آشتی رومانیایی‌ها با تاریخ

ودافون با همکاری اف‌سی‌بی بخارست اپلیکیشن موبایلی ایستوریا را به بازار عرضه کرده است.

2تاریخ کشور رومانی برای مردم این کشور بسیار جذاب‌تر شده است. در دسامبر سال جاری صدمین سالگرد روز اتحاد ملی در این کشور جشن گرفته می‌شود و به همین بهانه ودافون[۱] و اف‌سی‌بی بخارست[۲] تصمیم گرفته‌اند تا راهی بیابند که رومانیایی‌ها و بالاخص کودکان و نوجوانان این کشور توجه بیشتری به تاریخ داشته باشند.

امروزه در سراسر جهان کودکان و نوجوانان بیشتر از اینکه وقت خود را با کتاب بگذرانند، در فضای سایبری سیر می‌کنند؛ بنابراین این دو سرمایه‌گذار بر آن شدند تا محتواهای خود را در این فضا بارگذاری کنند. آنها سه سال زمان صرف کرده‌اند و طی این مدت با کمک طراحان و برنامه‌نویسان و تاریخ‌دانان توانسته‌اند اپلیکیشنی طراحی کنند که کودکان و نوجوانان این کشور را با تاریخشان آشتی دهد. اپلیکیشن موبایلی ایستوریا[۳] تاریخ را به محتوایی جذاب و تعاملی و به‌روز تبدیل کرده است.

طراحی این اپلیکیشن مبتنی بوده است بر کتاب درسی تاریخ که Humanitas – انتشارات پیشرو رومانیایی – آن را منتشر کرده است. این کتاب در مدرسه‌های کشور رومانی تدریس می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از تلفن همراهشان تصاویر این کتاب را اسکن کنند تا تصاویر شگفت‌انگیز و کتاب‌های کمیک منحصربه‌فرد آن واقعۀ تاریخی را در این اپلیکیشن مشاهده نموده و مطالعه کنند. البته ناگفته نماند که این تصاویر و کتاب‌های کمیک بدون استفاده از کتاب تاریخ نیز قابل دسترسی است و بنابراین هر کسی می‌تواند با استفاده از این اپلیکیشن با تاریخ کشور رومانی آشنا شود.

     3 4

کلودیو دوبریتا، مدیر ارشد خلاق شرکت اف‌سی‌بی بخارست می‌گوید: «ما برای هر درس تاریخ، داستانی روایت کردیم – چیزی که خلأ آن به‌شدت در کتاب تاریخ فعلی حس می‌شد. درنهایت، ایستوریا یک ابزار تعاملی جذاب با کاربری آسان خواهد بود که امکان کشف و فهمیدن تاریخ رومانی را برای ملت ما در صدمین سالگرد روز اتحاد ملی رومانی فراهم می‌کند. به آینده خوش آمدید!»

5

لورا باربو، مدیر ارتباطات برند و بازاریابیِ ودافون رومانی نیز خاطرنشان می‌کند: «تاریخ تغییر نمی‌کند اما شیوه‌ای که می‌بینیمش چرا، می‌تواند تغییر کند. ما خوشحالیم که برای رومانیایی‌ها این امکان را فراهم کرده‌ایم که با استفاده از فن‌آوری آینده سفری مجازی به گذشته داشته باشند.»

ایستوریا بخشی از کتابخانۀ دیجیتال ودافون است که می‌توان آن را از گوگل پلی و اپ استور دانلود کرد.

1

———————————————————————————————————–

[۱] ودافون (Vodafone) یک شرکت چندملیتی مخابراتی بریتانیایی است این شرکت از لحاظ میزان درآمد، بزرگ‌ترین شرکت ارتباطات سیار جهان به‌شمار می‌آید. شرکت ودافون در بیش از ۳۰ کشور فعالیت مستقیم دارد و در ۴۰ کشور دیگر نیز شرکای تجاری. جالب است بدانید که شرکت ودافون نخستین ارائه‌دهندۀ سرویس پیامک (SMS) است.

[۲] اف‌سی‌بی بخارست (FCB Bukharest) شرکتی با یک تیم ۷۷نفره است که در زمینه‌های مختلفی خدمات ارائه می‌دهد: تبلیغات، برنامه‌ریزی راهبردی، استراتژی داده و تحلیل، دیجیتال، بازاریابی مستقیم، برگزاری رویداد/حمایت از رویدادها، برنامه‌ریزی رسانه‌ای و … .

[۳] Istoria Mobile App – ایستوریا در زبان رومانیایی به معنای تاریخ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *