معرفی کاراکتر مرد عنکبوتی، پیتر پارکر

زندگی‌نامه

نام کامل                             پیتر بنجامین پارکر

نام مستعار                         مرد عنکبوتی، بگ من، بلک مارول، کاپیتان یونیورس، داسک، گرین هود، هورنت، مد داگ ۳۳۶، پیتر پالمر، اعجوبه، ریکوچت، عنکبوت سرخ‌پوش، پسر عنکبوتی، لباس هالکی، مسخ عنکبوتی

لقب                                   اسپایدی، قهرمان محلی، تارباف، مرد عنکبوتیspider-man-transparent-png

محل تولد                            نیویورک، نیویورک

اولین نمایش                        فانتزی شگفت‌انگیز ۱۵

ناشر                                  مارول کامیکس

صف‌بندی                            خوب

مشخصات ظاهری

جنس                                مذکر

نژاد                                   انسان

قد                                    ۱۷۸ سانتی‌متر

وزن                                  ۷۴ کیلوگرم

رنگ چشم                         فندقی

رنگ مو                             قهوه‌ای

مشخصات شغلی

اشتغال                             عکاس مستقل، معلم

مکان                                نیویورک، نیویورک

ارتباطات

گروه وابسته                       عضو تیم انتقامجویان، عضو سابق بی‌قانون‌ها، عضو علی‌البدل چهار شگفت‌انگیز

روابط                           ریچارد پارکر (پدر، متوفی)، مری پارکر (مادر، متوفی)، بنجامین پارکر (عمو، متوفی)، می پارکر (زن‌عمو)، مری جین واتسون-پارکر (همسر)، می پارکر (دختر، علی‌الظاهر متوفی)

تاریخچه      

یک روز عصر، پارکر در یک نمایشگاه عمومی در رابطه با کنترل بی‌خطر ضایعات آزمایشگاه هسته‌ای شرکت کرد. طی برنامه نمایشگاه، یک عنکبوت خانگی معمولی به طور اتفاقی در مسیر اشعه یک شتاب‌دهنده ذرات قرار گرفت و به شدت به مواد رادیواکتیو آلوده شد. این عنکبوت روی دست پارکر افتاد، دست او را نیش زد و سپس مرد.

113661-175942-spider-man

پارکر به‌خاطر سوزش دستش، نمایشگاه را ترک کرد و راهی خانه شد. او در عبور از یکی از بخش‌های عجیب شهر در مسیر خود، با یک گروه تبهکار روبرو شد. او که توانست با پرتاب تبهکاران، آن‌ها را از سر راه خود کنار بزند، از نمایش قدرت خود شوکه شده بود و در حالی‌که از دست تبهکاران فرار می‌کرد، در مسیر ماشینی با سرعت بالا قرار گرفت و توانست با پریدن بالای دیواری به ارتفاع سی فوت جان سالم به در برد.

6troer9rcاو وقتی فهمید که قادر است با نوک انگشتانش به دیوارها بچسبد تعجبش بیشتر شد و وقتی توانست به آسانی از روی سیم مهار به خیابان پایینی برود، فهمید که از یک قدرت تعادل فوق‌العاده برخوردار شده است. پارکر سریعاً دریافت که بین این توانایی‌های عنکبوتی و نیش آن عنکبوت رادیواکتیوشده ارتباطی وجود دارد. 

پارکر که برای انجام کاری به اسلحه‌خانه گارد ملی رفته بود، یک مسابقه کشتی را در آنجا دید که در آن به هر کسی که می‌توانست حداقل سه دقیقه با یک کشتی‌گیر حرفه‌ای در رینگ بماند جایزه بزرگی داده می‌شد. پارکر که دوست داشت قدرت‌های جدید خود را امتحان کند، تصمیم گرفت در مسابقه شرکت کند. او از یک ماسک استفاده کرد تا در صورت باخت و خجل شدن هویتش ناشناخته بماند، اما توانست به راحتی بر رقیبش غلبه کند.

در آنجا، استعدادیاب یک تهیه‌کننده تلویزیونی پارکر را شناسایی کرد و به او وعده داد که بخشی از یک برنامه تلویزیونی را به او اختصاص دهد. پارکر که خود را “مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز” می‌نامید، پیشنهاد او را پذیرفت تا بتواند به عنوان یک بدلکار مشغول به کار شود. در عصر روزهای بعد، پارکر با استفاده از تجهیزاتی که از مدرسه‌اش امانت گرفته بود مایعی مانند تار ابریشمی عنکبوت ساخت و ابزار تارسازی طراحی کرد تا از طریق آن، بتواند مایع را به شکل رشته‌های تار از مچ دستش پرتاب کند. او همچنین لباسی طراحی کرد که تمام سر و بدن او را می‌پوشاند. به این ترتیب، پیتر پارکر با عنوان مرد عنکبوتی در تلویزیون ملی ظاهر شد و به سرعت در رسانه‌ها جنجال به پا کرد.

 پس از اتمام یک برنامه تلویزیونی، پارکر با سارقی برخورد کرد که در حال گریز از دست پلیس بود. او به راحتی می‌توانست سارق را متوقف کند اما این کار را نکرد و در پاسخ به اعتراض پلیس‌ها با گستاخی گفت که او فقط یک بدلکار حرفه‌ای است و تعقیب جنایتکاران کار پلیس است.

چند روز بعد، در بازگشت به خانه پارکر مطلع شد که عمو بن توسط یک سارق به قتل رسیده است. پلیس رد سارق را در یک انبار متروکه گرفته بود. پارکر سریعاً به آنجا رفت تا انتقام بگیرد و به راحتی توانست سارق را بگیرد اما متوجه شد که او همان شخصی است که آن روز در استودیو خودش گذاشته بود فرار کند. او که احساس گناه و پشیمانی می‌کرد، فهمید که قدرت زیاد مسئولیت زیاد به همراه دارد، و با خود عهد کرد که دیگر هرگز در مورد مسئولیتش کوتاهی نکند.

 پارکر دیگر از قدرتش علیه جنایت استفاده می‌کرد. او همچنین تلاش کرد که به قهرمانان گروه چهار شگفت‌انگیز ملحق شود، اما آن‌ها عذر او را خواستند. او با یک دوربین اتوماتیک از نبردهای خود عکس می‌گرفت و عکس‌ها را با عنوان مرد عنکبوتی به روزنامه دیلی بیوگل می‌فروخت. با این‌که سردبیر روزنامه بیوگل، جیمز جونا جیمسون، از روزنامه‌اش برای بدنام کردن مرد عنکبوتی استفاده می‌کرد، اما مرد عنکبوتی به سرعت در نیویورک مشهور و محبوب شد.

مرد عنکبوتی در اوایل کارش با استاد تغییر چهره، آفتاب‌پرست، کرکس پلید و تیزپرواز، مخترع مخوف، دکتر اختاپوس خطرناک، مرد شنی، دکتر دوم، مارمولک، ربات الکترونیکی مغز متحرک، الکترو، مرد بزرگ و مجریان جنایت، استاد ایجاد توهم میستریو، گرین گابلین فریبکار، و کریون شکارچی جنگید. چندین تن از این افراد شرور از اعضای گروه شش خبیث بودند. این گروه چندین بار طی سال‌های مختلف و با اعضای مختلف تشکیل شد و تنها هدفش نابودی مرد عنکبوتی بود.

 در این زمان، پارکر به بتی برنت از روزنامه دیلی بیوگل علاقه‌مند شده و با او قرار می‌گذاشت، گرچه لیز آلن هم به پارکر علاقه‌مند شده بود. در همین زمان، زن‌عمو می و همسایه‌اش خاله آنا هر دو سعی می‌کردند پارکر را تشویق کنند تا با برادرزاده آنا، مری جین واتسون قرار آشنایی بگذارد، اما تا چند ماه پارکر نمی‌خواست با آن دختر ملاقات کند.

 در طول دوره دبیرستان، پیتر ابرقهرمان همچنان به مقابله با اشراری از قبیل سیرک جنایت، عقرب خبیث، بیتل، قاتلان عنکبوتی، استاد جنایت، و مرد گداخته ادامه داد.

پس از اتمام دوره دبیرستان، پارکر در دانشگاه امپایر استیت ثبت‌نام کرد و به عنوان یک قهرمان، دانشجو، و عکاس مشغول به کار شد. سرانجام، پارکر به همراه هری آزبورن، پسر نورمن آزبورن (گرین گابلین) به یک آپارتمان نقل مکان کردند. در واقع، نورمن آزبورن اولین ابرخبیث و حتی اولین فردی بود که از هویت پنهان مرد عنکبوتی مطلع شد. در این دوره، مرد عنکبوتی با گوئن استیسی رابطه برقرار کرد و با راینو، کرکس دوم، شوک‌دهنده، کینگ‌پین، پراولر، سیلورمین، و موربیوس خون‌آشام مبارزه کرد. متاسفانه، سروان جورج استیسی در نبرد مرد عنکبوتی با دکتر اختاپوس، و گوئن استیسی در نبرد او با گرین گابلین کشته شدند. مدتی بعد، پارکر رابطه عمیقی با مری جین برقرار کرد و به او پیشنهاد ازدواج داد، اما مری جین پیشنهاد او را رد کرد و از زندگی پارکر بیرون رفت.

 پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، پارکر به حرفه خود به عنوان قهرمان و عکاس ادامه داد. او مدتی هم با گربه سیاه همکاری و رابطه عاطفی برقرار کرد اما به این رابطه نیز خاتمه داد.

مرد عنکبوتی از قهرمانانی بود که توسط بیاندر قدرتمند ربوده شد تا در “جنگ‌های مخفی” او شرکت کند. وقتی که لباس پارکر پاره شد، برای تعمیرش از یک تکنولوژی فوق مدرن در سیاره بیاندر استفاده کرد. او لباس را با یک “سیمبیوت” فضایی جایگزین کرد که به ورژن مشکی لباس مرد عنکبوتی تبدیل شد. وقتی که رفتار لباس عجیب شد، پارکر از آقای شگفت‌انگیز درخواست کمک کرد. آقای شگفت‌انگیز کشف کرد که لباس یک موجود زنده است و به پارکر کمک کرد تا آن را به زور از تنش جدا کند. او لباس را در مرکز فرماندهی چهار شگفت‌انگیز محبوس کرد. سیمبیوت توانست از آنجا فرار کند و در نهایت با یکی از دشمنان مرد عنکبوتی، ادی براک پیوندی هم‌زیستانه برقرار کرد و به یکی از دشمنان خطرناک او به نام ونوم تبدیل شد.

motefavetha.com

 مرد عنکبوتی دوشادوش تقریبا تمام قهرمانان منهتن مبارزه کرد. گرچه او چندین بار با تیم انتقامجویان جنگیده بود، اما زمانی که از دستمزد بالای آنان مطلع شد، تلاش کرد تا به آنان ملحق شود. پارکر به آن‌ها کمک کرد تا یک حمله را متوقف بکنند و توانست لیاقت خود را به اثبات برساند. با این وجود، به عقیده اعضا، مرد عنکبوتی تهدیدی برای انسجام گروه بود و از تیم اخراج شد. سپس، مرد عنکبوتی با مزدور بین‌المللی، سمور نقره‌ای آشنا شد و معمولا از او حمایت می‌کرد.

پس از مدتی، مری جین دوباره وارد زندگی پارکر شد و با او ازدواج کرد.

دوست قدیمی پیتر، هری آزبورن یک اتاق زیر شیروانی در منزلشان به آن‌ها کرایه داد. اما آن‌ها سرانجام مجبور شدند به‌خاطر مشکلات مالی به اتاقی در منزل زن‌عمو می نقل مکان کنند.

 در این زمان، مرد عنکبوتی دوباره با تیم انتقامجویان متحد شد تا مانع از این شوند که نبیولای فضایی با قدرت بی‌نهایتش جهان هستی را تخریب کند. مرد عنکبوتی به طور اتفاقی باعث شد که نبیولا قدرت بی‌نهایت را جذب کند، اما انتقامجویان، مرد عنکبوتی، و بیگانه فضایی توانستند قدرت او را خنثی کنند. پارکر دوباره از تیم انتقامجویان اخراج شد، گرچه بعدها دوباره به طور موقت به گروه فرا خوانده شد.

پارکر دوباره به ادامه تحصیل و کار به عنوان دستیار آزمایشگاه در دانشگاه امپایر استیت مشغول شد. در این دوره، قدرت کاپیتان یونیورس به پارکر منتقل شد  تا با دسته‌ای از ربات‌های نیرومند و تهدیدآمیز به نام سنتینل‌ها مبارزه کند.کاپیتان یونیورس‌ها قدرت خود را از نیروی مرموزی به نام انیگما می‌گرفتند تا با خطرات بزرگ روبرو شوند. به محض این‌که خطر سنتینل‌ها از بین رفت، قدرت فوق‌العاده پارکر نیز از بدن او خارج شد.

قدرت‌های مرد عنکبوتی

 پیتر می‌تواند از اغلب سطوح آویزان شود و از قدرت فوق‌بشری برخوردار است (به راحتی قادر به بلند کردن ۲۰ تن می‌باشد). چابکی او ۱۸ برابر یک انسان عادی است. او قادراست با توانایی‌های پرش اکروباتیک و همچنین پرتاب تار به سرعت از مکانی به مکان دیگر برود. حس عنکبوتی او وسیله‌ای برای تشخیص سریع خطر و اجتناب از صدمات متعدد است، به شرط این‌که به واکنش‌های غیرارادی توجه کند. پس از روبرو شدن با تبهکاری به نام کواین قابلیت‌های مرد عنکبوتی افزایش یافت، مثلاً او می‌توانست با محیط اطرافش و به‌خصوص حشرات و عنکبوت‌های دیگر اتحاد ذهنی قوی‌تری برقرار کند.

08-spider-man-200

او اکنون می‌تواند بدون دستگاه تارساز، تارهای طبیعی از مچ دستش پرتاب کند که مقدار آن با سلامت و تغذیه او مرتبط است. در بازوهای پارکر غدد مختلفی رشد کردند که قادرند تارهای مختلف-از تارهای آویزان برای فرود آمدن، تا تارهای چسبنده و پیله- تولید کنند. با این‌که تارهای مصنوعی او طی دو ساعت از بین می‌رفت، اما تارهای طبیعی‌اش از استحکام بیشتری برخوردار است و تا یک هفته دوام می‌آورد. توانایی‌های جدید او که در پی تولد دوباره او پس از جنگ با مورلان به وجود آمده شامل دید در شب، آگاهی حسی بالا از طریق الگوهای لرزشی منتقل‌شده بر رشته‌های تار، و اندام نیش‌زنی در ساعد او می‌باشد. او می‌تواند از موهای بدنش برای تشخیص تغییرات ظریف در مسیر باد استفاده کند. قدرت چسبندگی پوست او که قبلا روی کف دست و پاهای او متمرکز بود، اکنون در سرتاسر بدن و حتی صورت (که قبلا برای حفاظت از برداشته شدن ناخواسته ماسک مورد استفاده قرار می‌گرفت) و پشتش منتشر شده است.

فیلم‌های سینمایی مرد عنکبوتی

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (۲۰۱۷)

تام هالند نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

در حال تولید  

پیتر پارکر جوان (مرد عنکبوتی) که اولین نقش پرشور خود را در فیلم  کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی برای شرکت مارول ایفا کرده بود در فیلم مرد  عنکبوتی: بازگشت به خانه به عنوان ابرقهرمان تارباف شروع به هدایت هویت جدید خود می کند.

spider-man-homecoming-poster

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (۲۰۱۶)

تام هالند نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

در پی حوادث عصر اولتران، دولت‌های جهان قانونی را تصویب می‌کنند که برای کنترل هر گونه فعالیت ابرقهرمانی طرح شده است. این مسئله باعث ایجاد تضاد در عقاید تیم انتقامجویان می‌شود. در نتیجه، اعضای تیم به طرفداری از مرد آهنی و کاپیتان آمریکا به دو دسته تقسیم می‌شوند و یک نبرد حماسه‌‌ای بین متحدان سابق رخ می‌دهد.

c6104b3946b8663eb7e13ad22507c945c8b05553

مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴)

اندرو گارفیلد نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

 پیتر پارکر زندگی پرمشغله‌ای را سپری می‌کند. اتمام دوره دبیرستان برای او دشوار شده است زیرا هم باید به عنوان مرد عنکبوتی با اشرار مبارزه کند و هم برای گوئن استیسی، دختر مورد علاقه‌اش وقت بگذارد. پیتر فراموش نکرده است که به پدر گوئن قول داده بود که خود را کنار بکشد و از گوئن محافظت کند، اما او نمی‌تواند سر قول خود بایستد. وقتی یک شرور جدید به نام الکترو ظهور می‌کند، دوست قدیمی پیتر، هری آزبورن بازمی‌گردد، و پیتر به سرنخ‌های جدیدی در رابطه با گذشته خود پی می‌برد،که باعث عوض شدن همه چیز می‌شود.

the-amazing-spider-man-2-16-may-2014-the-biggest-movies-of-the-month

مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (۲۰۱۲)

اندرو گارفیلد نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

وقتی پیتر پارکر یک پسر دبیرستانی بود، والدینش او را ترک می‌کنند و او توسط عمویش بن و زن‌عمویش می بزرگ می‌شود. مانند اغلب نوجوانان، پیتر نیز تلاش می‌کند تا از هویت خود آگاه شود. او وقتی چمدان مرموزی را که به پدرش تعلق داشت پیدا می‌کند، به تفحص در مورد علت مفقود شدن او می‌پردازد. این تفحص مستقیما او را به شرکت آزکورپ و آزمایشگاه دکتر کورت کانرز، شریک سابق پدرش هدایت می‌کند. مرد عنکبوتی که برای جنگ با شخصیت دوم کانرز به نام مارمولک مصمم است، تصمیم می‌گیرد که با استفاده از قدرت‌هایش به یک قهرمان تبدیل شود.

the-amazing-spider-man-movie-4

مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷)

توبی مگوایر نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

 مرد عنکبوتی که ظاهرا شکست‌ناپذیر است در قسمت سوم این کتاب کامیک پرفروش با یک گروه تبهکار کاملا جدید – که مرد شنی هم عضوی از آن است – وارد مبارزه می‌شود. در حالی‌که قدرت خارق‌العاده او توسط یک موجود فضایی مختل شده است، شخصیت دیگرش، پیتر پارکر با دشمنش ادی براک درگیر می‌شود و او در یک مثلث عشقی گیر می‌افتد.

spider-man_3_international_poster

مرد عنکبوتی ۲ (۲۰۰۴)

توبی مگوایر نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

پیتر پارکر دچار بحران هویت شدیدی شده است. او که از هویت خود به عنوان مرد عنکبوتی خسته شده است، تصمیم می‌گیرد شخصیت قهرمانی خود را کنار بگذارد و این مسئله باعث می‌شود که در پی قتل‌عام بی‌رحمانه توسط دکتر اختاپوس شهر در ترس و نگرانی باقی بماند. از طرفی، پارکر هنوز هم نمی‌تواند با احساسات خود در رابطه با مری جین واتسون، دختری که از کودکی دوستش داشت کنار بیاید.

spider-man-2-movie-hd-resolution

مرد عنکبوتی (۲۰۰۲)

توبی مگوایر نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کند.

پیتر پارکر که یک دانش‌آموز دبیرستانی است، توسط یک عنکبوت رادیواکتیوشده گزیده می‌شود و قدرت عنکبوتی خارق‌العاده‌ای به‌دست می‌آورد.

اطلاعات بیشتر در superheromovies.net

maxresdefault

عکس‌های مرد عنکبوتی

مبارزات برتر مرد عنکبوتی

۸۸۴ مبارزه علیه مرد عنکبوتی شکل گرفته است. مبارزات برتر مرد عنکبوتی عبارت اند از:

  • مرد عنکبوتی علیه بتمن

maxresdefault1

  • مرد عنکبوتی علیه ددپول

spiderman-vs-deadpool

  • مرد عنکبوتی علیه سوپرمن

500835

  • مرد عنکبوتی علیه مرد آهنی

download

  • مرد عنکبوتی علیه دکتر اختاپوس

92da86f41c0b90f1cff6d21fb75d32cf

  • مرد عنکبوتی علیه ونوم

the_amazing_spider_man_venom_by_thejigsawrlm-d7g9s53

  • مرد عنکبوتی علیه کاپیتان آمریکا

hqdefault

  • مرد عنکبوتی علیه ولورین

thumb-1920-4312270

 

  • مرد عنکبوتی علیه دردویل

daredevil-spider-man-movie-team-up

  • مرد عنکبوتی علیه فلش ۲

maxresdefault-2

 

مطالب مرتبط: 

۱- کانال تلگرام سایت پی نما ایران

 

2 thoughts on “معرفی کاراکتر مرد عنکبوتی، پیتر پارکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *