عقوبت عاصيان نشتابد و آنان را مهلت دهد تا به خود آيند و در عواقب معاصي بينديشند و توبه كنند.

معرفی برخی از شخصیت های بازی:

FatahFATTAH – THE OPENER

فتاح- (معروف به گشاینده)

نام واقعی: Toro Ridwan
جنسیت: مرد 
سن: ۲۲ سال
محل زندگی: اندونزی
قد: ۱۶۸ سانتیمتر
وزن: ۶۴ کیلوگرم
رنگ چشم: قهوه ای
رنگ مو: قهوه ای

تورو ریدوان (Toro Ridwan ) بیشتر عمر خود را در رستوران های محلی به عنوان کارگر کار کرده بود. او همواره بر این باور بود که فردی ناکارآمد و به درد نخور است و از این وضعیت بسار ناراضی بود. این حس با تورو همراه بود تا اینکه یک روز به صورت اتفاقی در یک فروشگاه لوازم دست دوم فروشی توقف کرد. او در این فروشگاه مرموز کمربند عجیبی را می بیند که روی سگک آن نگینی بزرگی نصب شده بود. طبق اظهارات فروشنده، این کمربند برای صاحبش شانس می آورد. تورو در ابتدا از خرید کمربند منصرف شد، اما با اصرار زیاد فروشنده بالاخره آن را خرید. 
در یکی از روزها، پس از پایان کار رستوران، تورو تصمیم گرفت برای استراحت و تغییر آب و هوا چند روزی به تعطیلات برود. اما در هنگام خروج از در رستوران، اتفاق عجیبی برای او رخ داد. زمانی که او درب رستوران را باز کرد، ناگهان خود را در کوه های پوشیده از برف دید! 
تورو متوجه شد که کمربند جدید او قابلیتی دارد که دروازه های زمانی را باز می کند و امکان سفر به مکان های مختلف را در یک لحظه برای او فراهم می کند. او ظرف هفته های آینده کم کم به تمام قابلیت های قدرت جدیدش پی برد و توانست به دلخواه دروازه های مختلف را به جهان ها و مکان های مختلف باز کند. در آینده او تصمیم گرفت برای استفاده بهینه از این قدرت، به گروه ۹۹ در پاریس ملحق شود تا بتواند دنیایی بهتر برای مردم ایجاد کند.

* همانطور که دیدید، فتاح به معني بسيار گشايشگر است. اما درمورد این شخصیت به هیچ وجه چنین خصیصه ای دیده نمی شود. گشاشیگری فتاح در این کمیک به معنی کاملا ظاهری و گشایش دروازه های زمان به کار رفته است. همچنین در این داستان شانس به عنوان عاملی مهم در ارتقای یک فرد مطرح می شود و تلاش (کارکردن در رستوران) با ناکارامدی و به دردنخوری مترادف می گردد. به این موضوع فکر کنید که اگر تورو کمربند استثنایی را نمی خرید چه می شد؟ آیا او محکوم بود تا آخر عمر فردی ناکارامد و به دردنخور باقی بماند؟ آیا در این داستان شانس به عنوان عاملی اساسی برای موفقیت معرفی نمی شود؟ آیا این نوع نگاه با ادعای اسلامی بودن این کمیک در تضاد نیست؟


RUGHAL

Rughalقرن ها پیش، روگال عضو گروه تحقیقاتی الهورا-هیکما (Al Huras – Hikma) بود. او دانشمندی درخشان و برجسته در زمینه علم سنگ شناسی و خواص جادویی آن ها به شمار می رفت و در کار خود نفر اول بود. اما الهورا قصد داشت تا با کمک دانش او و استفاده از قدرت سنگ ها، برای خود امپراطوری بزرگی تشکیل دهد و به دنیا حکومت کند. همین موضوع به عامل اصلی مخالفت روگال با الهورا تبدیل شده بود. درواقع الهورا قصد داشت با در دست گرفتن کنترل قلعه نظامی شاه فردیناند، پایه های حکومت او را سست کند. روگال که متوجه این موضوع شده بود تصمیم گرفت تا مانع این کار شود.
در شبی که ماه گرفتگی کامل بود، روگال مخفیانه وارد قلعه شد و تعداد ۳۳ کریستالی را که قدرتی خاص داشتند در نقاط مختلف قلعه طوری قرار داد که بتوانند نور خورشید را در نقطه ای مشخص متمرکز کنند. او قصد داشت با این کار مانع نوفذ افراد الهورا به داخل قلعه شود. سپس خود روگال در نقطه تمرکز انوار کریستال ها ایستاد تا آن را آزمایش کند، اما در این هنگام اتفاق عجیبی رخ داد. اتفاقی که روگال به هیچ وجه انتظار آن را نداشت.
در اثر گرفتگی کامل ماه، رفتار کریستال ها تغییر کرده بود و آن ها انرژی عجیبی از خود ساتع می کردند. این انرژی مرموز به حدی قوی بود که باعث شد تا جسم روگال به طور کامل نابود شده و ناپدید شود. پس از این اتفاق همه فکر می کردند که روگال مرده است، درحالیکه درواقع او تغییر ماهیت داده بود و کالبد جسمانیش با کریستال ها یکی شده بود.
از آن روز به بعد روگال تبدیل به بخشی از همه جهان هستی شده بود. دیگر زمان و مکان برای او معنی نداشتند و او می توانست در هر لحظه به هر مکان یا به هر زمانی در گذشته و آینده سفر کند. دیگر حتی کهکشان های دوردست نیز برای روگال دست یافتنی شده بودند.
در اواخر قرنی که انسان ها گذشته ی کشاورزی خود را به آینده ای صنعتی تبدیل می کردند، روگال دوباره بدن خودش را به شکل انسان ترمیم کرد و در بین مردم ظاهر شد

* اعتقاد به قدرت جادویی و ماورایی کریستال ها، یکی از مهم ترین بخش ها در اجرای مراسم مربوط به فرقه های خرافی به شمار می رود. همچنین کریستال درمانی و دریافت انرژی های ماورایی از آن سالهاست که به صورت بخشی از طب سنتی مورد توجه افراد قرار گرفته، حال آن که پزشکان متخصص طب سنتی اعتقادی به این موضوع ندارند. از کریستال ها در مراسم جادوگری نیز بهره می برند.
به این دو مورد توجه کنید (به نقل از سایت مدرسه جادوگری!):

کریستال یخ
برای شکل دادن دید بیرونی و درونی استفاده می شود. یکی از مهمترین “آموزگاران” سنگ های عصرجدید، به شخص صداقت را در ارتباط با ضمیرش می آموزد، تضاد بین زندگی روز وشب، ظلمت و نور، حقیقت و خطا را مجسم میکند.

الماس۶
شفاف-تاج سر
نوعی مخصوص از بلور کوارتز بسیار متعادل، با انرژی های یین یانگ کار می کند، اغلب به عنوان کریستال رویا شناخته می شود، در به یاد آوردن آموزش های وضعیت رویا در حالت بیداری(ضمیر خودآگاه) کمک می کند، بسیار بسیار همآهنگ با حالات روحانی است.

همچنین در آیین شیطان پرستی، اعتقاد به نقش کریستال ها و ضرورت وجود آن ها در هنگام اجرای مراسم، به وضوح قابل مشاهده است. طبق باورهای این گروه ترکیب انسان با کریستالی که برای او خلق شده می تواند به فرد قدرتی جاویدان و ماورایی ببخشد. همانطور که روگال تغییر ماهیت می دهد و با کریستال یکی می شود و با این اتفاق او با جهان هستی یکی می شود!! جالب اینجاست که او قرن ها بعد!! می تواند بدن خودش را ترمیم کرده و دوباره در میان مردم ظاهر شود!!! 
حال سوال این است که چرا در یک کمیک به اصطلاح اسلامی چنین گرایشاتی به عنوان فاکتورهای قدرت معرفی می گردند؟ آن هم ۳۳ کریستال؟

 

NooraNOORA – THE LIGHT
نورا- (معروف به روشنایی)
نام واقعی : دانا ابراهیم 
جنسیت : زن 
سن: ۱۸ 
مکان : امارات متحده عربی 
قد: ۱۶۷٫۵ سانتی متر 
وزن: ۶۶ کیلوگرم 
رنگ چشم : قهوه ای 
رنگ مو : قهوه ای

دانا ابراهیم دختری است که به واسطه پدر خلافکارش دردسر های زیادی متحمل شد. در یکی از روزها زمانی که او در حال رفتن به دانشگاهش در شارجه بود، توسط فردی ربوده شد. رباینده، او را در گودالی عمیق زندانی کرد و در گودال را با سنگ بزرگی مسدود کرد. اما دانا با تلاشی ویژه موفق شد با کمک دستانش تونلی برای فرار حفر کند. همانطور که او درحال کندل چاله بود، به طور اتفاقی با جعبه ای حاوی چندین سنگ کریستال مواجه شد. دانا توانست با نور درخشانی که از این کریستال ها ساتع می شد مسیر تونل را روشن کند و از آنجا خارج شود. اما پس از مدتی دوباره توسط فرد رباینده ربوده شد و در همین بین دومین نقشه فرار خود را برنامه ریزی کرد. او نقشه فرارش را طوری برنامه ریزی کرد که رباینده اش نتواند او را تعقیب کند و دوباره دستگیر شود. سرانجام دانا نقشه خود را عملی کرد و پس از تحمل سختی بسیار، از این ماجرا جان سالم به در برد. پس از این ماجرا دانا دچار افسردگی شدید و انزوا شد. به همین دلیل دکتر رمزی برای مداوا نزد او رفت و سعی کرد از طریق روان درمانی تبعات منفی ماجرای گروگانگیری را از ذهن او پاک کند. اما دکتر رمزی با موردی عجیبی روبرو شد. دانا قدرت خارق العاده ای در تشخیص حقیقت از دروغ پیدا کرده بود و به همه حقایق آگاه بود. از آن پس دیگر دانا، به نورا تبدیل شد.

سلاح / قدرت 
توانایی دیدن نور حقیقت در دیگران وکمک به افراد برای دیدن این نور در وجود خودشان.

* اگر خوب دقت کرده باشید می بیند که تمامی شخصیت های این داستان، به عنوان شخصیت هایی مسلمان از گذشته ای تاریک برخوردار هستند. پدر دانا فردی خلافکار است و به واسطه رفتارهای او، دخترش نیز در ماجرایی خطرناک (آدم ربایی) گرفتار می شود. نکته بعدی درمورد اتفاق عجیبی است که برای دانا پس از رهایی از دست آدم ربا و ارتباط با کریستال ها رخ می دهد. او به یکباره قدرت تشخیص خوبی از بدی (حقیقت از دروغ) را پیدا می کند. بصیرتی که نه از راه رشد خصلت های عالی دینی، بلکه در اثر یک اتفاق و آن هم تماس با چند کریستال به وجود آمده است!!!

 

mumitaMUMITA – THE DESTROYER
نام واقعی: Catarina Barbossa 
قد: ۱۶۸ سانتی متر 
وزن: ۶۴ کیلوگرم 
رنگ چشم : مشکی 
رنگ مو : مشکی 
محل سکونت : پرتغال

کاترین باربوسا، نوجوانانی فراری است که با زندگی در خیابان ها و مشکلات آن غریبه نیست. زندگی سخت خیابانی، او را به فنون خاص رزمی مجهز کرده است. کاترین مدام از شهری به شهر دیگر در سفر است تا بلکه بتواند مکان مناسبی برای خود پیدا کند. در یکی از همین سفرها، زمانی که او به دبی رسید با جا زدن خود به جای یک پسر، وارد مبارزات غیرقانونی ابوظبی (Abu Dhabi) شد. او قبل از اینکه دستش رو شود توانست، چندین مبارزه پیاپی را پیروز شود و خود را تا مرز قهرمانی بالا ببرد. این پیروزی ها باعث شد تا او خیلی سریع به عنوان یکه بزن در یک سازمان غیرقانونی مشغول به فعالیت شود. اما خیلی زود جنایات این سازمان باعث شد تا کاترین از آن ها متنفر شود و برای جبران اشتباهاتش وارد به گروه ۹۹ بپیوندد. در گروه ۹۹، دکتر رامزی به او فرصتی داد تا از توانمندی های جسمی خود جهت نجات دنیا از دست تبهکاران استفاده کند. و بدین ترتیب کاترین به نابودگر تبدیل شد.

قدرت و توانمندی ها 
ماموتا ذاتا یک نابودگر است. البته پس از پیوستن او به گروه ۹۹، دکتر رامزی با دادن کریستالی خاص به او، قدرت های ذاتیش را در جهت خیر هدایت کرد و او توانست شبیه یک انسان ضدگلوله عمل کند. او بسیار سریع ، قوی و چالاک است و می تواند در یک چشم به هم زدن دشمن را نابود کند.

* همانطور که قبلا هم اشاره کردم، اکثر شخصیت های این کمیک افرادی با گذشته های تاریک و شرم آور هستند. کاترین هم از این قاعده مستثنی نیست و او هم همانند سایرین گذشته ای تاریک دارد. او دختری فراری است که ظاهرا از دختر بودن خود رضایت نداشته و خودش را به جای پسر ها جا می زند! او حتی وارد یک گروه تبهکاری هم می شود، اما سرانجام با کمک دکتر رامزی به گروه ۹۹ می پیوندد و به نابودگر تبدیل می شود!!

 

 

JabbarJABBAR – THE POWERFUL
جبار( معروف به قدرتمند)
نام واقعی: Nawaf Al Bilali
قد : ۲۲۴ سانتی متر (در حالت افزایش قدرت) ، ۱۹۳ سانتیمتر (درحالت کاهش قدرت) 
وزن : ۱۹۳ کیلوگرم (در حالت افزایش قدرت) ، ۹۵ کیلوگرم (درحالت کاهش قدرت)
رنگ چشم : قهوه ای 
رنگ مو : قهوه ای تیره 
محل زندگی : عربستان سعودی

نواف ال بیلالی، یک نوجوان عادی سعودی در یک خانواده معمولی با یک زندگی متوسط بود،
تا این که یک روز فاجعه ای رخ داد و زندگی او را دگرگون کرد. در اثر سهل انگاری، پای نواف به روی یک مین نفر که در زمین کاشته شده بود رفت و مین منفجر شد. این انفجار باعث شد تا کریستال هایی که درون زمین بودند شکسته شوند و تکه های آن وارد بدن نواف شوند. 
در اثر این انفجار نواف کشته نشد، اما تکه های کریستال باقی مانده در بدن او باعث ایجاد تغییراتی در اورگانیزم جسمانیش شد. به یکباره پسر نوجوان معمولی، به یک انسان غول پیکر (دو متر قد و حدود ۲۰۰ کیلو وزن) تبدیل شد. اما این تغییرات به همینجا ختم نشد؛ او آنقدر بزرگ و بزرگ شد که خانواده و دوستانش از شدت ترس از او دوری کردند. دردسرهای نواف تمامی نداشتند، مثلا برای اینکه او بتواند عطسه کند باید منزلش را ترک می کرد، زیرا ممکن بود عطسه او طوفانی سهمگین ایجاد کند! این وضعیت ویژه عکس العمل ارتش را در پی داشت. آن ها چندین بار برای کنترل قدرت های نواف تلاش کردند، اما آن ها هم یارای مقابله با این بمب نوجوان را نداشتند. وضعیت به همین منوال پیش می رفت تا اینکه سرانجام نواف برای کنترل و چگونگی استفاده از قدرت هایش به دانشمندی به نام رامزی که متخصص استفاده از قدرت سنگ ها بود معرفی شد. بدین ترتیب بود که نواف با کمک رامزی به جبار تبدیل شد و به گروه ۹۹ پیوست.

* نواف هم همانند دیگر یاران خود زندگی جالبی ندارد و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. او هم در اثر یک اتفاق و برخورد با کریستال های جادویی به یک ابر قهرمان تبدیل می شود و با مراجعه به دکتر رامزی وارد گروه ۹۹ می شود. آیا واقعا رفتار نواف، با معنی جبار مطابقت دارد؟

 

منبع: vgpostmortem.ir

 

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

One thought on “آشنایی با کمیک استریپ عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *