کلانتر بابل

کلانتر بابل

مجموعه‌ کمیک‌های جنگ عراق

1-

جنگ همیشه یکی از قوی‌ترین محرک‌های خلق آثار هنری در جهان بوده‌ است. تأثیر عمیقی که این پدیده‌ در جان بشریت گذاشته بستری را برای هنرمند فراهم کرده است تا با خیالی آسوده‌تر از نتیجه، آزادانه‌تر به انتخاب موضوع و کار روی جزئیات بپردازد. 

و البته که هنر، در تمام سطوحش، مدت‌هاست در خدمت سیاست نیز قرار گرفته است! این بار از دریچه‌ی هنر کمیک استریپ، یا همان پی‌نما به سراغ تام کینگ رفته‌ایم تا نظرات او را درباره‌ی کتابش که با نام کلانتر بابل منتشر شده است، بازخوانی کنیم.

از آنجایی که کینگ خود از مأموران سابق سازمان سیا در عراق بوده، انتظار می‌رود شاهد نگاه متفاوت و مستندتری از فضای کشور عراق در این کتاب باشیم. شخصیت آمریکایی-امنیتی و در عین حال هنرمند خالقش نیز توانسته ارزش این اثر را، فارغ از نقد و بررسی‌های فنی کار کمیک، بسیار بالا ببرد.

2

تام کینگ، مأمور سابق سازمان سیا در سال ۲۰۰۴ در عراق

منبع عکس: آرشیو عکس تام کینگ

اگر علاقه‌مند هستید که بدانید در روزهای آغازین جنگ عراق در خیابان‌های بغداد چه می‌گذشت، کتابی در این باره نوشته شده است که شاید بخواهید آن را بخوانید. این کتاب تنها شرح وقایع جنجال‌برانگیز و یا مرور استراتژیک آن‌ها نیست؛ بلکه به ماجرای رمزآلود یک قتل می‌پردازد و نویسنده‌ی آن یکی از جاسوسان سابق سازمان سیا است و اتفاقاً یک مجموعه‌‌ی کمیک جدید نیز هست. کلانتر بابل روزهای آشفته در مکانی پر از خشونت را به تصویر می‌کشد. تام کینگ، نویسنده‌ی کتاب، معتقد است که با خواندن این اثر می‌توان فهمید در ذهن فردی که در وسط ماجرا بوده چه گذشته و اکنون در مورد آن چه تصوری دارد.

طرفداران کتاب‌های کمیک احتمالاً نام کینگ و یا کارهای او را شنیده‌اند. او یکی از نویسندگان مجموعه‌ی گریسون از دی‌سی کمیکس و مجموعه‌ی بازگشت مردان امگا است. اخیراً نیز برای نویسندگی یکی از مجموعه‌های جدید بت‌من انتخاب شده بود. این پروژه در ادامه‌ی فعالیت‌های حرفه‌ای کینگ است. او پس از گذراندن هفت سال در سازمان سیا آنجا را ترک کرد تا بتواند به عنوان یک مأمور ضد تروریسم در مناطق جنگیِ داخل و اطراف عراق و افغانستان حضور یابد.

میچ گرادز تصویرسازی این مجموعه را برعهده داشته و شرکت دی‌سی ورتیگو آن را منتشر کرده است. به گفته‌‌ی خود کینگ این اثرش ورژن دیگری از کتاب کمیک مجموعه‌های اچ‌بی‌او[۱] است که مخصوص بزرگسالان بالای ۱۸ سال می‌باشد. این مجموعه برای ۶۵ تا ۷۵ قسمت برنامه‌ریزی شده است. فصل اول با قسمت ۱۲ به پایان می‌رسد، و پس از یک وقفه‌ی‌ کوتاه ادامه‌ی‌ داستان آغاز می‌شود. کسانی که به تازگی می‌خواهند این مجموعه را دنبال کنند می‌توانند در کتاب کمیک جدیدی به نام «کلانتر بابل: بنگ. بنگ. بنگ» شش قسمت نخستِ فصل اول را یک‌جا بخوانند.

3

کینگ برای این مجموعه از تجربیات شغلی‌اش در عراق و در اوائل سال ۲۰۰۴ الهام گرفته است. یعنی درست همان زمانی که حمله برای برکنار کردن صدام حسین و جستجوی سلاح‌های کشتار جمعی به اشغال آن کشور و شکار عناصر جدید تروریستی تبدیل ‌شد.

تام کینگ: «من خواستم داستانی بنویسم که در مورد عراق باشد و نه سیاست آن. من به دنبال سلاح‌های کشتار جمعی و تمام آن مزخرفات سیاسی نیستم.»

در عوض، در این مجموعه به شخصیت‌های خوب و بدی که در اکثر کمیک‌ها وجود دارد توجهی نشده است تا به دنیای متفاوت‌تری پرداخته شود که کینگ امیدوار است برای کسانی که در آنجا خدمت کرده‌اند درست و واقعی به نظر برسد. «دنیا از این که می‌بینیم بسیار پیچیده‌تر است. افرادی که در آنجا می‌شناختم، صرف نظر از گرایشات سیاسی خود، سعی می‌کردند که کار درست را انجام بدهند، اما این کارِ آن‌ها تبعات ناخوشایند زیادی داشت.» او در مورد فعالیت‌های خود در آن زمان چیز زیادی برای گفتن ندارد، اما شغل خود را این‌گونه توصیف می‌کند: «یافتن افرادی که از طریق صحبت با آن‌ها بتوانید فرد مورد نظر خود را پیدا کرده و ترسیم کنید.»

اما کلانتر بابل یک فیلم اکشن جاسوسی نیست. در واقع، کینگ با اشاره به قوانین سازمان سیا برای جاسوسان سابق، در مورد بازگو کردن داستان‌های واقعی و حتی ساختگی می‌گوید: «من نمی‌توانستم یک داستان جاسوسی بنویسم زیرا آن‌ها اجازه این کار را به من نمی‌دادند.» در نتیجه، او داستانش را به راز یک قتل اختصاص داده است. شاهد داستان یک پلیس آمریکایی است که وارد یکی از شرکت‌های نظامی خصوصی[۲] شده است. این فرد در عراق به آموزش نیروهای جدید پلیس عراق مشغول است، اما یکی از کارکنانش به قتل می‌رسد. با وجود اوضاع نابسامان آن کشور، این پلیس تنها شخص در منطقه سبز بغداد[۳] است که به یافتن قاتل و کشف انگیزه‌ی قتل علاقه‌مند می‌شود.

4

کینگ اذعان می‌دارد: «ماجرای عراق در ابتدا ساده به نظر می‌رسید. صدام شخص منفوری است. پس ما او را برکنار می‌کنیم، و پیروز می‌شویم (که دقیقاً اینطور نشد!). پس من خواستم که راز قتل این‌طور آغاز شود، با کسانی که سعی می‌کنند یک مسئله‌ی کوچک را حل کنند اما کم‌کم اوضاع از کنترلشان خارج می‌شود. داستان این جنایت هم استعاره‌ و تمثیلی است از زمان‌هایی در جنگ که فکر می‌کنیم تمام امور تحت نظارت هستند و خوب پیش می‌روند، اما ناگهان همه چیز از کنترل خارج می‌شود.»

کینگ بر این باور است که سربازان قدیمی عراق کلیات مجموعه را تصدیق خواهند کرد. «من امیدوارم که این مجموعه برای سربازان فقط مثل یک فیلم هالیوودی نباشد، بلکه با خواندن آن مکان‌هایی را که قبلاً در آن بوده‌اند به خاطر بیاورند و واقعی بودن آن را لمس کنند.» در واقع، به غیر از یک مورد، تمام لوکیشن‌های تصویرسازی شده در این مجموعه مربوط به مکان‌هایی است که خود کینگ قبلاً در آنجا حضور داشته است. از آنجایی‌که خود کینگ از کارکنان سازمان سیا بوده، هر قسمت از مجموعه باید توسط این سازمان بررسی و تأیید شود تا هیچ اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ای افشا نگردد.

کینگ با خنده می‌گوید: «هر بار می‌ترسم که دستگیر شوم. نظامی‌ها بیشتر از هر فرد دیگری می‌دانند که بخش اعظم جنگ، حفظ بروکراسی جنگ است. قطعاً سلاح‌ها هم مهم‌اند، ولی نه به اندازه‌ی بروکراسی! البته روند اداری بررسی این کتاب خوب پیش رفت.» با این حال او مرموزانه می‌گوید: «اما حکایت‌های زیادی دارد همین خوب پیش رفتن! که ای کاش می‌توانستم آن‌ها را بازگو کنم، اما نمی‌توانم.» او دوباره با خنده می‌گوید: «خوب ما هرگز نمی‌خواهیم که دشمن از تشریفات اداری ما سر در بیاورد.»

کینگ حتی مطمئن نیست که چه کسی کار بازبینی را انجام می‌دهد. «احساس می‌کنم هر چه بیشتر بپرسم، در دردسر بیشتری می‌افتم. پس وقتی آن‌ها تأیید می‌کنند، من هم فقط به کارم ادامه می‌دهم.» با این وجود او برای هیچ کدام از کارهایش با مخالفت مواجه نشده است. «من درباره اسراری که موظف به حفظشان بودم کاملاً احساس مسئولیت می‌کنم و معتقدم که امروز صیانت از جان اشخاصی در گرو حفظ آن اسرار است. پس در مورد آن‌ها چیزی نمی‌نویسم؛ چیزهایی مثل منابع و روش‌ها و اشخاص واقعی.» یک سخنگوی سازمان سیا نیز از اظهار نظر در مورد این‌که آیا کلانتر بابل اولین کتاب کمیکی است که نیازمند بازبینی امنیتی توسط سازمان است یا خیر خودداری کرد.

5

حتی با گذشت بیش از یک دهه، کینگ اقرار می‌کند که عراق هنوز هم برای او یک معما است: «فکر نمی‌کنم که به خوبی عراق را درک کرده باشم. من آن‌قدر دانش و آگاهی ندارم تا بتوانم با قطعیت در مورد آن اظهارنظر کنم. به همین خاطر است که این داستان را می‌نویسم. شاید من و مخاطبان بتوانیم با هم و از طریق یک داستان به این مسئله بپردازیم. من نمی‌خواهم کتابم پیامی داشته باشد، می‌توانید با خواندن این کتاب به فلسفه‌ی من در مورد عراق پی ببرید. من می‌خواهم خوانندگان داستان را بخوانند و خودشان از آن نتیجه‌گیری کنند.»

——————-

[۱]  Home Box Office یا همان HBO یکی از بزرگترین پخش‌کننده‌های شبکه‌های تلویزیونی کابلی در آمریکا است که زیرمجموعه‌ی شرکت برادران وارنر وابسته به باکس آفیس خانگی است.

[۲]  military contractor  نیروهای مسلحی که از کنترل دولت خارج بوده و تحت مدیریت و یا در اختیار شرکت‌های خصوصی هستند. در بعضی از کشورها بخشی از پلیس و نیروهای مسلح ماهیت خصوصی و غیر دولتی داشته یا در حال واگذاری به شرکت‌های خصوصی می‌باشند.

[۳]  منطقه‌ی سبز بغداد (Baghdad’s Green Zone) یا منطقه بین‌المللی بغداد (International Zone of Baghdad) محدوده‌ای به وسعت ۱۰ کیلومترمربع است در محله‌ی کرخ واقع در مرکز شهر بغداد که مراکز دولتی و ادارات مهم حکومت ائتلاف موقت عراق، سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس و نیروهای چندملیتی باقی‌مانده در خاک عراق در آنجا مستقرند. دورتادور این منطقه‌ دیوارهای بتنی بلند کشیده شده و خودروهای زرهی با دقت از آن مراقبت می‌کنند. در مقابل، منطقه‌ی قرمز (Red Zone) به دیگر بخش‌ها و نقاط بغداد خارج از حصار پیرامونی منطقهٔ سبز اطلاق می‌شود که به تدریج برای تمامی مناطق ناامن خارج از پست‌های نظامی به کار برده شد.

——————-

مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه پی‌نما ایران

۲– صفحه اینستاگرام خانه پی نمای ایران

One thought on “کلانتر بابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *