نگاهی به شخصیت مسلمان شرکت مارول

پس از آنکه نایف الموتاوای کویتی در سال ۲۰۰۷ اقدام به انتشار سری داستان های پی‌نمای ۹۹ (The 99) با محوریت جهان اسلام کرد و چندی بعد مدیران شرکت مارول نسبت به این اقدام واکنش مثبت نشان دادند، می شد حدس زد که جریان تولید ابرقهرمان های اسلامی، جریانی دنباله دار و هدفمند خواهد بود.

حالا پس از گذشت ۸ سال از این اتفاق، همه حدس ها به واقعیت تبدیل شد و شرکت مارول از اولین نماینده ابرقهرمان جهان اسلام رونمایی کرد!

kama

کامالا خان (Kamala Khan) با نام مستعار دوشیزه مارول (Ms. Marvel)، ابرقهرمان مونثی است که به نمایندگی از جهان اسلام، قرار است در کنار ابرقهرمان هایی مانند مرد عنکبوتی، مرد آهنی، مردان ایکس و… دنیای پر از جرم و جنایت را از لوس وجود جنایتکاران پاک نماید!
حال ببینیم کامالا خان کیست؟
وی دختر نوجوانی با تابعیت پاکستانی-آمریکایی است که در شهر نیوجرسی آمریکا زندگی می کند. خانواده او هنوز بافت سنتی خود را تا حدودی حفظ کرده اند، اما کامالا همانند دختران آمریکایی زندگی می کند. او در دبیرستان با مشکلاتی روبرو می شود که برای رفع آن ها، دست به دامن قدرت های مافوق بشری خود شده (منشاء این قدرت ها هنوز بیان نشده است) و به عنوان یک دختر مسلمان با دیدگاه آمریکایی! اقدام به حل آن ها می کند.

untitled

زندگی کامالا هیچ شباهتی به دختران مسلمان ندارد؛ در طراحی این شخصیت، هیچ نشانی از مسلمان بودن دیده نمی شود. نه حجاب و نه عفت و حیای یک دختر مسلمان، هیچ یک در این شخصیت وجود ندارند. این موضوع زمانی جالب تر می شود که می بینیم کامالا خان، نه به دست غربی ها، بلکه توسط یک زن پاکستانی مسلمان طراحی شده است.
سانا امانت (Sana Amanat) پاکستانی-آمریکایی، که در حال حاضر به عنوان مدیر بخش توسعه و مدیریت محتوای خلاق کمپانی مارول مشغول به کار است، همان فردی است که کامالا خان را خلق کرده است.

kamalakhan

او هدف از این کار را ارائه چهره ای نوین از ماهیت زن مسلمان و تلاش برای خروج وی از انزوای جهانی بیان کرده است!
امانت، در مصاحبه ای طراحی شخصیت کامالا را نوعی الگوبرداری آزاد از شخصیت های زن مبارز مانند “ملاله یوسف‌زَی” اعلام کرده و ابراز امیدواری کرده که این کار باعث خروج زنان مسلمان از انزوا و شروعی برای معرفی جهانی آن ها باشد.

طراحی لباس های کامالا را هم یک تولید کننده پوشاک اسلامی به نام شلوار کامیز (Shalwar kameez) عهده دار بوده و طبق ادعای رئیس این شرکت، سعی شده تا بهترین و معقول ترین لباس ابرقهرمانی برای یک دختر مسلمان طراحی شود! احتمالاً منظور رئیس این شرکت از لباس های مناسب، ساپورت های چسبان و لباس های بدن نما باشد.

q

 کامالا در یکی از داستان‌های پی‌نما خود در قسمتی، با مرد عنکبوتی همراه شود و در نجات دنیا وی را همراهی کند.

w

حال باید دید که سرانجام این ابرقهرمان های اسلامی به کجا خواهد انجامید و غرب، با انجام چنین پروژه ای چه هدفی را دنبال می کند. هر چه هست، به نظر نمی رسد که آن ها در راستای احقاق حقوق مسلمان گام بردارند و این احتمال می رود که آینده ای مبتذل در انتظار این ابرقهرمان های پوشالی باشد.

منبع : vgpostmortem.ir

 

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *