بیانیه ی هیات داوران اولین مسابقه ی پی نما

بسم الله الرحمن الرحیم

هیات داوران اولین مسابقه پی نما با تقدیر و تشکر از شرکت کنندگان این چالش ، فرصت پیش آمده را به فال نیک گرفته و امیدوار است تا پرچمی که به اهتزاز در آمده هرگز بر زمین یاس و ناامیدی فرو نیفتد و با همت و پشتکار روزافزون دست اندکاران، هنرمندان و علاقمندان، مسیر دستیابی به هنرصنعت پی نما با شتابی دو چندان پیموده شود. با امید به تحقق هرچه بهتر و سریعتر این آرزو، نکات ذیل را به سمع و نظر عموم شرکت کنندگان در این مسابقه می رساند:

۱-اولین هدف در راه اندازی این دسته مسابقات رسیدن به سر و شکل بومی و تقویت آن در هنر-صنعت پی نماست که در این اولین قدم به هر تقدیر چندان پررنگ ظاهر نشد و امید است با لطف خداوند دوستدار زیبایی ها، این نقیصه در چالشهای بعدی به مرور برطرف شود و قالب پی نمای ایرانی روز به روز به هویت مستقل خود نزدیکتر شود.

۲- ۴۰ اثر از ۴۰ هنرمند برای اولین مسابقه پی نما در زمان مقرر به دست دبیرخانه رسید که جای تقدیر و تحسین دارد. هرچند از این جمع هنرمند و زحمتکش فقط عده ای از مفهوم واقعی موضوع مطرح شده، درکی درستی را به نمایش گذاشتند و تعدادی هم کاملا به بیراهه رفته و حتی خارج از قالب درخواست شده(یعنی پی نما) اجرای اثر کردند که طبیعتا آثارشان از جریان داوری خارج گردید.

۳- با خبریم که تعداد دیگری از هنرمندان و علاقمندان هم تلاش خود را کردند تا در این مسابقه شرکت کنند اما به هر دلیل نتوانستند آثار خود را در عین تمدید مهلت، در زمان مقرر به دبیرخانه ارسال نمایند که به این دوستان عزیز پیشنهاد می شود تا بدون توقف در گذشته و با نگاه مصمم و امیدوار به آینده و همچنین تکمیل کار نیمه تمام، عفریت یاس را در اولین قدم از بین برده و با تمرین مدیریت زمان و دوری از وسواسهای غیر منطقی در اجرا، خود را برای آزمونهای بعدی آماده کنند.

۴-داوران با توجه به کیفیتهای آثار و بدون در نظر گرفتن هیچگونه پیش ذهنیتی به مقایسه دقیق و قضاوت عادلانه آثار مبادرت کردند تا خدای ناکرده حقی از شرکت کننده ای ضایع نگردد. این مسابقه یکی از معدود داوریهای هنری بود که داوران آن به طور کاملا مستقل از یکدیگر و تنها با توجه به رای و نظر حرفه ای خود به ارزیابی آثار بدون نام و نشانه پرداختند و لذا قاطعانه به پای رای ها و داوریهای خود ایستادگی کرده و کوچکترین اعتراضی را وارد نمی دانند. طبیعی است که در جریان هر رقابتی افراد معدودی جایزه نهایی را دریافت میکنند، بنابراین خوب است هنرمندان دیگری که چه بسا با اختلاف امتیازی ناچیز در رتبه های بعدی قرار گرفته اند به جای گله گذاری و دلخوری، به هدف اصلی اینگونه رقابتها که همانا بهانه ای برای آزمودن توانایی افراد و فراهم آوردن امکان قیاس با رقبای حرفه ای ست توجه کنند و از نتایج به دست امده در این آزمون به عنوان سکوی پرتاب برای آزمونهای جدی تر و مهمتر آینده بهره ببرند.

۵- و در نهایت، هیات داوران از این همت و تلاش چشمگیر هنرمندان این مرز و بوم تقدیر بسیار به عمل می آورد و آرزوی موفقیت برای یکایک این عزیزان سبزقلم را داشته و امیدوار است که پی نمای ایرانی-ملی در جهت نِیل به صنعتی فراگیر و فرهنگی و تاثیرگذار، قابلیت صدور به کشورهای دیگر را پیدا نموده و همچون سدی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن و بیگانه عمل نماید.
و من الله التوفیق.

هیات داوران اولین مسابقه ی پی نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *