دوستان دانای کودکان و نوجوانان

قدم زدن در میان درخت‌های سربه‌فلک کشیده، استشمام عطر گل‌ها، شنیدن صدای جویبار و… پا گذاشتن به میان جمع دوستان! دوستانی دانا و نجیب که اگر گوش بسپاری از تورق قصه‌های درونشان ملول نخواهی شد!

نیمه‌ی نخست اردیبهشت ماه یک خبر مهم را در خود جای داده است. نمایشگاه بین‌المللی کتاب به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین رویدادهای مرتبط با حوزه‌ی نشر که بازدیدکنندگان آن از گروه‌های مختلف سنی هستند و می‌تواند خانوادگی‌ترین اتفاق فرهنگی سال باشد.

بخشی از گردش مالی بازار کتاب در نمایشگاه سالانه رقم می‌خورد که در آن ناشر با تخفیف در فروش، عرضه‌ی عناوین جدید و یا دعوت از مؤلفان و دست‌اندرکاران تولید کتاب به جذابیت تورق محصولات خود می‌افزاید.

امسال اما در سالن کودک و نوجوان شاهد اتفاقات جدید و مبتکرانه‌ای بودیم. اهتمام ناشران به جلب مخاطب کودک در چینش غرفه‌ها، بسته‌بندی و تصویر جلد فکرشده و نوع موضوعات به وضوح دیده می‌شد. بخشی از کتاب‌ها از جدیدترین آثار محبوب کودک در جهان بودند، تعدادی تألیفی و عناوین متعدد از داستان‌های فولکلور یا ادبیات فاخر ایران که قالبی متناسب با سن مشتریان خود داشتند.

از میان کالاهای جانبی – اعم از تبلیغاتی و فروشی- یکی از جالب‌ترین آنها عروسک‌هایی بود که در کنار کتاب داستان، شخصیت اصلی آن را در ذهن کودک ملموس‌تر می‌کرد.

1.

درباره‌ی قالب نشر نیز نکاتی چون جذابیت شکل چاپ، قطع غیرمتعارف و متناسب کردن قیمت محصولات به چشم می‌خورد و مثالی از نوآوری، ارائه‌ی «کتاب هزار تومانی» بود که می‌تواند گویای انعطاف و دغدغه‌مندی ناشران در انگیزه دادن به مخاطب باشد. هر چند هنوز در برخی انتشاراتی‌ها ضعف طراحی یا پرداخت دم‌دستی به داستان‌ها انبوهی از عناوین تکراری را در یک پیشخوان خاک گرفته‌ تداعی می‌کرد.

در یک نگاه نمایشگاه امسال در بخش کودک حرکتی رو به جلو بود. فرصتی برای سنجش عزم ناشران که در بحبوحه‌ی زندگی دیجیتال و دوری از عصر انحصار کتاب کاغذی با ظرافت‌هایی در مضمون یا قالب، مخاطب خود را به کتابخوانی دعوت کنند. بی‌صبرانه منتظر روزی هستیم که ناشران بدون کمبودهای فنی و مالی، صرفاً به پرورش فکر و جان کودکان بیاندیشند.

2.

4

8.

5. 6.

7. 9.

10. 11.


مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه‌ی پی‌نما‌ی ایران

۲– صفحه‌ی اینستاگرام خانه‌ی پی‌نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *