پاییز مصر با طعم پی‌نما

برگزاری سومین جشنوارۀ بین‌المللی پی‌نمای قاهره

1

سومین جشنواره‌ی بین‌المللی کایروکمیکس (پی‌نمای قاهره – مصر) از ۲۲ تا ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد.

جشنوارۀ پی‌نمای قاهره شامل بازار کتاب، فعالیت‌ها و گردهمایی‌هایی مرتبط با تازه‌های حوزۀ پی‌نما و همینطور نمایش آثار هنرمندان مستقل برای عرضه در بازار بود.

این برنامه در قالب هفت رویداد در طی سه روز ترتیب داده شده بود. اکثریت شرکت‌کنندگان را جوانان تشکیل می‌دادند؛ بنابراین فرصتی عالی محسوب می‌شد برای دیده شدن استعدادهای جدید و ارائۀ ایده‌های نو در کار پی‌نما.

همچنین ۸۰هنرمند که اکثرشان از کشورهای عربی بودند برای شرکت در رقابت CairoComix به مصر سفر کردند. این تعداد به نسبت دو مسابقۀ قبلی ۲۰% افزایش یافته بود. برگزارکنندگان این جشنواره با افتخار اعلام کرده‌اند که اکثر آثار ارسال شده به این رقابت صرفاً برای این رویداد طراحی شده‌اند.

امسال دو نمایشگاه مهم و جذاب نیز برای اولین بار برگزار شد. یکی نمایشگاه پسرهای تنبل[۱] از آثار مرحوم محمود حجازی[۲] بود. شخصیت‌های آثار این هنرمند بر طیف وسیعی از مخاطبان تأثیر داشته‌اند و نبوغ این هنرمند را به نمایش می‌گذارند که توانسته حتی فساد موجود در آینده جامعۀ خودش را نیز پیش‌بینی کند.

222

دومین نمایشگاه SENDAS: Tracks است که توسط بنیاد الفانار[۳] برگزار شد که بخش‌هایی از هنر کمیک اسپانیایی را نشان می‌داد. این نمایشگاه شامل آثار ۱۱هنرمند برجستۀ اسپانیایی بود.

3

بنیاد الفانار یک سازمان غیردولتی است که در ژانویۀ ۲۰۱۲ در مادرید تأسیس شده ‌است و نمایندگانی در مراکش، مصر و اردن دارد. تمرکز این بنیاد بر جنبه‌هایی از زندگی اعراب در اسپانیا است که با هدف بالابردن سطح روابط و همکاری در عرصه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با جهان عرب دنبال می‌شود.

آلفونسو زاپیکو[۴] هنرمند اسپانیایی مهمان ویژۀ این رویداد بود. زاپیکو کارتونیست و تصویرگر اسپانیایی و متولد ۱۹۸۱ است. وی در سال ۲۰۱۲ جایزۀ کتاب ملی طنز را از وزارت فرهنگ اسپانیا دریافت کرده است.

45

همچنین گولو[۵] (گای نادو[۶]) متولد ۱۹۸۴ یک کارتونیست فرانسوی است که در این جشنواره حضور داشت. وی ۴۰سال در مصر زندگی کرده است و ده‌ها داستان موفق در سطح جهانی دارد و سال‌ها برای روزنامه‌ها و مجلات مختلف تصویر کشیده و اکنون در قاهره تایمز[۷] مشغول است.

6

برگزاری جشنوارۀ بین‌المللی کمیک قاهره در پائیز تلفیق لذت هنر و ادبیات و سرگرمی است با زیباترین فصل سال در مصر.

____________________________________________________________________________________

[۱] Tanablah

[۲]  Mahmoud Higazi

[۳]  Al Fanar Fundaçion

[۴]  Alfonso Zapico

[۵]  Golo

[۶]  Guy Nadaud

[۷]   Cairo Times

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *