فرشته‌ای در بیروت

1

داستان مادر مضایا را به یاد دارید؟ در یکی از یادداشت‌های همین سایت به آن پرداختیم. خاطرات یک زن سوری که درگیری‌های جنگ داخلی و مشکلات خود، خانواده و هموطنانش را روایت کرد و یک گروه آن را به قالب پی‌نما درآوردند. حالا به این داستان از یک زاویۀ دیگر نگاه کنید. تصور کنید از اهالی همین کشورهای مسلمان که درگیر تروریسم‌ هستند مانند سوریه، عراق، یمن، میانمار و… یک هنرمند کاراکتری برای مبارزه با این شرایط خلق کند و از شکست دادن تروریست‌ها سخن بگوید. اتفاقی که کمابیش در پی‌نمای «مَلَک، فرشتۀ صلح» رخ داده است.

داستان ملک فرشتۀ صلح یک قصۀ تخیلی برگرفته از وقایع جنگ داخلی لبنان (۱۹۷۵-۱۹۹۰) در دهۀ ۹۰ میلادی است. دورانی که شهر بیروت دستخوش ناامنی و حملات گروه‌های شبه‌نظامی آشوب‌طلب شد و مردم بی‌گناه هدف تهاجم قرار گرفتند. نویسنده و طراح این داستان خانم جومانا مدلج با خلق یک ابرقهرمان زن به کمک نظامیان و مردم رفته تا کابوس شبه‌نظامیان را خنثی کند. او می‌گوید در طراحی شخصیت‌ اصلی و داستان از کمیک‌های مارول نیز الهام گرفته اما داستان او وجوه تمایزی با پی‌نماهای مرسوم ابرقهرمانی دارد. کاراکتر اصلی، ملک، یک دختر دانشجوست که به تازگی از روستا به بیروت آمده و در حال کشف نیروهای خود است. یک مرد -همکلاسی دانشگاهش- به طور اتفاقی یک صحنه از مبارزۀ او را می‌بیند، از راز او خبردار می‌شود و در ادامه به ملک کمک می‌کند. ملک مانند یک چریک به جنگ شبه‌نظامیان می‌رود و در روزنامه‌ها می‌بیند که مردم از او به عنوان «فرشتۀ نگهبان» یاد می‌کنند.

2     3

بخش جالب یا اسرارآمیز داستان، ضدقهرمان‌های آن هستند. دشمنان لبنان، اجنه‌ای هستند که در لباس شبه‌نظامیان به شهر حمله می‌کنند و هیچ انسان معمولی قدرت مقابله با آنان را ندارد. ملک برای مبارزه با آنها از نگهبان دریا کمک می‌گیرد و کتاب‌هایی دربارۀ تاریخ باستانی و اسطوره‌شناسی می‌خواند. همۀ این موارد قصۀ ملک فرشتۀ صلح را به یک داستان تاریخی-اسطوره‌ای-تخیلی تبدیل می‌کند که واژه‌های عربی محاوره در میان دیالوگ‌های انگلیسی آن هویت خاصی به اثر بخشیده است.

خانم جومانا مدلج در مصاحبه‌ای گفته است برای هر صفحه از این پی‌نما که به صورت مجازی در وبلاگ خود منتشر می‌کرده ۵۰ ساعت زمان صرف کرده است. وی طراح و خطاط است و ایدۀ این پی‌نما اولین بار در سال ۲۰۰۰ به ذهن او خطور کرد اما تا سال ۲۰۰۶ اقدامی نکرد. علاوه بر این وی پی‌نمای «رانندگی در لبنان» و «میراث لبنان» را نیز تالیف نموده است.

4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *