درخشش قهرمانان در یک روز زمستانی

اسطوره‌شناسی

با بررسی و معرفی کتاب‌های پی‌نمای انتشارات خراسان

1

غروب سه‌شنبه در فضای کتابفروشی شهر کتاب مرکزی یک مراسم جالب آغاز شد. طبق اعلام قبلی انتشارات خراسان، نشستی با موضوع بررسی اسطوره از دید نویسندگان و طراحان کتاب‌های پی‌نمای این ناشر برگزار شد. با گزارش این نشست همراه شوید.

2

در ابتدای مراسم آقای یوسف‌وندی در زمینۀ رویکرد انتشارات موسسۀ خراسان برای نشر آثار پی‌نمایی صحبت نمود. سپس میهمانان متخصص در نویسندگی و طراحی پی‌نما به بحث و تأمل بر مفهوم اسطوره، بازنمایی آن در داستان، ترسیم قهرمان و… پرداختند.

استاد برآبادی رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ضمن بیان تعریف و ریشۀ زبانی اسطوره به تفاوت‌های اسطوره و افسانه اشاره نمود. از جمله اینکه اسطوره بی‌زمان و فرازمینی و مربوط به پیدایش جهان است در حالی که افسانه معمولاً دارای زمان و مکان و زمینی است و به دوره‌ای پس از پیدایش جهان تعلق دارد.

استاد سهی برندۀ جایزۀ جشنوارۀ کتاب کودک یوتا به اهمیت اسطوره و هنر پرداخت و این دو را از ارکان مهم هر فرهنگ دانست. همچنین ابراز کرد که فرهنگ تصویری ایرانی از غنای کافی برخوردار است و نیازی به الگوبرداری از تصویرگری غربی نداریم.

استاد رزاقی تصویرگر و مدرس پی‌نما به وجه قدرت‌های قهرمان اشاره کرد و این‌که تصویرگر فارغ از وجه تاریخی یا داستانی به نمود تصویری قهرمان نظر دارد هرچند داستان ابرقهرمانی هم واجد پیام است.

استاد حسینی نویسنده و طراح مجموعۀ پی‌نمای شاهنامه به بیان تمایز افسانه و تاریخ پرداخت و این‌که اسطوره محصول روایت افسانه‌ای از واقعیت تاریخی است.

در بخش بعدی سرکار خانم غلامی به همراه شاگردشان به نقالیِ سه خوان از هفت خوان رستم پرداختند که فضای حماسی خوانش شاهنامه به خوبی شکل گرفت. در ادامه آقای سید مصطفی حسینی از تازگی داستان هزارسالۀ شاهنامه و جایگاه فردوسی حکیم سخن گفت و بخشی از جلد سوم داستان رستم را برای حضار قرائت نمود. پایان‌بخش مراسم امضای کتاب‌ها برای علاقه‌مندان بود.

فاطمه محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *