گوگی و نگار – بخش دوم

بخش دوم آشنایی با نگار نظر و گوگی، شخصیت طراحی شده توسط این کارتونیست پاکستانی، که معتقد است کارهایش به این دلیل در روزنامه‌های محلی چاپ نمی‌شوند که پرداختن به مسائل فرهنگی و معضلات اجتماعی به ویژه با موضوع زنان، به اندازه‌ی موضوعات سیاسی طالب ندارد:

1-

گوگي، شخصيت كارتوني اصلي نظر، در روزنامه‌هاي سرتاسر جهان يك کاراکتر محبوب پی‌نما ‌است. گوگی نمادی از زنان تحصیل‌کرده، روشنفکر و مترقی پاکستان است. يك زن مسلمان و مدرن با موي كوتاه،‌ مژه‌هاي بلند و لباس خال‌دار. زماني كه در يك مصاحبه از نگار نظر در مورد تشريح ظاهر گوگي سؤال شد،‌ وی اين‌طور پاسخ داد: «به قول يك دانشجوي دانشگاه كه پايان‌نامه‌اش را با تمرکز بر كارهاي من انجام داده، گوگي سمبل زنانگي در پاكستان است، با تمام ماجراجويي‌ها و شانه خالي‌كردن‌هايشان در برابر سختي‌های زندگي روزمره.» نشريه‌ي دنور پست[۱] گوگي را با این عبارات معرفی کرده است: «کمی شبيه بلوندي[۲] [يك شخصيت در فيلم‌هاي سينمايي – م]،‌ قدري شبيه اپرا[۳] [اشاره به اپرا، مجري مشهور آمريكايي – م]، و البته با اين تفاوت كه او يك مسلمان معتقد است.»

هر داستان ساده ولی با پایه و اصول، برای این کارتونیست پاکستانی منبعی الهام‌بخش است. او مي‌گويد: «جی. كي. رولينگ[۴] به من الهام مي‌بخشد! مثلاً ماجراهاي يك كودك چلمنگ[۵]اش خیلی درخشان است.»

«من عاشق داستاني هستم كه در عین تأثيرگزاری به نوعی با شما ارتباط برقرار کند.» (نقل از حساب كاربري نگار نظر در توئيتر)

2

او تلاش كرده تا اين ديدگاه را در پي‌نماهايش نيز پیاده کند و به این شکل گروه‌هاي آسيب‌پذيري مانند قربانيان زلزله، پناه‌جويان، قربانيان تروريسم، زنان و كودكان را نیز مورد نوع خاصی از حمایت قرار دهد. نظر با استفاده از بودجه‌ي تحقيقاتي شبكه‌ي دانش‌آموختگان پاكستان-ايالات متحده[۶] در سال ۲۰۱۵، آهنگ مخصوصي را براي بازماندگان حمله‌ي وحشتاك به مدرسه‌ي عمومي ارتش ساخت. او بر این باور است: «من تلاش مي‌كنم تا از طريق كارهايم لبخند و اميد را پراكنده سازم.» در سال ۲۰۱۶،‌ شبکه‌ی فارغ‌التحصیلان پاکستانیِ ایالات متحده امریکا[۷] با اهداي جايزه‌ي دانش‌آموخته‌ي شاخص[۸] به نظر، از تلاش‌هاي وی قدرداني کرد.

3

نظر در سال ۲۰۰۹ پنج «پي‌نماي آگاهي‌بخش[۹]» را تكميل نمود. تا كنون آثار كارتوني او در سه مجموعه به صورت كتاب گردآوري شده و در كنار آن چندين تقويم، بروشور، سررسيد و پوستر هم با طراحی او منتشر شده ‌است. در سال ۲۰۰۴ و در يك همكاري با سازمان‌هاي غيردولتي (NGO) با هدف انتقال پيام‌هاي اجتماعي، دوازده اتوبوس ناوگان حمل‌ونقل عمومي با تصاوير كارتوني گوگي نقاشي شدند. او براي كودكان چندين كتاب در زمينه‌هاي سلامتي و بهداشت،‌ محيط زيست، مديريت بحران، كمك‌هاي اوليه و ايمني تهيه كرده، كه همگي آنها توسط دولت پاكستان منتشر و توزيع شده‌اند.

اکنون نگار نظر مدير ارشد اجرايي استوديوی گوگي[۱۰] است. مجموعه‌ استوديوهاي گوگي بر روي طرح‌هایی كار مي‌كنند كه فعالانه به مشكلات اجتماعي مي‌پردازند و ديدگاه‌هاي بصري خلاقانه‌اي به پروژه‌هاي مختلف مي‌بخشد. استوديوی گوگي در دهه‌ي هفتاد ميلادي توسط خود این هنرمند پايه‌گذاری شد و با فعالیت محدود آغاز به كار كرد. تيم این مجموعه متشكل از زنان و جوانان حرفه‌اي‌ و خلاقي است كه هر کدامشان عضوی از اتاق فكر و ايده‌پردازي، تحقيق و يا تيم خلق آثار هنري هستند.

4

در این استودیو پی‌نماهايي نیز براي انتشار در رسانه‌ها توليد مي‌شود. اين آثار، اولين پی‌نما‌هاي تاريخ هستند كه با صحنه‌آرايي پاكستاني ساخته ‌‌شده‌اند؛ داستان‌های مصوری که فرهنگ پاكستان و مشكلات آن را با شوخ‌طبعي به نمايش مي‌گذارند. پس از گذشت ده‌ها سال از انتشار تصاوير كارتوني با محوریت شخصيت گوگي،‌ هنوز اين پي‌نما در بين زنان محبوبيت خاصی دارد. امروزه گوگی یک کاراکتر آشنا برای همه است. مردم با اين شخصيت مؤنث ارتباط برقرار مي‌كنند و خیلی راحت پذيراي پيام مورد حمايت گوگي می‌شوند. اين موضوع دست‌آویز خوبی است براي راه‌اندازي بسیاری از كمپين‌هاي حمايت اجتماعي.

استوديوی گوگي بسياري از پروژه‌هاي سفارشي مربوط به حقوق بشر را با موفقيت به انجام رسانده ‌است. اين استوديو بسترهای كاملاً متنوعی را براي حمايت از موضوعات مختلف محک می‌زند. مثلاً براي يك پروژه از فضاي خارجي و داخلي اتوبوس‌هاي حمل و نقل عمومي استفاده شد. استوديوی گوگي با استفاده از محيط‌هاي متفاوت،‌ كمپين‌هاي مختلف راه انداخته است تا آگاهي عمومي در مورد حقوق كودكان،‌ مسائل زيست‌محيطي و سوء استفاده‌هاي جنسي را ارتقا بخشد.

5

نظر كه در حال حاضر در اسلام‌آباد زندگي مي‌كند، مي‌گويد: «كار من از روزنامه شروع شد و با مونتاژ روي اتوبوس‌هاي حمل‌ و نقل عمومي و بيمارستان‌ها، به سطح جامعه رسيد. من چندین كتاب‌ و پي‌نما منتشر كردم‌ و اكنون مباحث مربوط به این حوزه را تدريس مي‌كنم.»

نگار نظر يكي از اعضاي مؤسس دفتر مركزي اتحاديه‌ي جوانان آسيايي براي انيماتورها و كارتونيست‌ها[۱۱] در گويي‌يانگ[۱۲] چين است. او در بسیاری از مسابقات ملي و بين‌المللي هنري و كارتوني، مانند APPACA13، آيدين دوگان وكفي[۱۴] (در تركيه)، كنفرانس كارتون هيمال[۱۵] (در نپال)، كنگره‌ي كارتونيست‌ها[۱۶] (در مالزي و سنگاپور) و كنگره‌ي اوكس‌فام[۱۷] در مورد مشكلات زنان (در سري‌لانكا)، به عنوان سخنران رسمي و عضو هيئت داوران شركت نموده ‌است. برگزاری كارگاه‌ها و برنامه‌هاي ترويجي براي دانش‌آموزان مستعد ولی محروم در پاکستان از عمده فعالیت‌های خانم نظر است.

6

NHK، بزرگ‌ترين شبكه‌ي تلويزيوني ژاپن، مستندي ۲۸ دقيقه‌اي در مورد او ساخت كه در نوزدهم و بيستم ماه فوريه‌ي ۲۰۱۵ به نمايش درآمد. اخيراً در مراسمی با حضور رئيس‌جمهور پاكستان از جدیدترین كتاب او درباره‌ی فساد رونمايي شد.

نظر اميدوار است در آينده‌ی نزدیک صدای کارتونیست‌های پاکستانی هم به وضوح به گوش برسد. پيام او براي همه اين است: «طراحی كارتون‌ ابزار يكتايي براي پيش‌برد تغييرات و ايجاد آگاهي است.»

برگزاری كارگاهی در وي‌كرييت[۱۸] پاكستان با موضوع «طراحی كارتون» براي خانم‌هایی که به این هنر علاقه دارند از برنامه‌های آتی نگار نظر است.

این بانوی مسلمان تاکید دارد که از مباحث مربوط به دین در آثارش اجتناب می‌کند اما هیچ تابوی مذهبی‌ای را نیز زیر پا نمی‌گذارد. «حتی در برخی موارد از قرآن کریم نقل قول کرده‌ام و توانسته‌ام نظر و حمایت روحانیان را به کارتون‌هایم در مورد مسائل آموزش به دختران جلب کنم.»

تصوير نگار در تقويمِ شخصيت‌هاي تأثيرگزار پاكستان در سال ۲۰۱۰ ميلادي[۱۹] مربوط به شركت واتين تله‌كام[۲۰] پاكستان قرار گرفت. شبكه‌ي حقوق كارتونيست‌ها[۲۱] او را بين كاربران خلاق كارتون‌ها به عنوان نفر اول برگزيد. نگار نظر جايزه‌ي محترمه فاطيمه جيناح[۲۲] را از دولت پاكستان دريافت نمود. علاوه‌براين‌ها، او به خاطر كارهايش در يك يتيم‌خانه در قرقيزستان، جايزه‌ي بروكر يونسكو[۲۳] را نیز در سال ۱۹۹۷ از آن خود کرد.

7

پروژه‌هایی که نگار نظر تا کنون به انجام رسانیده، به شرح زیر است:

 • تسكين آلام قربانيان زلزله با خيمه‌شب‌بازي: وی با استفاده از عروسك‌هاي ساخته شده از روي شخصيت‌هاي پی‌نمایی گوگي و اجرای یک خيمه‌شب‌‌بازي، سعی در تسکین دردها و مصائب قربانيان زلزله در اكتبر ۲۰۰۵ داشت.
 • سخنراني‌ها و برنامه‌هاي ترويج هنر کارتون و پی‌نماسازی (از ژانويه‌ي ۲۰۰۸ تا دسامبر ۲۰۰۹): نگار نظر برنامه‌هاي ترويجي‌اي را با موضوعات زيست‌‌محيطي در شهرهاي اسلام‌آباد، راولپندي[۲۴] و لاهور به اجرا درآورده است. او در اين برنامه‌ها پويانمايي‌‌هایی را به نمايش می‌گذاشت، روش ترسيم اين تصاوير كارتوني را نشان می‌داد و لوازم‌التحرير، كتاب‌ها و كيف‌هاي مدرسه‌اي با طرح گوگي را بين کودکانی که حضور داشتند رایگان توزيع می‌کرد.
 • كارگاه‌های آموزشی (از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰): خانم نظر با همكاري سازمان‌هاي غيردولتي (NGO) بين‌المللي مانند PLAN، HEC (كميسيون تحصيلات عالي)، دولت ملي / CARE و Shaj-re-Ilm ، چندين كارگاه آموزشی دررابطه‌با طراحی كارتون‌ براي كودكان،‌ خصوصاً كودكاني از جوامع محروم، برگزار نموده و علاوه‌براين، كارگاه‌هايي نيز با شركت ارگان‌هاي خصوصي مانند KFC براي كودكان ترتيب داده است.

8

آثاری که تا کنون نگار نظر موفق شده تا به چاپ برساند:

 • از ديدارت خوش‌وقتم،‌ گوگي[۲۵]، انتشارات آدام[۲۶] (مالت)، ۱۹۷۵
 • گوگي در جريان[۲۷]، انتشارات پاك-آمريكن[۲۸]، ۱۹۸۲
 • كوري كا جين[۲۹] (به معناي هيولاي زباله‌دان) شامل يك بازي تخته[۳۰]، ۲۰۰۵
 • تهيه‌ي بسته‌هاي آموزشي اچ آي وي / ايدز[۳۱] براي يونيسف، ۲۰۰۵
 • طراحي و نگارش كتاب ثبت خاطرات كودك، ۲۰۰۶ انتشار توسط لابراتوارهاي فروژونز[۳۲]، ۲۰۰۶
 • تألیف و تصويرگري دو كتاب در مورد مديريت بحران در سال ۲۰۰۶ (به سفارش آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن[۳۳])
 • مجموعه‌ كميك‌استريپ‌هاي گوگي جاری[۳۴]، كه در سال ۲۰۰۹ انتشار یافت و بعدها به زبان اردو ترجمه شد.
 • تدوین پنج كتاب پي‌نما در مورد مهارت‌هاي زندگي: آموزش دختران، فساد،‌ موانع استخدام، حقوق زنان و خشونت‌هاي فرقه‌اي، ژانويه‌۲۰۱۰

——————–

[۱] Denver Post

[۲] Blondie

[۳] Oprah

[۴] J.K. Rowling

[۵] The Story of a Wimpy Kid

[۶] Pakistan-U.S. Alumni Network

[۷] PUAN

[۸] Distinguished Alumni Award

[۹] Awareness comic

[۱۰] Gogi Studios

[۱۱] Asian Youth Association for Animators and Cartoonists

[۱۲] Guiyang

[۱۳] Asian Pacific Animators and Cartoonists Association

[۱۴] Aydin Dogan Vakfi

[۱۵] Himal Cartoon Conference

[۱۶] Cartoonists Congress

[۱۷] Oxfam

[WeCreate [18: برنامه‌ای با هدف توانمندسازی و ترویج کارآفرینی برای زنان.

[۱۹] Icon 2010 of Pakistan

[۲۰] Wateen Telecom

[۲۱] Cartoonists Rights Network

[۲۲] Mohtarma Fatima Jinnah Award

[۲۳] Booruker UNESCO Prize

[۲۴] Rawalpindi

[۲۵] Glad to Meetcha Gogi

[۲۶] Adam

[۲۷] Gogi on the GO

[۲۸] Pak-American

[۲۹] Koorey ka Jin

[۳۰] Board Game

[۳۱] HIV/AIDS

[۳۲] Ferozsons Laboratories

[۳۳] Japan International Cooperation Agency) JICA(

[۳۴] Going Gogi


۱- گوگی و نگار – بخش اول

۲- کانال تلگرام خانه‌ی پی‌نما‌ی ایران

۳– صفحه‌ی اینستاگرام خانه‌ی پی‌نمای ایران

One thought on “گوگی و نگار – بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *