گفتگویی با مدیر نرم افزار کمیک دونی،آقای چگینی

آقای چگینی اولین کسی هستند که نرم افزار اندرویدی برای پخش و توسعه کتاب های پی نما تولید کرده اند و در مدت زمان کوتاهی که از انتشار این برنامه می گذرد استقبال خوبی از برنامه شده است. در همین راستا برآن شدیم تا پای حرف های آقای چگینی بنشینیم و از انگیزه های ایشان برای تولید برنامه کمیک دونی صحبت کنیم.

com.hafsang.comic_ 

 -برای سوال اول بفرمایید چه عاملی باعث شد تا به فکر تولید برنامه کمیک دونی بیفتید؟

com.hafsang.comic11ما حدود یک سال پیش این برنامه را ساختیم و قرار بود این برنامه به عنوان یک کتابخانه آنلاین باشد اما به دلیل مشغله های زیاد و درس، برنامه را پخش نکردیم. بعد از یک سال دوست بنده که در زمینه پی نما فعالیت می کند از وجود خلا یک بازار فروش برای محصولات پی نما صحبت کردند و بعد از آن تصمیم به تولید برنامه کمیک دونی گرفتیم و با یک سری تغییرات برنامه را برای زمینه پی نما آماده کردیم و خرداد ماه سال جاری برنامه را در اینترنت پخش کردیم.

-میزان استقبال مردم نسبت به برنامه چگونه بود و مطابق با انتظارات شما بود؟

در کل استقبال بسیار خوبی از برنامه شد و نظرات بسیار خوبی داشتیم و در همون هفته اول بیش از ۲۰ هزار بار برنامه دانلود شد و بیش از ۱۰ هزار اکتیو یوزر داشتیم و امتیاز ما در کافه بازار از ۵ حدود ۴٫۷ می باشد که امتیاز خوبی است و این نشان از یک خلا بزرگ در زمینه پی نما است که تا به حال هم خیلی کسی وارد این زمینه نشده است.

 

-در حال حاضر استقبال از برنامه چگونه است؟

استقبال مردم خوب و رو به افزایش است و الان ما حدود ۶۰ هزار دانلود داریم و حدود ۲۰ هزار اکتیو یوزر و این آمار خوبی است.

com.hafsang.comic9_-پی نما هایی که شما در برنامه قرار می دهید از چه دسته پی نما ها یی هستند؟

الان بیشتر کار های ما کارهای غربی و ترجمه ای هستند که توسط تیم خود ما ترجمه می شوند و البته یک کار ایرانی هم به نام “لن ترانی” در سایت قرار دادیم که کار بچه های خودمان است که استقبال بسیار خوبی از آن شد و جزو پربازدید ترین کارهای ماست.

-شما فقط همین یک کار ایرانی را دارید؟

فعلا بله ولی یک کار ایرانی دیگه هم هست پیرامون نهج البلاغه که قرار هست به زودی در سایت قرار بگیره.

-چرا اکثر پی نما های شما غربی است و کمتر از کارهای ایرانی استفاده می کنید؟

ما خیلی دوست داریم از کارهای ایرانی استفاده کنیم ولی هم کارهای ایرانی خیلی کم هستند و هم به دلیل اینکه تا به حال به صورت رایگان پی نما ها را دانلود می کردند، هنوز فرهنگ خرید پی نما در بین مردم جا نیفتاده است. در عین حال قیمت کارهای ما خیلی کم است و انتشارات ایرانی رقبتی برای همکاری ندارند.

البته با این حال ما سعی کرده ایم در کمیک های خارجی بیشتر به سمت کمیک های ژاپنی بریم که با فرهنگ ما بیشتر سازگاری دارند.

-شما برای ارتباط با ناشران ایرانی فعالیت خاصی انجام داده اید؟

com.hafsang.comic8_فعلا به صورت متمرکز خیر چون که ما مشکلات بیشتری پیش رو داریم که اصلی ترین اون هزینه های ماست که با قیمت پایین محصولات فقط حدود ۲۰ درصد از هزینه های ما تامین می شود و با این قیمت پایین ناشران رقبتی به همکاری ندارند. ما فعلا دنبال این هستیم که فرهنگ خرید را بین ما جا بندازیم و بعد از آن با ناشران ایرانی همکاری کنیم.

-در همین زمینه گسترش برنامه چه کارهایی و تبلیغاتی انجام داده اید؟

 ما یک سری تبلیغات تو سایت های دیگه انجام دادیم اما به دلیل محدودیت مالی این تبلیغات ها محدود بود و نتیجه خاصی نگرفتیم. علاوه بر این علاقه مندان به پی نما مجمع خاصی ندارند که ما اونجا تبلیغ بکنیم و هنوز فرهنگ پی نما خوانی در بین مردم جا نیفتاده است.

-ارتباط شما با گروه های مختلف پی نما چگونه است؟

گروه های فعال در پی نما خیلی کم هستند و الان ما فقط با یک گروهی که در یک سایت فعالیت می کنند در ارتباط هستیم که بیشتر کار آن ها، کار ترجمه ای است.

-مدل همکاری شما با ناشران ایرانی چگونه است؟ چند درصد به ناشر تعلق می گیرد؟

در حال حاضر سعی ما بر همکاری با ناشران است و مدل خاصی نداریم و با ناشران به توافق می رسیم. چون در حال حاضر قیمت پی نما های ما پایین است و رقم قابل توجهی نیست و از حدود ۴۰ تومان برای هر قسمت شروع می شود تا ۴۰۰ تومان.

-در حال حاضر محتوای سایت بیشتر از چه طریقی تامین می شود؟

الان بیشتر پی نما های ما ترجمه ای است که توسط تیم ترجمه خودمان که حدود ۱۱ نفر هستند ترجمه می شوند و در سایت قرار می گیرند.

-انتظار اصلی شما از آینده این برنامه چیست؟

هدف اصلی ما از تولید برنامه ایجاد یک زمینه مناسب است تا افرادی که توانایی تولید محتوا دارند بتوانند به راحتی فعالیت کرده و آثار خود را گسترش بدهند و بتوانند حداقل هزینه های خود را تامین کنند و همچنین بستر مناسبی باشد برای افرادی که علاقه به مطالعه پی نما دارند و دسترسی آسانی به منابع پی نما داشته باشند.

 

با تشکر از آقای چگینی که وقت خود را در اختیار ما قرار دادند.

 

منبع:سایت پی نمای ایران

مطالب مرتبط: 

۱-نرم افزار کمیک دونی

۲- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *