سیا: عملیات آژاکس- داستان مصور تعاملی طراحی شده برای آی‌پد

1

سیا: عملیات آژاکس[۱] – داستان مصور تعاملی طراحی شده برای آی‌پد

سیا: عملیات آژاکس نام یک اپلیکیشن داستان مصور ۲۱۰ صفحه‌ایِ کاملاً تعاملی برای دستگاه‌های آی‌پد است که به اذعان مجله‌ی نیویورک تایمز یکی از جالب‌ترین تجربه‌های رسانه‌ای است که در آی‌پد دیده شده است[۲]. این اثر محصول شرکت آمریکایی Cognito Comics (واقع در سانفرانسیسکو) به مدیریت دنیل برون[۳] است که فعالیت‌هایش حول محور تولید موشن‌کمیک تعاملی می‌چرخد. دنیل برون پیش از تولید موشن کمیک در حوزه‌ی طراحی و ساخت بازی فعالیت داشت.

2

از زمانی که ایده‌ی این کار به ذهن برون رسید تا زمان تکمیل و رونمایی کتاب دیجیتالی تعاملی عملیات آژاکس سه سال طول کشیده است. جنگ عراق باعث شده بود که سوالات زیادی در ذهن دنیل برون، سازنده این کمیک‌موشن ایجاد شود. وی اولین بار در سال ۲۰۰۷ با کتابی با عنوان سرنگونی: یک قرن مداخله‌ی آمریکا در سرنگونی رژیم‌ها از هاوایی تا عراق[۴] اثر استیون کینزر[۵] آشنا شد و به ذهنش رسید که اکثر آمریکایی‌ها این وجه از تاریخ آمریکا را نمی‌شناسند.

3در سال ۲۰۰۸ با کینزر ملاقات کرده و او نیز وی را تشویق می‌کند تا از این ایده برای تولید کتاب کمیک بهره بگیرد. در سال ۲۰۱۰، نسخه‌ی دستی کتاب آماده می‌شود که همزمان بوده با معرفی آی‌پد در عرصه‌ی فناوری. بنابراین بدون این‌که بدانند این راه به ادغام بازی، کمیک و فیلم ختم خواهد شد تصمیم می‌گیرند آن را برای آی‌پد طراحی کنند.

دنیل برون، مدیر پروژه، می‌گوید: «من عمیقا باور دارم که اگر ما بخواهیم در آینده در این کشور کاری که درست است را انجام دهیم، باید گذشته‌ی کشورمان را خوب بفهمیم. مردم آمریکا درک درستی از ارتباط آمریکا و ایران ندارند و من امیدوارم که داستان من خوانندگان غربی بیشتری جذب کند، پیش‌فرض‌هایشان را به چالش بکشد، و در نهایت به این منجر شود که روابط آمریکا با ایران را بهبود بخشد. کوتاه سخن این‌که، من سعی دارم دنیا را عوض کنم.»

داستان این اثر مربوط به دوره‌ی تاریخی استعمار انگلیس و مبارزات مصدق برای ملی کردن صنعت نفت، حکومت رضا‌خان و محمدرضا پهلوی و اقدامات سیاسی-اطلاعاتی کشور آمریکا در ایران است.

            5 6

در روند پیشرفت داستان، کاربر به اطلاعات به ظاهر مستند فراوانی، شامل فیلم، عکس و اسناد دست پیدا می‌کند و با شخصیت‌های تاریخی بسیاری آشنا می‌شود. با وجود نقش پررنگ آمریکا و انگلیس در این واقعه و اعتراف رسمی آمریکا مبنی بر دست داشتن در این کودتا (شصت سال پس از ۲۸مرداد ۱۳۳۲) قطعاً این اثر خالی از جنبه‌های سیاسی نخواهد بود.


این اثر تا کنون جوایز بسیاری در گروه تخصصی خود کسب کرده است، جوایزی چون:

  • نامزد جایزه‌ی Flurry App Spotlight، در حالی که بیش از ۷۰۰ اپلیکیشن در آن ثبت‌نام کرده بودند.
  • نامزد جایزه‌ی بهترین اپلیکیشن[۶]، سال ۲۰۱۲
  • برگزیده به عنوان یکی از سه اپلیکیشن موبایلی برتر، سال ۲۰۱۲
  • و …

7

———————-

[۱] CIA: Operation Ajax

[۲] One of the coolest media experiences I’ve seen on the iPad.

[۳] Daniel Burwen

[۴] Overthrow: America’s Century of Regime Change from Hawaii to Iraq

[۵] Stephen Kinzer

[۶] Best App Ever Awards

———————-

مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه پی‌نما ایران

۲– صفحه اینستاگرام خانه پی نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *