نگاهی به سرانجام نشست تیم‌های دیزاتن با سرمایه‌گذاران

دیزاتن تمام نشد.

6

یکی از آفت‌های رویدادهای این دوره‌وزمانه این است که با تمام شدن رویداد، همه چیز تمام می‌شود: کأنه نه رویدادی بوده است و نه شرکت‌کنندگانی؛ تا دورۀ بعدش که باز همه چیز از نو شروع می‌شود. اما دیزاتن نمی‌خواست این‌گونه باشد. دیزاتن بنا بود شروع جریانی باشد که تنها با به‌مقصدرسیدن و محقق‌شدن هدفش به سرانجام برسد. هدف این رویداد چیزی نبود جز تشکیل تیم‌هایی که نه صرفاً برای رویداد، که به صورت مستقل نیز رسالت تولید کمیک را به نحو احسن انجام دهند.

پس از اتمام این رویداد، برگزارکنندگان ماندند و تیم‌ها. حالا وظیفۀ تیم‌ها حفظ تیم بود و پروراندن و به‌کمال‌رساندن اثری که به بهانۀ دیزاتن متولد شده بود و وظیفۀ برگزارکنندگان پیگیری انسجام تیم‌ها بود و نتیجۀ مذاکرات تیم‌ها با سرمایه‌گذاران در نشست پس از اختتامیه.

این‌گونه بود که اعضای دبیرخانۀ رویداد دست به کار شدند و از یک سو با نمایندۀ تیم‌ها تماس گرفتند و از سوی دیگر به سراغ سرمایه‌گذاران رفتند تا از چندوچون سرانجام مذاکرات مطلع شوند.

و پس از ارتباط‌گیری با تیم‌ها بود که مطلع شدیم از میان یازده تیم، یک تیم به اختلاف خورده و اعضایش دریافته‌اند که برای تحقق رویای تولید کمیکشان بهتر است در پی هم‌تیمی‌های جدید باشند. اعضای تیم دیگری نه تنها ارتباطشان را با هم حفظ کرده‌اند، که به دنبال نیروهای کارآمد جدیدی نیز می‌گردند که ملحق شوند به آنها. اعضای برخی از تیم‌ها راهشان را از بقیۀ اعضا جدا کرده‌اند و اعضای بقیه نیز کمابیش با هم ارتباط دارند و مصمم شده‌اند که همکاریشان را ادامه دهند.

3از میان سرمایه‌گذاران نیز آن‌که گوی سبقت از مابقی ربوده، انتشارات خراسان بوده که تا کنون با شش تیم جلسه داشته و زوایای داستان هر تیم را بررسی کرده و سؤالاتش را پرسیده و جواب‌هایش را شنیده و توصیه‌هایش را ارائه کرده و به این شش تیم فرصت داده که داستانشان را به کمال برسانند و بعد بیایند سر میز مذاکره برای روند تولید کمیک.

نشر آثار سبز نیز گفته که یحتمل با سه گروه همکاری خواهد کرد اما نه برای تولید کمیک آنها، که برای کمیکی که خودشان می‌خواهند تولید کنند. آثار سبز به دنبال تولید کمیک‌های مذهبی است و برای تحقق آن پیِ تیم‌های خلاق و خوش‌قول تولید کمیک می‌گردد.

مابقی نیز یا هنوز اعلان نظر نکرده‌اند که جمع‌بندی‌شان از مذاکرات با هر تیم چه بوده و یا فرد را به جای تیم نشان کرده‌اند برای همکاری.

صدالبته که دست‌اندرکاران دیزاتن بنا را بر این ننهاده بودند که همۀ تیم‌ها بتوانند به پای میز قرارداد با سرمایه‌گذاران برسند و بتوانند کمیک تازه‌متولدشده‌شان را به بلوغ رسانده و چاپ کنند اما امیدوارند تجربۀ دیزاتن برای فردفرد شرکت‌کنندگان مفید بوده باشد و هر کدامشان با صرف کمترین هزینۀ زمانی و مالی یک بار تجربه کرده باشند از صفر تا صد روند تولید کمیک تا مذاکره با سرمایه‌گذار و ناشر برای چاپ اثر را. با این وجود، سرانجام کار هر تیم برای متولیان این رویداد مهم است و همچنان پیگیرند.

القصه، دیزاتن هنوز ادامه دارد…

1  2

4  5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *