شهر بتمن، ترکیه

1

اگر اهل ترکیه نباشید، بتمن می‌تواند تنها یک معنی برایتان داشته باشد؛ یک ابرقهرمان با پوششی خاص که در شهر گاتهام زندگی می‌کرد. اما اگر اهل ترکیه باشید، بتمن می‌تواند برایتان انواع معانی را داشته باشد. اگر اهل ترکیه باشید، بتمن برایتان می‌تواند یک رود، یک شهر، یا حتی یک واحد شمارش باشد که هیچ‌کدام از آنها هم مرتبط یا برگرفته از شخصیت کتاب پی‌نمای معروف بتمن نیستند.

شهر بتمن در ترکیه قرار دارد، پایتخت استانی با همین نام در آناتولی در ناحیۀ جنوب شرقی ترکیه. شهر در فلاتی در نزدیکی محل تلاقی دو رود بتمن و دجله واقع شده است. بتمن در اصل یک دهکدۀ کوچک با نام lluh با جمعیتی سه هزار نفری بوده است. کشف نفت در اطراف این دهکده در دهۀ ۱۹۴۰ خیلی زود سبب پیشرفت آن شد و در طی چندین دهه جمعیت آن را افزایش داد.

2

در سال ۱۹۵۷ پس از آنکه رودی با این نام در کنار آن جاری شد، نام این دهکده به بتمن تغییر پیدا کرد. البته نام رودخانۀ بتمن در تمامی دوران‌ها یکی نبود؛ در روزگاران قدیم، مردم سریانی که در آن منطقه زندگی می‌کردند آن را با نام Kalat به معنای عروس می‌شناختند. این اسم در زبان یونانی با عنوان نیمفیوس (Nymphius)  ترجمه می‌شود و تا قرن ۱۸ نام رودخانۀ بتمن نیمفیوس بود.

دقیقاً مشخص نیست که چه کسی اولین بار نیمفیوس را با نام بتمن خواند، اما این اتفاق به قرن ۱۹ باز می‌گردد و احتمالاً برای اولین‌بار در ادبیات بین‌المللی دیده شده است. به نظر می‌رسد که این نام شکل مخفف شده یا نمونه‌ای درهم ریخته از کلمۀ Bati Raman باشد که نام کوهی در نزدیکی آن است. Bati در زبان ترکی به معنای غرب و Raman در زبان کردی به معنای شادی است. اما شاید این نام شکل دیگری از کلمۀ Rahman باشد به معنای خدا.

به علاوه بتمن در ترکیه یک واحد اندازه‌گیری قدیمی بوده که گفته می‌شود در دوران امپراتوری عثمانی از آن برای اندازه‌گیری جرم استفاده می‌کردند. واحد بتمن از ناحیه‌ای به ناحیۀ دیگر و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده است.

3

در سال ۲۰۰۸ شهر بتمن خبرساز شد: پس از آنکه شهردار آن در رسانه‌ها اعلام کرد که قصد دارد از برادران وارنر و کریستوفر نولان کارگردان شوالیۀ تاریکی برای استفاده از نام بتمن در این فیلم بدون مشورت با وی شکایت کند و گفته بود تنها یک بتمن در دنیا وجود دارد و تهیه‌کنندگان آمریکایی از اسم شهر ما بدون اطلاع ما استفاده کرده‌اند!

با این وجود، این تهدید فقط بازی تبلیغاتی بود، زیرا پی‌نمای بتمن اولین بار در سال ۱۹۳۰ پدیدار شد، یعنی بیش از دو دهه پیش از اینکه شهر با این نام خوانده شود.

منبع: کجارو

پی‌نوشت: در این بازنشر چارچوب متن اصلی حفظ اما تغییراتی اعمال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *