چاپ رمان مصور جدیدی از مارسل پروست

1

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات چترنگ چند وقتی است دست به انتشار رمان‌های مصور زده است. این انتشارات که پیشتر رمان مصور کومبره اثر مارسل پروست را منتشر کرده بود، مجدداً به سراغ داستان دیگری از این نویسنده‌ی شهیر فرانسوی رفته است. این کتاب با عنوان «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته: سوان عاشق» با اقتباس‌گری و تصویرگری استفن اوئه و ترجمه‌ی کامران برادران و پیمان میرزایی منتشر شده است.

مارسل پروست نیز در «عشق سوان» به تحلیل عشق و بررسی تأثیرات آن بر روان آدمی می‌پردازد. از دیدگاه او، عشق حاصلی جز سرسپردگی در برابر معشوق نیست، و از ایجاد پیوند روحی در میان آنها ناتوان است. پروست شالوده‌ی عشق را بر بنیاد محرومیت استوار می‌کند. پیوند عاشقانه‌ی سوان و اودت نیز به عنوان نمونه‌ای از یک رابطه‌ی عاشقانه نافرجام مطرح می‌شود که نتیجه ای جز شکست در بر ندارد. پروست با ارائه‌ی تصویری نو از مفهوم عشق، آن را حاصل یک سوء تفاهم کم اهمیت می‌داند که با تردید، ناآرامی و بی‌ثباتی آغاز می‌شود و با دلزدگی و ملال پایان می‌پذیرد.

رمان مصور، همان‌طور که از نامش پیداست، گونه‌ای از ادبیات است که از ترکیب متن و تصویر پدید می‌آید. هرچند واژه رمان به آثار بلند داستانی اطلاق می‌شود، اصطلاح رمان مصور مفهومی وسیع است که می‌تواند آثار ادبی و غیرادبی مختلفی را در برگیرد. در ایران به این گونه از ادبیات کمتر پرداخته شده است و جدای از ادبیات کودک، شاید گونه‌ی طنز آن را در قالب پی‌نما برای مخاطب آشناتر باشد.

نشر چترنگ، برای اولین بار در ایران آثار برجسته و کلاسیک جهان را به صورت رمان مصور منتشر کرده است. کتاب پیش‌رو و سایر کتاب‌های در دست چاپ این مجموعه تلاشی است برای رواج این گونه‌ی ادبی تا مطالعه‌ی آثار کلاسیک را برای مخاطبان متنوع‌تر سازد.

در یک صفحه از این کتاب می‌بینیم:

2

در پشت جلد این کتاب آمده است: «مارسل پروست فرانسوی نویسنده‌ی نامدار اوایل قرن بیستم است که بسیاری از صاحب‌نظران او را از بهترین نویسندگان تمام اعصار می‌دانند. او عمده‌ی شهرتش را مدیون مجموعه‌ی هفت جلدی «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» است که حجمی نزدیک به ۴۰۰۰ صفحه دارد و حدود ۲۰۰۰ شخصیت مختلف را در خود جای داده است. بسیاری از شخصیت‌های این مجموعه برگرفته از زندگی حقیقی پروست هستند. پروست نگارش این مجموعه را سال ۱۹۰۹ در ۳۸ سالگی آغاز کرد و پیش از آنکه موفق به بازبینی و ویرایش تمام مجموعه شود، از دنیا رفت. سه جلد آخر این مجموعه پس از فوت او و به گردآوری برادرش به چاپ رسیده‌اند.»

کتاب «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته: سوان عاشق» اثر مارسل پروست با ترجمه‌ی کامران برادران و پیمان میرزایی در ۱۰۴ صفحه، شمارگان ۱۵۰۰ نسخه چاپ و به بهای ۲۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع: ایبنا


مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه‌ی پی‌نما‌ی ایران

۲– صفحه‌ی اینستاگرام خانه‌ی پی‌نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *