مانگای مسلمان: شکل جدید رسانه‌ی اسلامی

مانگای مسلمان[۱] : شکل جدید رسانه‌ی اسلامی

وب‌سایت مانگای مسلمان، تلاش خودجوش دو دانشجو برای شناساندن اسلام و مردم مسلمان در دنیای امروز است. این دو جوان تصمیم گرفته‌اند در برابر تصویر ناعادلانه‌ی رسانه‌های فعلی جهان، تصویر واقعی مسلمانان را در آثار خود بازتاب دهند. در سایت اعلام شده که هزینه‌ی کارهای تولید شده از محل بودجه‌ی شخصی بوده و ادامه فعالیت‌ها با حمایت مالی مخاطبان علاقه‌مند میسر می‌شود. محتوای مانگاهای تولید شده اخلاق فردی و اجتماعی مسلمانان، برخی معارف اسلامی و نمایش حضور مسلمانان در جوامع مختلف به عنوان افرادی تأثیرگذار و آرام است. با توجه به اقبال عمومی مخاطبان جهانی به مانگا به عنوان یک رسانه، پروژه‌ی مانگای مسلمان می‌تواند بستر مناسبی برای تبلیغ دین و اخلاق اسلامی باشد.

هدف

هدف وبگاه مانگای مسلمان شفاف‌سازی در مورد مسلمانان واقعی از طریق مانگا (پی‌نما) است. آنها معتقدند که این راه مناسبی برای جلب توجه خواهران و برادران مسلمان است و مشاهده‌ی هم‌عقیده بودن با شخصیت‌ها و افراد مهم به تقویت روحیه و اعتقاد آنان می‌انجامد. این نوع قصه‌گویی برای جذب غیرمسلمان‌ها و معرفی بهتر اسلام به آنان نیز راه مناسبی است. هر داستان فصل‌هایی با ۲۰ تا ۲۵ صفحه دارد و تولید هر یک صفحه مصور برای آنها ۲۵ دلار هزینه دربردارد. آنها در پی این هستند که به اندازه‌ی کافی سرمایه جذب کنند تا بتوانند هر ماه به طور ثابت فصل‌هایی از داستان را تولید و در نرم‌افزارشان (که بعدا توضیح داده خواهد شد) منتشر نمایند. آنها امیدوارند تا با کمک مخاطبین به چشم‌انداز خود دست یافته و به نخستین تولیدکننده‌ی محتوای مانگای مسلمانان تبدیل شوند تا بتوانند کارهای بزرگی انجام دهند.

مانگای مسلمان چیست؟

مانگای مسلمان طرحی است که قصد دارد از قدرت رسانه‌ای مانگا برای جهش به عصر جدید روشنگری استفاده کند. دنیا اکنون در عصر تاریکی به سر می‌برد و به سمت درک اسلام و مسلمانان در حرکت است. صاحبان این پروژه می‌گویند که احساس مسئولیت می‌کنند تا در برابر رسانه‌هایی که وجه بسیار منفی‌ای از اسلام به نمایش می‌گذارند جلوه‌ی متفاوتی از خود ارائه کنند. مانگای مسلمان قصد دارد از ۴ راه به این هدف برسد:

روش اول: خلق داستان‌هایی با ارزش‌های اصیل اخلاقی در حوزه‌ی مسائل گوناگونی مانندِ داشتنِ نگرش مثبت و حق شناسی، که می‌توان فارغ از مذهب به مردم آموزش داد.

 • نمونه‌ای از طرح داستانی روش اول:

استاد بنجامین: یک آمریکایی مسلمان در جستجوی مردی که برای نخستین بار با او از اسلام سخن گفته به ژاپن می‌رود. در آنجا به تدریس زبان انگلیسی می‌پردازد. در جریان زندگی روزمره به افراد مختلفی کمک می‌کند و قادر است تأثیرات مثبتی بر دیگران بگذارد. این مانگا خصیصه‌های مثبتی از مسلمانان را به نمایش می‌گذارد.

1

روش دوم: خلق شخصیت‌های مسلمان که برای کودکان احترام برانگیزند. در این داستان‌ها اغلب شخصیت‌ها ایمان قوی دارند یا در طول داستان، ایمان‌شان قوی‌تر می‌شود.

 • دو نمونه از طرح‌های داستانی روش دوم:

سامورایی آکیاما: داستانی غیرواقعی و تاریخی[۲] است که در دهه‌ی ۱۹۵۰ ژاپن اتفاق می‌افتد و مسلمانان در آن تحت تعقیب دولت قرار دارند.

2

 • هانا و عشق او:

داستان یک دختر مدرسه‌ای که با پسری مسلمان مواجه شده و درباره‌ی اسلام کنجکاو می‌شود. هنگامی که شروع به دانستن درباره‌ی اسلام و مسلمانان می‌کند وارد دنیای کاملاً جدیدی می‌شود که از آن هیچ شناختی نداشته است.

3

روش سوم: خلق داستان‌هایی که بر خلاف تصویر انبوه رسانه‌ها در آن مسلمانان را به شکلی واقعی‌تر و مثبت‌تر نمایش می‌دهند. در این داستان‌ها گاهی پیام اسلامی خاصی به چشم نمی‌خورد و درمجموع مضامین ساده‌ای دارند: مثلا این‌که مسلمانان انسانند و شبیه دیگران زندگی می‌کنند، می‌خندند و گریه می‌کنند.

 • نمونه‌ای از طرح داستانی روش سوم:

دل فوّاض: داستانی درباره‌ی دانش‌آموز دبیرستانی‌ای است که زبان ژاپنی می‌خواند و سعی دارد قالب‌های مرسوم را بشکند و دوستان جدیدی پیدا کند.

4

روش چهارم: خلق داستان‌هایی که احکام اسلامی را به شکلی ساده و مفرح به کودکان مسلمان و نیز غیرمسلمانان آموزش دهد.

 • نمونه‌هایی از طرح‌های داستانی روش چهارم:

مهدکودک هیماواری: داستان حول و حوش وقایع یک مهد اسلامی و معلم‌ها و دانش‌آموزان می‌گذرد. هدف، آموزش موضوعات متنوع اسلامی به کودکان است. خوانندگان می‌توانند در خلال ماجراهایی که برای کودکان در مهدکودک اتفاق می‌افتد به یادگیری اسلام بپردازند.

5

 • آرایشگر و مشتری:

داستان بین یک مرد آرایشگر و مشتری او اتفاق می‌افتد. آرایشگر این‌طور باب صحبت را باز می‌کند که به وجود خدا اعتقاد ندارد و مشتری با یک شوخی، استدلال او را معکوس می‌کند. داستان درباره‌ی یک روش جالب برای توضیح وجود خدا به کودکان است.

6

فعالیت دیگر آنها به جز تولید مانگا، تولید یک اپلیکیشن قصه‌ی شب برای کودکان کم‌سن و سال‌تر با عنوان «وقت قصه با مانگای مسلمان» است. هدف از تولید این اپلیکیشن این بوده است که هر کودک در طول سال هر شب در زمان خواب یک قصه بخواند.

7

این داستان‌ها مجموعه‌ای از قصه‌های شب پرطرفدار با مفاهیم اصیل هستند که موضوع مشترکی دارند. همه‌ی این قصه‌ها برای کودک ‌آموزنده‌اند زیرا به آنها یاد می‌دهند تا در بزرگسالی تبدیل به افرادی مهربان و غم‌خوار شوند و خوبی‌های اسلام را با رفتار خود به نسل بعد نشان دهند.

تاریخ مانگا

مانگا -‌سبک ژاپنی رسانه‌ی رمان مصور یا کامیک بوک– قالب بسیار محبوب و قدرتمندی برای قصه‌گویی است. مانگا موجب شده است نفرت ناشی از وقایع جنگ جهانی دوم میان آمریکا و ژاپن اکنون به دوستی بدل شود. مدیران مانگای مسلمان نیز قصد دارند از قدرت مانگا برای خلق تصویر صحیح‌تر و مثبت از مسلمانان بهره ببرند. در طول سال‌ها مانگا مورد توجه و علاقه‌ی مخاطبین مختلف – از محصلان دبیرستان و دانشگاه گرفته تا والدین – بوده است. چند نمونه از انیمه‌های محبوب عبارتند از: ناروتو، پوکمون، ناپدید شده[۳].

8

این دو دانشجوی مسلمان معتقدند که در میان نسلی بزرگ شده‌اند که این رسانه در تصویر کردن جذابیت‌ها برایش بسیار محبوب و مؤثر عمل کرده و از این‌که هیچ یک از شخصیت‌های محبوب مانگا یا انیمه مسلمان نیستند دلسرد شده‌اند. به نظر آنها این نکته مهمی است که کودکان مسلمان بتوانند در سنین رشد با شخصیتی همذات‌پنداری کنند که آن را می‌ستایند. متأسفانه در رسانه‌های پرطرفدار موجود، شخصیت‌هایی که بتوان به کودکان مسلمان اختصاص داد دیده نمی‌شوند. به این دلیل تصمیم گرفته‌اند داستان‌های خودشان را خلق کنند که مسلمانان را مثبت نشان می‌دهد؛ افرادی مهربان که دوستان غیرمسلمان دارند، به دیگران کمک می‌کنند، و متناسب با جامعه‌ای که در آن قرار دارند هویتی شرقی یا غربی دارند.

هدف چیست؟

آنها چندین سال‌ روی ایده‌ی پروژه‌ی مانگای مسلمان کار کرده‌اند و اکنون آماده‌ی افزایش تولیدات مانگا هستند. سال پیش سه مانگای جدید را آغاز کرده‌اند و دو تای دیگر نیز در حال تکمیل هستند. روند کار شامل نوشتن داستان‌ها، ویرایش، تصویرسازی (illustrating) و آماده‌سازی برای انتشار است.

در مورد گردآوری قصه‌های شب، ابتدا قصه‌های موجود را جستجو می‌کنند یا می‌نویسند، در گام بعد روایت آنها را ضبط می‌کنند و معمولاً برای هر نقش صداپیشه‌اي دارند. در نهایت آنها را ویرایش و روی اپلیکیشن وقت قصه منتشر می‌کنند.

9

تولیدات آنها به صورت محتوای دیجیتال در وب‌سایت MuslimManga.org به رایگان منتشر می‌شود تا طرفداران از خواندن آنها لذت برده و استفاده کنند. آنها قصد دارند تا در صورت دریافت حمایت مالی، این محتواها را در پلت‌فرم‌های دیگری مانند کیندل، نوک، گوگل پلی، آی‌بوکز و… نیز منتشر کنند. هدف آنها گسترده کردن هر چه بیشتر جامعه‌ی مخاطبین است.

تبلیغات ‌آنها هنوز شروع نشده و تمام تولیدات محتوایی، مدیریت اپلیکیشن‌ها و فعالیت سایت از محل هزینه‌ی شخصی است و ادامه‌ی پروژه‌ها با وجود هزینه‌های جانبی برای این دو دانشجو دشوار است. عمده‌ هزینه‌های آنها هزینه‌ی هنرمند و اپلیکیشن است و تولید هر صفحه مانگا تقریباً ۲۵ دلار هزینه برمی‌دارد. آنها امیدوارند تا با کمک مخاطبین برنامه‌ریزی کنند که هر ماه فصل‌هایی از سامورایی آکیاما، هانا و عشقش، بنجامین سنسی و بسیاری مانگا‌های دیگر را منتشر کنند. همچنین تلاش می‌کنند اپلیکیشن قصه شب را بهبود بخشند.

جوایز

آنها در بخشی از سایت‌شان برای ترغیب خوانندگان به کمک بیشتر به این مجموعه عنوان کرده‌اند که : «هر دلار کمک شما باعث می‌شود در آینده تصویر مسلمانان را به صورت انسان‌هایی صلح‌طلب، آرام و مهربان منتشر کنیم. از داستان‌های معناداری که همه مردم از آن بیاموزند و سود ببرند، حمایت خواهیم کرد و شخصیت‌های مسلمانی را خلق می‌کنیم که برای کودکان‌مان تحسین‌برانگیز باشند. مهم‌تر از آن می‌توانیم صدای ۱٫۲ میلیارد مسلمان جهان باشیم که می‌گویند: «این واقعیت ماست نه آن تصویری که رسانه‌ از ما نشان می‌دهد». تصور می‌کنیم این دلیل شرافتمندانه‌ای است و هر پاداشی که ما برای حمایت‌تان در نظر بگیریم در مقایسه با اجری که از خدای خالق قدیر دریافت می‌کنید هیچ است. البته هنوز مایلیم به شما نشان دهیم کمک‌هایتان چقدر برای ما معنادار است، برای همین جوایز جالبی برایتان تدارک دیدیم! به خواست خدا حمایت شما را با بهترین توانایی‌مان در انجام مأموریتی که در نظر داریم صرف می‌کنیم!»

——————–

[۱] Muslim Manga: https://www.patreon.com/muslimmanga

[۲] Alternate history or alternative history

[۳] Spirited away

——————–

مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه پی‌نما ایران

۲– صفحه اینستاگرام خانه پی نمای ایران

38 thoughts on “مانگای مسلمان: شکل جدید رسانه‌ی اسلامی

 1. با عرض پوزش با وجود ارادتی که خدمت اهالی خانه پی نما دارم باید بگم اصلا ایده خوبی نیست. اگه کار خارجی هاست که به خودشون مربوطه ولی اگه می خواین پول و بودجه این مملکت رو خرج چنین چیزهایی کنید به نظرم به اندازه کافی حوزه هنری این کار رو می کنه. از نظر من کار بیهوده ایه. جای اسلام و … روی داستان های قهرمانان اساطیری ایرانی مانور بدین. من یکی به شخصه نه حاضرم هیچ کمیک اسلامی رو بخرم نه بخونم. کمیکی هم کار استاد ارجمندمون آقای پرویز حاصلی و آقای پرویز اقبالی هست که مربوط به حوادث عاشوراست و من به شخصه با وجودی که از دیدن تصاویرش و قدرت طراحی جناب حاصلی واقعا لذت می برم ولی به هیچ عنوان حاضر به خرید یا خوندنش نیستم. شما تلویزیون رو روشن کنید به اندازه کافی مباحث عاشورایی و اسلامی از صبح تا شب می بینید دیگه کمیک و مانگا رو بذارید برای اینکه بتونیم چند صباحی از زندگی روزانه فاصله بگیریم و وارد دنیای اساطیری و فانتزی داستان ها و قهرمانانشون بشیم و لذت ببریم. به عنوان کسی که ۱۵ ساله مانگا می خونه صادقانه نظر شخصیم رو گفتم دیگه هرجور دوستان صلاح می بینن.

 2. یه پیشنهاد دوستانه، این چرندیات مربوط به تبلیغ مانگای مسلمان رو از توی هدر و صفحه اول سایت بردارید جاش خبرای دیگه بذارید تا بیشتر از این حالمون به هم نخورده. حتی اسمشم نچسبه.

 3. با سلام
  به شما دوست عزیز باید بگم که مانگا مسلم از ایران هیچ هزینه ای نگرفته و نمی گیرید این کار جوانان مسلمان اروپا است که دل به دریا زده اند و جلوی این همه کمیک و تصویر های ضد اسلامی از اسلام یاد کرده اند

 4. مطلب جالبی بود که جوانانی خود جوش برای ایمان خود به اسلام کار میکنند اجرشان با خدای متعال به نظرم اگر کمکی از دستمان بر نمی آید حد اقل تخریب نکنیم و بگذاریم این عزیزان کار خودشان را بکنند در گمنامی و اتفاقا این روش اثرگذار تر از کارهای دولتی و وابسته به نهادهاست که افرادی نه برای رضای خدا بلکه برای پول کار می کنند

 5. کاش اسمشو عوض کنن. مانگا یعنی ناروتو، بلیچ، وان پیس،… اسم این چرندیاتی که فرد توش تبلیغ اسلام و شریعه کنه مطمئنا هر چی که هست مانگا نیست. اینا داعشو نابود کنن چهره مسلمانها خود به خود درست می شه احتیاجی به این اباطیل نیست دیگه.

  1. من خودم یه مدت خیلی پیگیر ناروتو بودم ولی با کمی فکر کردن فهمیدم که چه انیمه ی ناجوریه.هیچ وقت اسم از خدا توش نیاوردن.هوکاگه شهرشون یه زن قمارباز میشه که حیوان خونگی اش خوکه و کاکاشی سنسه رمان های +۱۸ می خونه و جیرایا هم یه فرد منحرفه که اتفاقا همون رمان ها رو می نویسه. تازه اینا شخصیت های مثبت داستان هستن .علایم شیطان پرستی زیادی هم توش به چشم می خوره.

  2. اگر دقت کنید خود ناروتو هم لایه های پنهانی داره که بدون اینکه بفهمید یک سری تفکرات رو بهتون القا می کنه.من خودم سری اول ناروتو رو توی فیلمو دیدم،یه سری چیزها توی انیمه دیدم که کلا ازش زده شدم.حتی در حمله به تایتان هم می شد ردی از یهودی ها رو دید.

  1. انیمیشن اسلامی واقعاً پیشرفت داره
   با اینکه تازه کاره
   شما سیاه نمایی نکنید خواهشاً
   من که خودم از منتقدین کارهای هنری هستم واقعاً انیمیشن های ایرانی اسلامی رو تحسین می کنم. و بچه ها هم خیلی دوستشون دارن
   اتفاقاً

 6. با دیدن برخی کامنت ها متوجه شدم چرا امور فرهنگی در ایران با مشکل مواجه می شن. افرادی که با این لحن و خشونت صحبت می کنند چطور میتونن مدعی فرهنگ و علاقه به پیشرفتش باشن؟

  به جای ایراد گرفتن به کار دیگران بهتره روی فرهنگ شخصی خودتون کار کنید. آدم متاسف میشه بهتره برین همون میم مودب پور بخونید فکر نکنم بیشتر از اون و بتونید درک کنید!

  1. منم کاملا موافقم با شما شما که عرضه ی پیشرفت ندارین و میگین خارجیا پیشرفت کنن ما هم که اینجا … باید کلا زیپه دهنشونو بکشن حداقل بزارن اونایی که می تونن مارو از این سیاه چالی که این افراد بی مصرفو بدبین انداختن دربیایم اگه هم دوست ندارین برین به بدبختیتون بگریین که واقعا تاسف برانگیزین

   1. من عاشق انیمه!
    عاشق مانگای ژاپنیم
    کلی هم ازشون خاطره دارم!
    اما سعی کردم هرگز ارزش های دینی و اسلامی خودم رو فراموش نکنم
    دوست دارم یه گرافیست بشم مانگا طراحی کنم و انیمه بسازم(میدونم کارش مثل ساخت مانگا اسون نست کلی هم عوامل میخواد ولی خوب باید از یه جایی هم شروع کرد)دوست دارم با کسانی که مثل من فکر میکنن هم صحبت بشم این ایمیل من
    emayagamiya@gmail.com

 7. بعضی کامنتارو که میخونی قشنگ دین زدگی رو میشه احساس کرد البته این افراد هم گناهی ندارن چون احتمالا هیچ وقت نخواستن روی خوش و درست دین رو ببینن و جامعه هم هر روز داره بدترش میکنه .

  به نظرم بودن چنین مانگاهایی برای خیلی از این افراد لازمه
  میتونن داستان های فانتزی یا با هر ژانر دیگه ای بسازن که دین اسلام واقعی رو هم به خوبی نشون بدن .

  این همه بدبینی باعث میشه زندگیتون خیلی سخت تر بشه .

 8. اتفاقا توی ژاپن خیلی مسلمونای زیادی هستن که زندگی میکنن چه اشکالی داره هم تبلیغ دین باشه و هم سبک دوست داشتنی اونها؟ شما اگه با اسلام دشمنی دارید لااقل بزارید بقیه فیض ببرند اتفاقا خیلی هم پرفروشه میتونید برید تحقیق کنید!

 9. کارتون بسیار زیبا هست اما یک اشکالاتی هم داره یه متعصفانه اینجا نمی تونم براتون شرح بدم
  اما به کارتون ادامه بدید منم تو این بحث مانگا دارم وارد میشم امثال ما توی این راه حرف های زیادی ممکنه بشنون ولی هیچ وقت به دل نمی گیریم?

 10. کار جالبیه…
  براشون آرزوی موفقیت دارم…
  از بقیه خواهش دارم اگه کار رو دوست نداشتین ازش استقبال نکنین…دیگه لازم نیست توهین کنین…?

 11. خیلی عالی واقعا مفتخرم که با کسانی آشنا شدم که توانسته اند برای ارمان های مقدس و نیازهای واقعی مردمان پاسخ درخور و شایسته داشته باشند و بتوانند هویت اسلامی ما را تاکید کنند.

 12. سلام وقتتون بخیر.
  چندین ساله که دارن با کلی پول خرج کردن اسلام و ایرانی ها رو بی هویت کنن. ارزشها رو عوض کنن.مثلا هزاران هزار دلار به مسیح علی‌نژاد میدن و حتی باهاش جلسه خصوصی می‌زارن تا فقط عفاف زن ایرانی رو بگیرن….
  خب این پولا واسه چیه…
  طبیعیه که وقتی شناختی نسبت به اعتقادات تون ندارین تحت تاثیر حرفای اینا قرار می‌گیرید.

 13. من که خیلی خوشحالم که
  بلاخره کارهای خوبی هم میشه…

  اینهمه علیه دین اسلام کار هنری میشه اما ما ساکتیم.

 14. به خاطر همین نظر های غیر اقتصادی و عقب مانده است که ایران اینقدر در جهان عقب مانده !
  درآمد سالیان مانگا و انیمه ۹ برابر درآمد ما از نفت هه . کی می خوان قبول کنید که کشور ثروتمند ما ، حتما نباید نفت بفروشه تا یه چیزی بشه . ما چی مون از عربستان و هند و … کم هست ؟
  مشکل کشور ما افرادی ان که مسلح اجتماعی نیستن مثل شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *