نقدی بر اثر جدید مارول: «دکتر استرنج»

1

دکتر استرنج یک فیلم ابرقهرمانی و اکشن آمریکایی به کارگردانی اسکات دریکسون و نویسندگی سی. رابرت کارگیل است. شخصیت دکتر استرنج برای اولین بار در دهه‌ی ۶۰ میلادی در پی نماهای مارول متولد شده و حالا بعد از چند دهه پا به عرصه‌ی سینما گذاشته است. نخستین نمایش فیلم دکتر استرنج در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶ در شهر هنگ کنگ بود و سپس توسط استودیو سینمایی والت دیزنی در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۶ در ایالات متحده اکران شد.

2

قبل از تماشای فیلم انتظار فیلمی ابرقهرمانی مانند سایر فیلم‌های مارول را داشتم، فیلمی شبیه مرد عنکبوتی و ثور. اما دکتر استرنج تفاوت‌های زیادی با سایر فیلم‌های مارول داشت و شرکت مارول در دکتر استرنج دست به ایجاد تغییرات شگرفی زده است.

در اکثر فیلم‌های مارول قدرت ابرقهرمان‌ها ناشی از علم یا یک آزمایش علمی است، اما در این فیلم زمانی که دکتر استرنج از درمان علمی خود ناامید می‌شود به قدرت ماوراءالطبیعه متوسل شده و با تعلیمات کارماتاج بودا روح خود را تعالی می‌بخشد. فرآیند تعالی روح ابرقهرمان فیلم نه طی یک ریاضت معنوی بودایی بلکه از طریق مطالعه و تمرین زیاد صورت می‌گیرد، یعنی نوعی ترکیب معنویت و علم؛ فرآیندی شبیه آموزش‌های نئو در فیلم ماتریکس. این نامیدی از علم و روآوردن به معنویت و بُعد روحانی تغییر بزرگی در فیلم‌های مارول به حساب می‌آید، مارولی که تا کنون در فیلم‌های خود سعی داشته صرفاً با تکیه‌ی بر علم بُعد روحانی را نفی کند، به ناگاه در دکتر استرنج روند خود را تغییر می‌دهد و ابرقهرمانی روحانی خلق می‌کند که حاضر به کشتن هیچ کس حتی آدم‌های بد نیست!

3

این تغییر رویکرد تنها ویژگی خاص این فیلم نیست. نکته‌ی دیگری که در فیلم دکتر استرنج بسیار مهم است نقش خوبی و بدی در دنیاست. در مطلب باید بد باشید! گفته بودیم که شرکت‌های بزرگ دنیا مانند مارول و دی‌سی کمیکس پروژه‌ی بد بودن دنیا را آغاز نموده و ابرقهرمانان خود را به ابرخبیث‌ها تبدیل کرده‌اند و بر مبنای فلسفه‌ی پنهان فیلم‌هایشان می‌توان گفت که آنها منشأ دنیا را شر و بدی می‌دانند. در فیلم دکتر استرنج نیز ابرقهرمان فیلم از نابودی شر، ناامید می‌شود و در نهایت به وسیله‌ی استفاده از خود منشأ شر و بدی، آن را از کره‌ی زمین دور می‌کند. مشابه این اتفاق در فیلم جوخه‌ی انتحار نیز رخ می‌دهد. در پایان فیلم جوخه‌ی انتحار می‌بینیم دیابلو که خود یک شیطان است، موفق می‌شود جادوگر را نابود کند. در حقیقت از نظر سازندگان فیلم دکتر استرنج یا بهتر بگوییم از نظر طراحان این پروژه خوبی در دنیا وجود ندارد و منشأ اصلی عالم هستی، شر و بدی است.

4


مطالب مرتبط:

۱- کانال تلگرام خانه‌ی پی‌نما‌ی ایران

۲– صفحه‌ی اینستاگرام خانه‌ی پی‌نمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *