مرد عنکبوتی همچنان محبوب و پرفروش

گزارشی از فروش یکی از کمیک‌های مرد عنکبوتی در سال ۲۰۱۷ میلادی

1

در فهرست اسامی پرفروش‌ترین کمیک‌های سال ۲۰۱۷ میلادی به نخستین جلد از کمیک «پیتر پارکر: مرد عنکبوتی جذاب» از محصولات شرکت مارول اینترتینمنت برمی‌خوریم که پس از سه کمیک «میراث مارول» و «شب‌های تیره» و «ساعت رستاخیز» در رتبۀ چهارم قرار دارد. این کمیک، اثری است از چیپ زارسکی و داستان یک روز از زندگی پیتر پارکر در پوشش مرد عنکبوتی (اسپایدرمن) را روایت می‌کند؛ اما نه یک روز خسته کننده و بی‌حادثه، بلکه یک روز عادی در زندگی ابرقهرمان‌های دنیای کمیک.

ماجرا پشت ماجرا روی می‌دهد و او به زنجیره‌ای از حوادث پیش‌بینی نشده و هیجان‌انگیز کشیده می‌شود. طنز قصه اینجاست که او در آغاز داستان به شروع یک زندگی آرام و بی‌دردسر فکر می‌کند و تصمیم دارد که دست‌کم برای مدتی از هیجان و درگیری فاصله بگیرد. اما خب، چنان که می‌دانید سرنوشت ابرقهرمان‌هایی مثل مرد عنکبوتی چنین نیست و تعقیب و گریز و حادثه و هیجان و مقابله با دشمنان خطرناک بخش جدایی‌ناپذیر زندگی آن‌ها محسوب می‌شود.

داستان فیلم و بیشتر رویدادهای اصلی و فرعی آن در شهر نیویورک اتفاق می‌افتد و تقابل مرد عنکبوتی با دشمنان قدیمی و جدیدش در خیابان‌ها و بالای برج‌های این شهر به تصویر کشیده می‌شود. هرچند در عنوان این کمیک نام پیتر پارکر بر مرد عنکبوتی تقدم دارد، فقط در یک صفحه از بیست و هشت صفحه از این کمیک ما پارکر را بدون ماسک و لباس مخصوص مرد عنکبوتی می‌بینیم. زارسکی به سرعت از جنبه‌های ملودرام داستان و زندگی شخصی پیتر پارکر عبور می‌کند و حادثه و هیجان و تعقیب و گریز، یعنی دقیقاً همان چیزهایی را که طرفداران مرد عنکبوتی می‌خواهند به آن‌ها می‌دهد. عموم منتقدان، هم داستان این کمیک را بسیار جذاب و پرپیچ‌و‌خم توصیف می‌کنند و هم تصویرسازی شخصیت‌ها و محیط آن را می‌ستایند. همچنین حضور شخصیت‌های دیگر در کنار مرد عنکبوتی و همراهی و تقابل آن‌ها با یکدیگر را به عنوان یکی از نقاط قوت این کمیک توصیف می‌کنند.

طبق اطلاعات سایت syfy.com، از کمیک «پیتر پارکر: مرد عنکبوتی جذاب» بیش از دویست و سی و یک هزار نسخه به فروش رفته و چنان که در ابتدای گزارش هم به آن اشاره شد، این کتاب در جایگاه چهارمین کمیک پرفروش سال ۲۰۱۷ قرار گرفته است. طبق اطلاعات سایت آمازون، نسخۀ چاپی این کمیک حدود ۱۲ دلار و نسخۀ دیجیتال آن نزدیک ۱۰ دلار است و باتوجه به این قیمت‌ها، فروش این کمیک به عددی بیش از دو و نیم میلیون دلار می‌رسد. ناگفته نماند که از کمیک «ساعت رستاخیز» که در رتبۀ سوم این فهرست جای دارد حدود دویست و سی و نه هزار نسخه فروخته شده و از کمیک «بت‌من: قسمت بیست و یکم» که در مکان پنجم دیده می‌شود نیز نزدیک به دویست و بیست هزار نسخه به فروش رفته است.

2

شخصیت اسپایدرمن یا همان مرد عنکبوتی که تا امروز در بیش از هزار فیلم و کمیک و بازی ویدئویی و محصولات سرگرمی دیگر حضور و نقش‌آفرینی داشته است، نخستین بار در پاییز سال ۱۹۶۲ در جلد پانزدهم از کمیک «تخیل حیرت‌انگیز» دیده شد. او کودک یتیمی بود که تحت مراقبت عمه می و عمو بن رشد کرد و نوجوانی را پشت سر گذاشت. از این نظر، یعنی یتیم بودن، او با بت‌من مقایسه می‌شود و به این ابرقهرمان دیگر دنیای کمیک شباهت‌هایی دارد، اما از نظر ثروت و جایگاه خانوادگی شباهتی بین پیتر پارکر و بروس وین (بت‌من) نیست: پارکر به معمولی‌ترین مردم تعلق نیویورک تعلق دارد، اما بروس وین از ثروتمندترین مردان جهان است.

شباهت‌ها و تفاوت‌های مردعنکبوتی و بت‌من به کنار، پیتر پارکر نوجوانی گوشه‌گیر و تنها و در ظاهر نالایق و ضعیف است که عنکبوتی عجیب و خاص او را نیش می‌زند و به او قدرت ویژه‌ای می‌دهد و به این ترتیب او پس از یک جهش ژنتیکی و زیستی، در همان نوجوانی به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود. رفته‌رفته با این تغییر بزرگ کنار می‌آید و به شرایط جدید زندگی‌اش خو می‌گیرد. او مدتی، نه چندان طولانی از داشتن قدرت‌های جدید خود لذت می‌برد، اما بعد می‌آموزد که با تغییر شرایط، مسئولیت‌ها و وظایف او هم تغییر کرده و بیشتر شده است. تا پیش از معرفی مرد عنکبوتی و انتشار کمیک‌هایی که او در آن‌ها حضور دارد، شخصیت‌های نوجوان دنیای کمیک نقشی فراتر از دستیار و همراه قهرمان اصلی نداشتند و هرگز قهرمان مستقل داستان محسوب نمی‌شدند. مثل رابین در کنار بت‌من، که ورای همه جذابیت‌هایش بازهم تابع بت‌من بود و به اعتبار همراهی با ابرقهرمان اصلی در داستان حضور داشت. استن لی، خالق پیتر پارکر و مرد عنکبوتی این روند را تغییر داد و از نخستین ابرقهرمان نوجوان دنیای کمیک رونمایی کرد. ابرقهرمانی که خیلی زود به یکی از شخصیت‌های بسیار محبوب دنیای کمیک تبدیل شد و نسل پشت نسل این محبوبیت را حفظ کرد.

————————————————————————–

منابع و مآخذ:

فهرست پرفروش‌ترین کمیک‌های سال ۲۰۱۷ میلادی در لینک زیر موجود است:

https://www.syfy.com/syfywire/dc-owns-marvel-in-2017-tally-of-best-selling-comics

برای مطالعۀ مجموعه‌ای از بهترین نوشته‌ها در نقد و بررسی جلد نخست از کمیک «پیتر پارکر: مرد عنکبوتی جذاب» می‌توانید از لینک زیر استفاده بفرمایید:

https://comicbookroundup.com/comic-books/reviews/marvel-comics/peter-parker-the-spectacular-spider-man/1

اطلاعات اولیه و اساسی دربارۀ پیتر پارکر و مرد عنکبوتی و تاریخچۀ این شخصیت و کمیک‌های مربوط و مرتبط به آن را در لینک‌های زیر خواهید یافت:

https://www.marvel.com/characters/spider-man-peter-parker

https://www.superherostuff.com/biographies/spideybio.html

One thought on “مرد عنکبوتی همچنان محبوب و پرفروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *