سرآغاز تحولی نو در عرصه‌ی پی‌نما

گفتگویی با مدیرعامل شرکت باتیس

از حدود یک سال قبل که بازار پی‌نما در ایران کمی داغ شده و مخاطبان آن در حال افزایش هستند، تولیدکنندگان به روش‌های مختلف سعی کرده‌اند تا مخاطب بیشتری را جذب کنند و یکی از این زمینه‌ها که با استقبال خوب مخاطبان هم همراه بوده برنامه‌های اندرویدی است. در میان برنامه‌های اندرویدی که در زمینه‌ی پی‌نما فعال هستند نویسندگان برنامه‌ی باتیس دست به خلاقیتی زده‌اند که در عرصه‌ی پی‌نما در جهان بی‌نظیر است و شاید سرآغاز تحولی نو در عرصه‌ی پی‌نما باشد. از این رو بر آن شدیم تا با آقای مهرداد اکبری – مدیرعامل شرکت باتیس – در این زمینه هم صحبت شویم.

 • چه شد که تصمیم به ساخت نرم‌افزار گرفتید؟

ما مدتی روندهای جهانی نشر الکترونیک را بررسی کردیم و حدود ۳ سال پیش به این تحلیل رسیدیم که در نشر الکترونیک در بحث پی‌نما ظرفیت خوبی وجود دارد؛ چون هم از نظر فرهنگی کمتر کار شده و هم تولیدکنندگان محتوا کمتر در این زمینه کار کرده‌اند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم نرم‌افزار باتیس را با دیدگاه پلت‌فرمی طراحی کنیم که بتوانیم در زمینه‌ی پی‌نما، قصه‌گویی و نشر کتاب کاری کرده باشیم.

همان‌طور که می‌دانید قالب پلت‌فرم[۱] می‌تواند در مواردی به تولیدکنندگان محتوا ‌کمک کند. آنها با به‌کارگیری این قالب می‌توانند با مخاطب ارتباط مستقیم داشته باشند، کمی از فضاهای سازمان‌ها که دوستان به آن عادت کرده‌اند خارج شوند و بازار آزاد را بیشتر در اختیار بگیرند تا بتوانند با توجه به مخاطب خود محتوا تولید کرده و داستان‌های خود را نیز به صورت سریالی تعریف کنند که این مورد مزیت‌های بسیاری دارد. در حال حاضر نرم‌افزار باتیس در پلت‌فرم‌های دانلود نرم‌افزارهای اندروید مانند کافه بازار و مایکت قابل دانلود است.

 • تفاوت پلت‌فرم شما با سایر پلت‌فرم‌های کمیک ایرانی و خارجی چیست؟

شباهت میان محصول ما و دیگران زیاد است اما این تفاوت‌های نرم‌افزار ما با دیگر نرم‌افزارهاست که باعث شده است محصول ما در جهان کاملا بی‌نظیر باشد. اکثر پلت‌فرم‌های ایران آنلاین نیستند و حتی پلت‌فرم‌های کمیک در جهان هم آنلاین نیستند، اما نرم‌افزار طراحی کمیکِ ما که روی سیستم‌عامل ویندوز نصب می‌شود به صورت رایگان این امکان را به هر کاربری می‌دهد که خود بالن‌گذاری، دیالوگ‌نویسی، حرکت دوربین، زوم، صداگذاری، قیمت‌گذاری، دسته‌بندی، فروش، بارگذاری و… را انجام دهد و نحوه‌ی کار با آن آن‌قدر ساده طراحی شده که کاربران خردسال در حال حاضر با عکس‌های خانوادگی خود به تولید پی‌نما می‌پردازند و منتشر می‌کنند.

1

امکان اعمال تنظیمات و انتشار بی‌واسطه با نظارت آنلاین کارشناسان محتوایی باتیس، کاری است که حتی شرکت‌های بزرگ جهان هم هنوز به آن دست نزده‌اند. اکثر نرم‌افزارهای مشابه نیاز به دریافت محتواها به صورت دستی و بارگذاری توسط صاحبان پلت‌فرم‌ها را دارند و از این لحاظ پروژه‌ی باتیس کاملاً بی‌رقیب و یکتاست.

2

 • چرا تصمیم گرفتید این نرم‌افزار را در زمینه‌ی پی‌نما تولید کنید؟

ببینید ما از دوران کودکی با پی‌نما بزرگ شده‌ایم و شیفته‌ی کارهای کیهان بچه‌ها بوده‌ایم و هر وقت پی‌نماهای خارجی هم به دستمان می‌رسید خیلی لذت می‌بردیم با اینکه منابع خارجی در دسترس خیلی کم بودند. همچنین شخصاً علاقه‌مند بودیم به اینکه بچه‌های ایران بیشتر محتوای ایرانی و بومی ببینند تا کاراکتری که وجود خارجی ندارد و نماینده‌ی یک فرهنگ ناآشناست.

 • الان بیشتر پی‌نماهایی که در نرم‌افزار شما استفاده می‌شود غربی است یا ایرانی؟

همانطور که می‌دانید در ایران تصویرگری که بتواند آزادانه و در کنار کارهای دیگر تصویرگری کند خیلی کم است و دوستان خیلی دنبال این هستند که سازمان و ارگانی مسئولیت کار را به عهده بگیرد و پول‌شان را بگیرند و صرفاً درآمدی داشته باشند. این معمولاً باعث شده که کار کردن‌ها سفارشی شود و کیفیت کار پایین بیاید. ما قبلاً فکر این را کرده بودیم که اگر این پلت‌فرم‌ را بنویسیم صاحبان محتوای کمی باشند که بتوانند با ما همکاری کنند. فرض کنید ما باکسی مانند باکس صدا و سیما یا آنتن زنده را هر روز در اختیار تولید کنندگان محتوا قرار می‌دهیم. خب آنها باید حرفی برای گفتن داشته باشند تا بتوانند آنتن و مخاطب را برای خودشان نگه‌دارند و درآمد کسب کنند. ما پیش بینی این را کرده بودیم که برای تولید کنندگان محتوا، ورود به این عرصه کمی سخت باشد، برای همین یک سری از محتواهای خارجی که با اصول اخلاق و فرهنگ ایران هماهنگ هستند با همکاری افرادی ترجمه کردیم و به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار دادیم و تعدادی از وبسایتهای فعال نیز برای ارائه محصولات خود همکاری خود را با ما شروع نمودند.

 • برای توسعه‌ی نرم‌افزار چه برنامه‌ای دارید؟

بودجه‌ای را برای تبلیغات و تولید محتوا اختصاص دادیم ولی متأسفانه طرح خوبی از سوی تولیدکنندگان پی‌نما دریافت نکردیم و خیلی داستانی وجود ندارد؛ یعنی دوستان یا صرفاً تصویرگر هستند، یا داستان‌گو و به همین‌دلیل توسعه‌ی مطلوب ما هنوز اتفاق نیفتاده است و سعی داریم با برگزاری مسابقات استعدادهایی را در این زمینه پیدا کنیم.

 • استقبال از نرم‌افزار چگونه بوده است؟

در حال حاضر نرم‌افزار ما بسیار نوپاست چرا که از انتشار آن تنها چند هفته می‌گذرد و هنوز تبلیغاتی نکرده‌ایم. در هفته‌های آینده قصد تبلیغات داریم و برای این کار در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مورد محتوا آماده کرده‌ایم.

 • آیا تمایلی به همکاری با ناشران ایرانی دارید؟

در بازه‌ی دو تا سه ماه گذشته، تقریباً با اغلب کسانی که اثری در زمینه‌ی پی‌نما تولید و چاپ کرده‌اند صحبت کرده‌ایم ولی با توجه به تجربه‌ی بدی که نرم‌افزارهای نشر الکترونیک برای این افراد رقم زده‌اند هنوز برایشان سخت است که همکاری کنند. در واقع چاپ کتاب برایشان موجه‌تر است و این دغدغه‌ی برای آنها وجود دارد که اگر فایل منتشر شد و هزینه برنگشت چه خواهد شد.

به این دلیل ناشران قدری بی‌میل هستند و منتظرند که ببینند این نرم‌افزار در جذب مخاطب موفق خواهد بود یا خیر! اما هر کدام از ناشران به صورت آزمایشی یکی دو نمونه کتاب به ما داده‌اند تا بازخورد آن را ملاحظه نمایند. متاسفانه صاحبان محتوا در این مقوله سخت‌گیرانه عمل می‌کنند.

 • پس شما برای گسترش کار، نیاز به اعتمادسازی برای ناشران دارید. در این زمینه چه فکری کرده‌اید؟

کاری که در این راستا انجام داده‌ایم طراحی پلت‌فرم و امنیت بسیار بالای نرم‌افزار است. در حقیقت کار به این صورت نیست که فایل خام را بگیریم، بلکه  نرم‌افزاری در محیط ویندوز طراحی کرده‌ایم که خودشان می‌توانند فایل‌های رمزگذاری شده را به سرور ارسال کنند و به این صورت کار راحت‌تر و خیال ناشر آسوده‌تر خواهد بود از این‌که با چه کیفیتی کار را منتشر می‌کنند.

 • کارکرد این نرم‌افزار به چه صورتی است؟

این نرم‌افزار کاملا رایگان، پلت‌فرمی برای تولید موشن‌کمیک است. نرم‌افزار در اختیار تولیدکنندگان محتوا قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند با سلیقه‌ی خود صداگذاری کنند، حرکت دوربین را مشخص کنند، دوبله، موسیقی متن، افکت و… را تنظیم نمایند، پیش‌نمایش کار را ببینند و نهایتاً کار را منتشر کنند.

 • ایده‌ی تولید این نرم‌افزار از کجا آمد؟

در سفری که به کشور چین داشتم مشاهده کردم که مردم در زمان خالی و در مکان‌های عمومی مانگا می‌خوانند و می‌بینند. این شد که به فکر تولید نرم‌افزار تخصصی تولید موشن‌کمیک و نشر الکترونیک کمیک افتادیم و بعد از آن باز در بررسی شیوه‌‌های تجارت در این کشور متوجه نوع جدیدی از عملکرد شدیم که بسیاری از کارها بدون توجه به ساعت اداری انجام می‌شود. یعنی در این کشور به سمت دورکاری رفته‌اند و نیاز به حضور فیزیکی در محل­های کار کمتر ضروری شده است. این ایده به ذهن ما رسید که هم‌اکنون در ایران تعداد زیادی طراح داریم که درصد قابل توجهی از آنها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که حتی در منزل برای کودکان خود تصویرسازی می‌کنند و داستان می‌گویند و همیشه هم این دغدغه را دارند که اگر بخواهند این داستان را چاپ کنند چه خواهد شد؟ با این نرم‌افزار می‌توانند همزمان با تعریف داستان شب برای بچه‌ها، به راحتی با گوشی صدای خود را ضبط کرده و خیلی ساده در نرم‌افزار قرار دهند تا در اختیار مخاطب قرار گیرد. با این پلت‌فرم هر کسی قادر خواهد بود در کنار کار خود داستانی در ذهنش پرورش دهد و به مخاطبان عرضه کند و از آنها بازخورد بگیرد.

 • تولید این نرم‌افزار چقدر طول کشید؟

مرحله‌ی پیش‌تولید و تحقیق حدودا یک‌سال به طول انجامید، نگارش نرم‌افزار هم حدود یک سال و نیم زمان برد و نهایتا این نرم‌افزار در تیر ماه امسال آماده‌ی بهره‌برداری شد. حدود ۶ نفر هم درگیر این کار بوده‌اند.

3

 • همکاری شما با تولیدکنندگان به چه صورت خواهد بود؟

اگر کسی کار و ایده‌ی خوبی داشته باشد حاضریم در مدل‌های مختلف با او همکاری کنیم. اگر تمایل داشت می‌توانیم حق تألیف اثر را از او بخریم یا در تولید شریک شویم و یا برای تولید به او وام بدهیم تا بعد از تولید، وام را برگرداند. تولیدکننده می‌تواند اگر برایش جذاب بود، خودش با مخاطب ارتباط برقرار کند و کاراکتر هم متعلق به خودش باشد و به همین صورت کار را در پلت‌فرم گسترش دهد.

 • در حال حاضر به نظر شما مشکل پی‌نما در ایران در زمینه‌ی تولید است یا مخاطبان؟

به نظر ما در زمینه‌ی تولید مشکل داریم چون پی‌نما در ایران با این همه ناشناخته بودن، طرفداران بسیار زیادی دارد و همین الان چهار-پنج سایت متعلق به طرفداران پی‌نما در ایران داریم که رتبه‌ی الکسای آنها ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ است و این نشان می‌دهد که ما مخاطب داریم ولی کار غربی را می‌خواند چون کار ایرانی در اختیارش قرار نداده‌ایم.

 • به نظر شما در حال حاضر مخاطبان در ایران حاضرند برای خرید کار پی‌نما هزینه کند؟

مگر حتماً نیاز هست که مخاطب هزینه کند؟ امروزه در تجارت الکترونیک دنیا دیگر نیاز نیست که مخاطب حتماً پول بدهد تا شما سودآوری داشته باشی. مثلاً همین الان برای استفاده از وبسایت آپارات کسی پول نمی‌دهد ولی آنها از پهنای باند و تبلیغات، ماهیانه درآمد کافی را دارند. در شرایط فعلی نیاز به اینگونه تجارت‌ها داریم. مثلاً من تبلیغات صفحه‌ی تولیدکننده‌ را به خودش واگذار می‌کنم، بدین‌صورت هرچه بازدیدکننده‌ی بیشتری داشته باشد سود بیشتری می‌برد.

 • در آخر اگر مایلید نکته‌ای اضافه کنید بفرمایید.

بسیار متشکرم که بالأخره وبسایتی با رویکرد تخصصی برای صنعت نوپای پی‌نما در ایران ایجاد شده است. تلاش پلت‌فرم باتیس، کمک به خواندن و شنیدن هر چه بیشتر دستاوردهای فرهنگی-‌هنری ایران و جهان توسط کاربران ایرانی است و ترجیح‌مان این است که اگر ما با کارتون‌ها و کاراکترهای سانسور شده -‌یا متأسفانه نشده‌ی- فرهنگ‌های دیگر بزرگ شده‌ایم، فرزندان‌مان با سبک زندگی امروزی ایران به رشد و آزاداندیشی برسند.

نرم‌افزار باتیس به طور رایگان در پلتفرم اندروید منتشر شده و همین حالا می‌توانید آن را از کافه بازار و دیگر پلتفرم‌های ایرانی دانلود کنید.

 

باتیس (کمیک استریپ – قصه گویی)

قیمت: رایگان (با پرداخت درون‌برنامه‌ای)

سازنده: پلتفرم آنلاین نشرالکترونیک باتیس

سیستم عامل: اندروید

حجم: ۴٫۹ مگابایت

لینک دانلود: کافه بازار

—————

[۱] سکو: بستری که نرم‌افزارهای دیگر روی آن امکان اجرا دارند.

—————

مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه پی‌نما ایران

۲– صفحه اینستاگرام خانه پی نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *