جمشید؛ طلوع، روایتی مصور از شاهنامه

1-

رمان مصور «جمشید؛ طلوع»، نوشته‌ی اشكان رهگذر با موضوع پادشاهی جمشید در شاهنامه‌ی فردوسی نخستین رمان مصور استودیوی هورخش است كه از سوی نشر ماه باران منتشر شده است.

این كتاب داستان آغازین روزهای پادشاهی جمشیدشاه را روایت می‌كند و در حقیقت پیش‌‌درآمدی است بر انیمیشن سینمایی «آخرین داستان»، ساخته اشكان رهگذر. ویراست متن این رمان مصور به قلم محمد چرمشیر است. همچنین فائزه سپهرصادقیان به عنوان سرپرست تصویرگران در كنار شیوا گل‌محمدی و داود دیبا تصویرگری این رمان مصور را به انجام رسانده‌‌اند.

این رمان قرار است جلدهای دیگری نیز داشته باشد؛ جلد اول آن با عنوان «جمشید؛ طلوع» به تشكیل حكومت و قدرت‌گیری جمشیدشاه اشاره دارد كه با برداشتی آزاد از روایت شاهنامه به نگارش در آمده است. برای نوشتن این اثر از متون زیادی جهت پرداختن به داستان استفاده شده: تاریخ پیشدادیان، وندیداد، اوستا و… با این وصف داستان صرفا بر اساس شاهنامه نیست و از روایت‌‌های كتب كهن دیگر نیز استفاده شده است.

«جمشید؛ غروب» جلد دیگری از این مجموعه است كه به زودی منتشر خواهد شد. این كتاب روایت انحطاط پادشاهی جمشید است و پایان این داستان در واقع با ابتدای قصه‌ی انیمیشن «آخرین داستان» پیوند می‌خورد. چرخه‌ی سوم نیز مجموعه‌ای چهار جلدی است متكی به انیمیشن «آخرین داستان» كه اسرار بسیاری را فاش خواهد كرد.

در پیش‌گفتار این كتاب هدف از تدوین آن این طور توضیح داده شده است: آشنایی هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان با اسطوره‌ی جمشید كه به طور قطع تنها از مطالعه و مشاهده این رمان برنمی‌آید اما می‌تواند نقطه‌ی آغازی باشد برای علاقه‌مندان تا به متون اصلی مراجعه كنند.

منبع: روزنامه‌ی اعتماد


مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه‌ی پی‌نما‌ی ایران

۲– صفحه‌ی اینستاگرام خانه‌ی پی‌نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *