معرفی کاراکتر ثور

ثور اُدينسون[۱]

مشخصات ثور

مشخصات قدرتي

هوش                  ۶۹٪

قدرت                  ۱۰۰٪3

سرعت                ۸۳٪

تداوم                   ۱۰۰٪

توان                    ۱۰۰٪

مبارزه                  ۱۰۰٪

زندگي‌نامه

نام كامل              ثور اُودينسون

نام مستعار           دونالد بليك،‌ سیگورد يارلسون، جيك اولسن، دونار بزرگ

نام مخفف            –

محل تولد             آسگارد[۲]

اولين حضور          سفر به قلب معما[۳]، شماره‌ي ۸۳ (منتشر شده در ماه آگوست سال ۱۹۶۲ ميلادي)

ناشر                  مارول كميكز[۴]

صف‌بندي             خوب

مشخصات ظاهري

جنسيت              مرد

نژاد                    آسگاردي

قد                     شش فوت و شش اينچ معادل ۱۹۸ سانتي‌متر

وزن                   ۶۴۰ پوند معادل حدود ۲۸۸ كيلو‌گرم

رنگ چشم          آبي

رنگ مو              بور

مشخصات شغلي

شغل                پادشاه آسگارد، قبلاً تكنيسين يي ام اس[۵]، پزشك

محل اقامت        شهر نيويورك در ايالت نيويورك

ارتباطات

انتساب به گروه‌ها انتقام‌جويان[۶]

بستگان            اُدين[۷] (پدر)، گايا[۸] (مادر)، فريگا (مادر خوانده)، لوكي (برادر خوانده)، ويدار (نابرادري)، بوري (پدر پدربزرگ پدري)، بولت‌هورن (پدر پدربزرگ مادري)، بر (پدربزرگ)، بستلا (مادربزرگ)، ويلي (عمو)، وه (عمو)،‌ سايگين (خواهر زن سابق)، هلا (به قول برخي، دختر برادر)، يورمون‌گاند (به قول برخي، پسر برادر)، فرنيس ولف (به قول برخي، پسر برادر)

سرگذشت

5ثور – كه فرزند خدايان منطقه‌ي اسكانديناوي است – ماجراجويي‌هاي بسياري در گذشته‌ي زمين داشت. در حدود سال ۱۰۰۰ ميلادي، او با هركول[۹] و جنگ‌جويان يونانيِ قادر به سفر در زمان، ورنائه‌ي[۱۰] خون‌آشام، مردوك[۱۱] خداي آنوناكي[۱۲]، گريلاك[۱۳] – غول بزرگ – و موش‌هاي بزرگِ يك پاسگاه مرزي آتلانتيك[۱۴] روبرو شده، فرزندان يكي از مردان كشته‌شده به دست موش‌ها را ملاقات كرده و با درومدان[۱۵] مبارزه نمود. علاوه بر اين، ثور به عنوان انسان‌هايي با نام‌هاي سیگورد[۱۶] و زيگفريد[۱۷] زندگي كرده و فافنير[۱۸] اژدها را به قتل رساند. (مردي به نام جيمز آليسون[۱۹] به اشتباه باور داشت كه اين داستان تنها بازتابي از «خاطرات نژادي» مربوط به نبرد يكي از تجلي‌هاي[۲۰] قبلي‌اش با يك هيولاي شبيه كِرم در حدود ۸۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح بوده است.)

ثور در سال‌هاي قرن نوزدهم ميلادي، براي رفع تهديد لوكي[۲۱] به غرب آمريكا سفر كرده و در آنجا با پلنگ سياه[۲۲] كه در زمان آواره شده بود،‌ روبرو گشت. هيتلر، فرمان‌رواي مستبدي كه خود را به دين ابراهيمي منتسب مي‌كرد، در سال ۱۹۴۲ ميلادي ثور را فريفت تا براي كشتن استالين تلاش كند؛ اما ثور با كمك دكتر سرنوشت[۲۳] كه در زمان سفر كرده بود، به حقيقت پي برد. پس از اين ماجرا و در همان دهه‌ي ۱۹۴۰ ميلادي، ثور به ونوس[۲۴] در مبارزه بر ضد مرگ خزنده[۲۵]، سرگرد جان دارك[۲۶] و سلطان كاسوروبيا[۲۷] كمك نمود. ثور در دهه‌ي ۱۹۶۰ ميلادي به آزادي ونوس از دست رومر[۲۸] كمك كرد. او در زماني بين ۲۵ تا ۲۰ سال پيش هم با يك هيولاي مارپيچ پرنده مبارزه نمود. متأسفانه يك زن به خاطر ريزش آوار ناشي از مبارزه‌ي اين دو بر روي سرش، جان خود را از دست داد.

ثور بعدها به خاطر نقض آتش‌بس با دشمن ديرينه‌ي خانواده‌اش – يعني غول‌هاي فراست[۲۹] – تقريباً يك جنگ به راه انداخت. پدرش اُدين براي آموزش نحوه‌ي رفتار كردن به عنوان يك موجود ضعيف و ميرا به ثور، اين خداي جوان صاعقه را بدون حافظه‌اش به زمين تبعيد نمود. دونالد بليك[۳۰] [بدل اول ثور در زمين – م] پس از سپري كردن يك دهه به عنوان يك پزشك زميني، به نروژ و محل درگيري بعدي با نژادي از بيگانه‌هاي جنگ‌طلب كشانده شد. بليك در حين مخفي شدن در يك غار، يك عصاي چوبي مرموز يافت؛ كه بعداً معلوم شد چكش مسحوركننده‌ي ميول‌نير[۳۱] است. اين سلاح، شكل او را دوباره به همان ثور بزرگ تبديل نمود. او مهاجمين بيگانه را پس زده و در بين گروه انتقام‌جويان جايگاه خود را به دست آورد.

ثور بعد از كنار رفتن شخصيت بليك، مجبور شد هويت انساني يك تكنسين واحد اورژانس بيمارستان با نام جيك اولسن[۳۲] را براي خود اختيار نمايد. ثور براي هميشه بين خانه‌ي الهي خود – در تالارهاي خالي آسگارد – و سرزمين‌هاي فلاكت‌زده‌ي خانه‌ي متبوع جديدش، يعني زمين، در كشاكش است. پس از وقايع رخ داده در انتقام‌جويان: جدا شده[۳۳]، ثور كه بعد از مرگ پدرش اُدين وارث تاج و تخت او شده بود، شاهد غرق شدن تمام آسگارد در راگناروك[۳۴] [نبرد نهايي بين خدايان و نيروهاي شيطان در فرهنگ اسكانديناوي – م] شد. ثور احتمالاً مرده است؛ اما با اين حال او قطعاً باز خواهد گشت.

قدرت‌هاي ثور

1به عنوان فرزند اُدين و گايا، قدرت، استقامت و مقاومت ثور در برابر جراحت، نسبت به اكثريت بزرگي از نژاد فراانساني او بيشتر است. او – علي‌رغم اين كه كاملاً در برابر پيري ايمن نيست – عمري بسيار طولاني داشته، نسبت به بيماري‌هاي معمول ايمني داشته و در برابر جراحت نيز بسيار مقاوم است. گوشت و استخوان‌هاي او چندين بار چگال‌تر از بدن انسان‌ها هستند.

ثور به عنوان خداي آسگارد، نيروي اُدين[۳۵] را در اختيار دارد؛ كه به او امكان دسترسي به منابع تقريباً نامحدودِ اين جهاني و افسانه‌اي داده و قابليت‌هاي او را بهبود مي‌بخشد. او قادر بود تا با استفاده از توان جادويي عظيم نيروي اُدين، با ميول‌نير حتي در سپر كاپيتان آمريكا[۳۶] هم تورفتگي‌اي ايجاد نمايد.

تجهيزات

ثور ديگر به تجهيزاتي نياز ندارد. اما او در گذشته يك كمربند قدرت، دست‌كش‌هايي براي نگه داشتن ميول‌نير و زرهي خاص – كه در زمان شكننده‌شدن استخوان‌هايش به علت نفرين بر تن مي‌كرد – را به كار برده است.

سلاح‌ها

10ميول‌نير، چكش جنگي ثور است. او ميول‌نير – كه چكشي قالب‌گيري شده از فلز اورو[۳۷] است – را با مهارت به كار مي‌برد. ميول‌نير غير قابل شكستن بوده و به ثور قابليت فرمان‌روايي بر توان طوفان‌هاي باران‌زا و ايجاد باران، صاعقه و رعد و برق را مي‌دهد. ثور قادر به تبديل خشم طوفان به ضربه‌هاي نابودكننده‌ي انرژي است؛ كه حتي قادرند آدامانتيوم [نوعي آلايه‌ي فلزي فرضي با مقاومت بسيار بالا – م] ثانويه[۳۸] را نيز نابود سازند. او همچنين از طريق ميول‌نير قادر به هدايت انرژي‌هاي خدايي خود و تبديل آنها به انفجارهايي چنان قدرت‌مند است كه قادرند حتي موجودات ناميرا را هم بكشند. ميول‌نير قادر به جذب ساير انرژي‌ها در خود است كه ثور مي‌تواند بعداً آنها را آزاد نمايد.

ميول‌نير همانند يك موجود زنده از دسثورات ثور تبعيت مي‌كند. اگر ارائه‌ي ثور به اندازه‌ي كافي قوي باشد، بنا بر خواست او چكش مي‌تواند تقريباً از هر سدي براي رسيدن به او عبور نمايد. ثور قادر است تا با بهره‌گيري از كنترل خود بر مسير پرواز ميول‌نير، از چكش براي پرواز كردن استفاده كرده و به سرعت‌هاي فرار[۳۹] [سرعتي كه براي فرار از جاذبه‌ي زمين و ورود به فضا به آن نياز است – م] برسد. علاوه بر اين، ميول‌نير قادر است ثور را به صورت‌هاي ميراي بدلش تبديل نمايد. در زماني كه ثور به صورت يك انسان در آمده، چكش در اغلب اوقات به يك عصاي چوبي كهنه تبديل مي‌شود. در زماني كه ثور در حال به كار بردن صورت ميراي خود است، جدا شدن از ميول‌نير به مدت بيش از شصت ثانيه باعث بازگشتن ثور به قالب موجود ميراي خود خواهد شد [به اين مفهوم كه ديگر قابليت بازگشتن به قالب ناميرا را نخواهد داشت – م].

ثور مي‌تواند با چرخاندن ميول‌نير در يك دايره، دروازه‌هايي به ابعاد ديگر بگشايد. در گذشته او قادر بود تا در زمان نيز سفر نمايد؛ اما ايمورتوس[۴۰] اين توان را از او سلب نمود. جادوي شكل گرفته در اطراف ميول‌نير، استفاده از آن توسط هر كسي به جز آنها كه شايسته تشخيص داده شده‌اند را ناممكن مي‌سازد. گروه شايسته‌ها تا كنون شامل ثور، اُدين، تيواز[۴۱]، نورول سرخ[۴۲]،‌ بتا ری بیل[۴۳]،‌ سوپرمن (در مجموعه‌ي ج ال اي / انتقام‌جويان[۴۴])، زن شگفت‌انگيز[۴۵] و كاپيتان آمريكا بوده است. به جز افراد اين ليست، هيچ‌كس ديگري قادر به بلند كردن ميول‌نير از زمين و يا بيرون كشيدن آن از چنگ ثور نيست.

فيلم‌هاي ثور

انتقام‌جويان ۴[۴۶] (سال ۲۰۱۹ ميلادي)

كريس همس‌ورث[۴۷] در نقش ثور بازي مي‌كند.

وضعيت: برنامه‌ريزي شده

داستان فيلم معلوم نيست.

انتقام‌جويان: جنگ بي‌نهايت[۴۸] (سال ۲۰۱۸)

كريس همس‌ورث در نقش ثور بازي مي‌كند.

وضعيت: برنامه‌ريزي شده

داستان فيلم معلوم نيست.

ثور: راگناروك[۴۹] (سال ۲۰۱۷)

كريس همس‌ورث در نقش ثور بازي مي‌كند.

وضعيت: در حال توليد

بعد از تهديد آسگارد توسط راگناروك، نبرد آخرالزمان در فرهنگ اسكانديناوي، ثور بايد به مقابله با خدايان برخيزد.

انتقام‌جويان: دوران آلترون[۵۰] (سال ۲۰۱۵)

كريس همس‌ورث در نقش ثور بازي مي‌كند.

هم زمان با تلاش توني استارك[۵۱] براي راه‌اندازي سريع يك برنامه‌ي مسكوت مانده‌ي حفظ صلح، وقايع به شكل بدي پيش رفته و بزرگ‌ترين قهرمانان زمين به آزموني نهايي كه سرنوشت كره‌ي زمين را تعيين مي‌كند، كشانده مي‌شوند. با ظهور آلترون[۵۲] تبه‌كار، وظيفه‌ي متوقف كردن اجراي برنامه‌هاي وحشتناك او نيز به عهده‌ي انتقام‌جويان مي‌افتد. اتحادهاي نه چندان ساده و اعمال غيرمنتظره، خيلي زود مسير را براي يك ماجراجويي بزرگ حماسي و يگانه هموار مي‌سازند.

4

ثور: دنياي تيره[۵۳] (سال ۲۰۱۳)

كريس همس‌ورث در نقش ثور بازي مي‌كند.

ثور براي بازگرداندن نظم به كهكشان‌ها مي‌جنگد؛ اما يك نژاد قديمي به رهبري مالكيث[۵۴] كينه‌توز براي فرو بردن جهان به روزهاي تاريكي خود بازمي‌گردند. ثور رو در روي دشمني كه حتي اُدين و آسگارد هم ياراي مقابله با او را ندارند، قرار گرفته و بايد در جستجوي خطرناك‌ترين و شخصي‌ترين سفرش به راه بيافتد. در طی این سفر مجدداً به جين فوستر ملحق شده و مجبور می‌شود براي نجات جهان همه چیز را قربانی کند.

انتقام‌جويان[۵۵] (سال ۲۰۱۲)

كريس همس‌ورث در نقش ثور بازي مي‌كند.

نيك فري[۵۶] رييس آژانس بين‌المللي حفظ صلح – كه با نام اس اچ آي اي ال دي[۵۷] شناخته مي‌شود – با يك دشمن غيرمنتظره که امنيت و آسايش جهاني را تهديد می‌کند، مواجه می‌شود. او براي بازگرداندن جهان از آستانه‌ي يك فاجعه نياز به يك گروه دارد. با جستجو در تمام جهان،‌ تلاش جسورانه‌اي براي به خدمت گرفتن نيروها آغاز مي‌شود!

ثور[۵۸] (سال ۲۰۱۱)

كريس همس‌ورث در نقش ثور بازي مي‌كند.

ثور بزرگ – يك خداي جنگ‌جوي قدرت‌مند اما گستاخ – بر خلاف خواست پدرش اُدين، بي‌پروا شعله‌هاي جنگي قديمي را دوباره بر مي‌افروزد. او به عنوان تنبيه به زمين تبعيد شده و مجبور مي‌شود تا بين انسان‌ها زندگي نمايد. پس از اینکه ثور به زمين می‌آید، خطرناك‌ترين تبه‌كار آسگارد، اهريمني‌ترين نيروهاي آن دنیا را براي حمله به زمين گسيل مي‌كند و در این ماجرا است که ثور می‌آموزد چگونه به يك قهرمان واقعي تبدیل شود.

مبارزه‌هاي مهم با ثور

تعداد ۹۱۷ مبارزه با ثور ثبت شده است. آنچه در ادامه می‌آید مهم‌ترين موارد از ميان اين مبارزه‌ها است:

  • 2ثور در برابر سوپرمن
  • ثور در برابر زن شگفت‌انگيز
  • ثور در برابر هالك[۵۹]
  • ثور در برابر مارشن من‌هانتر [۶۰]
  • ثور در برابر كاپيتان مارول[۶۱]
  • ثور در برابر مرد آهني[۶۲]
  • ثور در برابر مرد خفاشي[۶۳]
  • ثور در برابر گوكو[۶۴]
  • ثور در برابر فلش ۲[۶۵]
  • ثور در برابر ابردختر[۶۶]

 

تصاویر

12 7 8

 

——————–

[۱] Thor Odinson

[۲] Asgard

[۳] Journey Into Mystery

[۴] Marvel Comics

[۵] EMS

[۶] Avengers

[۷] Odin

[۸] Gaea

[۹] Hercules

[۱۰] Vernae

[۱۱] Marduk

[۱۲] Annunaki

[۱۳] Grylak

[۱۴] Atlantean outpost

[۱۵] Dromedan

[۱۶] Sigurd

[۱۷] Siegfried

[۱۸] Fafnir

[۱۹] James Allison

[۲۰] Incarnation

[۲۱] Loki

[۲۲] Black Panther

[۲۳] Doctor Doom

[۲۴] Venus

[۲۵] Creeping Death

[۲۶] John Dark

[۲۷] Cassorobia

[۲۸] Rumor

[۲۹] The Frost Giants

[۳۰] Donald Blake

[۳۱] Mjolnir

[۳۲] Jake Olsen

[۳۳] Avengers: Disassembled

[۳۴] Ragnarok

[۳۵] Odinforce

[۳۶] Captain America

[۳۷] Uru

[۳۸] Secondary Adamantium

[۳۹] Escape velocity

[۴۰] Immortus

[۴۱] Tiwaz

[۴۲] Red Norvell

[۴۳] Beta Ray Bill

[۴۴] JLA/Avenger series

[۴۵] Wonder Woman

[۴۶] Avengers 4

[۴۷] Chirs Hemsworth

[۴۸] Avengers: Infinity War

[۴۹] Thor: Ragnarok

[۵۰] Avengers: Age of Ultron

[۵۱] Tony Stark

[۵۲] Ultron

[۵۳] Thor: The Dark World

[۵۴] Malekith

[۵۵] The Avengers

[۵۶] Nick Fury

[۵۷] S.H.I.E.L.D.

[۵۸] Thor

[۵۹] Hulk

[۶۰] Martian Manhunter

[۶۱] Captain Marvel

[۶۲] Iron Man

[۶۳] Batman

[۶۴] Goku

[۶۵] Flash II

[۶۶] Supergirl

——————–

مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه پی‌نما ایران

۲– صفحه اینستاگرام خانه پی نمای ایران

2 thoughts on “معرفی کاراکتر ثور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *