اسلوب: یک رویداد کارآفرینی مهیج

420-240

پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی اولین پارک ملی‌ای است که در حوزۀ صنایع فرهنگی به فعالیت می‌پردازد و استارتاپ‌ها و شرکت‌ها را در پیشبرد اهداف کسب و کارشان هدایت می‌کند. رویداد کارآفرینی اسلوب را بخش شتابدهی پارک (مرکز شکوفا) طراحی کرده و هدف اصلی آن جذب تیم‌های استارتاپی مستعد و جدی با ایدۀ مطلوب برای استقرار در قسمت شتابدهی پارک است. گردشگری، مد و پوشاک، صنایع دستی، تکنولوژی آموزشی و کمیک از جمله محورهای اصلی این رویداد هستند.

رویداد کارآفرینی اسلوب از دو مرحله تشکیل شده است:

مرحلۀ اول: کارگاه‌های آموزشی 

این مرحلۀ یک‌روزه با هدف آموزش شرکت‌کنندگان در حوزه‌های مختلف کارآفرینی برگزار می‌شود. استادان برجستۀ این کارگاه‌ها به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهند که چگونه برای حضور و فعالیت در کار گروهی (teamwork) آمادگی‌های لازم را کسب کنند. عمدۀ این آموزش‌ها در ۳ حوزۀ زیر دسته‌بندی می‌شود:

  • اصول کار تیمی
  • تشخیص فرصت کارآفرینی
  • اصول نوآوری و خلق (افراد در این کارگاه اصول ایده‌پردازی را آموزش می‌بینند و طی یک هفتۀ بعد از آن تا شروع مرحلۀ دوم رویداد برای پرورش و ارسال ایده‌های خود فرصت خواهند داشت.)

مرحلۀ دوم: کار گروهی

این مرحله در ۳ روز متوالی به‌منظور دست‌یابی به خروجی نهایی برگزار خواهد شد.

در اولین روز پس از انتخاب ایده‌ها، افراد شرکت‌کننده برای بازدهی بهتر به تیم‌های ۳ تا ۷ نفره تقسیم می‌شوند و سپس طراحی مدل کسب‌و‌کار به تیم‌ها آموزش داده می‌شود. در رویداد کارآفرینی اسلوب – همانگونه که از نامش پیداست – ایده‌ها باید کارآفرینانه باشند و صرفاً با ایدۀ داستانی نمی‌توان در این رویداد حضور داشت. (یادتان که هست، رویداد دیزاتن رویداد توسعۀ محصول بود و تیم‌هایش حول محور ایده‌های داستانی تشکیل می‌شد؛ اما این رویداد کارآفرینی است و طبیعی است که محور تشکیل تیم متفاوت باشد.)

در روز دوم، تیم‌ها با مشاوره منتورها و همت خودشان به پرورش ایده‌ها می‌پردازند. طی این فرایند، کار گروهی و جدیت افراد رصد و سنجیده می‌شود.

در سومین و آخرین روز، تیم‌ها به ادامۀ کار گروهیشان می‌پردازند و پس از گذران کارگاه نحوۀ ارائه، به ارائۀ کارشان در حضور داوران می‌پردازند. در نهایت تیم‌های برتر به انتخاب گروه داوران معرفی می‌شوند و از آنها تقدیر به عمل خواهد آمد. لازم به ذکر است که گروه داوران را جمعی از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و استادان تشکیل می‌دهند.

1

جوایز

جوایزی ارزشمند برای تیم‌های برتر شرکت‌کننده در این رویداد در نظر گرفته شده است که مهم‌ترین آن مجوز استقرار تیم به صورت پیش‌شتابدهی در مرکز شکوفا است؛ البته مجوز استقرار در پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در صورتی برای تیم‌ها صادر می‌شود که حداقل دو نفر از اعضای تیم از دانشجویان دانشگاه علم‌وفرهنگ باشند. فلذا شرکت‌کنندگان باید در چینش اولیۀ تیم‌ها این نکته را مدّ نظر داشته باشند. در دورۀ پیش‌شتابدهی، تیم‌ها با بهره‌مندی از مشاوره‌های تخصصی منتورهای مرکز شکوفا قادر خواهند بود بیزنس مدلی ارائه کنند که قابلیت شکوفایی داشته باشد.

برای ثبت‌نام در این رویداد به این لینک مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *